مدت زمان ماندگاری استروئید‌ها در بدن
3.8

مدت زمان ماندگاری استروئید‌ها در بدن

  • استروئیدها
  • ۲۹ خرداد ۹۹
  • حسام رضائی
  • 27,360 بازدید
  • 2 دیدگاه

ماندگاری استروئید ها در بدن چقدر است؟! استروئید‌های آنابولیک داروهایی مجاز در مصارف پزشکی‌ هستند اما بیشتر به دلیل استفاده از آنها به عنوان بهبود دهنده عملکرد در ورزش شناخته میشوند. تست‌های دوپینگ استروئید‌ها به طور فراوانی‌ توسط مقامات انجام میشوند، زیرا مصرف آنها در بسیاری از موارد ممنوع می‌باشد. هر کسی‌ که در حال استفاده از آنها می‌باشد یا قصد دارد که مصرف استروئید‌های آنابولیک را شروع کند باید بداند که آنها چه مدت در بدن باقی‌ میمانند.

 

استروئید‌های آنابولیک چه مدت در سیستم بدن فرد باقی‌ میمانند؟

برای افرادی که از استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک به عنوان یک داروی بهبود دهنده عملکرد استفاده میکنند، موفقیت در تست دوپینگ احتمالا بزرگ‌ ترین نگرانی آنها می‌باشد. اولین موردی که ورزشکار در مورد انجام تست دوپینگ باید بداند این است که چه مدت این دارو‌ها در بدن باقی‌ میمانند.

یک روش برای صحبت در مورد میزان ماندگاری استروئید‌ها در بدن، نیمه عمر این دارو‌ها می‌باشد. نیمه عمر اشاره به مدت زمانی‌ دارد که غلظت استروئید در پلاسما خون به ۵۰% خود می‌رسد، که این موضوع تقریبا مشخص می‌کند که چه مدت زمان نیاز است تا دارو کاملا از سیستم بدن حذف شود. همچنین مصرف کننده میتواند تا حدودی تخمین بزند که ماده تا چه مدت میتواند خود را در تست دوپینگ نشان دهد. نیمه عمر استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک بسیار متفاوت از هم هستند. نیمه عمر برخی‌ از استروئید‌های آنابولیک پر مصرف در زیر بیان شده است :

 

نیمه عمر تا ۸ ساعت :

قرص پریموبولان (۴ تا ۶ ساعت)

آندریول تستوسترون آندکانوات (۸ ساعت یا کمتر)

دیانابول خوراکی (۶ تا ۸ ساعت)

هالوتستین (۶ تا ۸ ساعت)

قرص وینسترول (۸ ساعت)

 

نیمه عمر ۹-۱۲ ساعت :

آناوار (۸-۱۲ ساعت)

 

نیمه عمر ۱۳-۱۶ ساعت) :

آنادرول (۱۶ ساعت یا کمتر)

 

نیمه عمر ۲-۳ روز :

مسترون پرپیونات (۲ تا ۳ روز)

ترنبولون (۲ تا ۳ روز)

وینسترول تزریقی (۲ روز)

دیانابول تزریقی (۶۰-۷۲ ساعت)

 

نیمه عمر ۴-۹ روز :

بولدنون (۷ تا ۹ روز)

مسترون انانتات (۸ روز)

 

نیمه عمر بیش از ۱۰ روز :

پریموبولان تزریقی (۱۰ تا ۱۴ روز)

دکا دورابولین (۱۴ تا ۱۶ روز)

 

اما به هر حال، این ارقام صرفا نیمه عمر انواع استروئید‌ها هستند. هنگامی که استروئید به نیمه عمر خود برسد، آنها همچنان در سیستم بدن شما حضور دارند.

 

ماندگاری استروئید : آیا استروئید‌ها در تست‌های دوپینگ خود را نشان میدهند؟

پاسخ این سوال دارای چندین جنبه می‌باشد. استروئید‌ها خود را در تست دوپینگ نشان میدهند، اما نه همه تست ها.

تست دارو استانداردی که توسط کارفرماها استفاده میشود و همچنین کیت‌های مخصوص خانگی از نوع کیت ۱۲ پنلی هستند. در این تست‌ ها معمولا حضور مواد مخدر خیابانی و داروهایی که برای نئشه شدن استفاده میشوند، قابل شناسایی هستند. استروئید‌ها در این کیت‌های ۱۲ پنلی استاندارد خود را نشان نمیدهند، زیرا از آنها به منظور نئشه شدن استفاده نمی‌شود.

اما به هر حال، مقامات ورزشی متکی‌ به این تست‌های استاندارد به منظور تعیین استفاده ورزشکار از دارو‌های افزایش دهنده عملکرد نیستند. در عوض، آنها از تست‌های مخصوصی استفاده میکنند.

تست‌های تشخیص استروئید به دنبال متابولیت هایی در بدن میگردد که توسط مصرف استروئید‌ها ایجاد میشوند. این تست‌ها یا تنها به دنبال استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک در بدن هستند یا به دنبال شواهدی مبنی بر استفاده از دارو‌های افزایش دهنده عملکرد در کل میباشند.

آزمایش فولیکول مو و تست ادرار رایج ‌ترین روش‌های تشخیص استروئید‌های آنابولیک در بدن هستند. همچنین آزمایش خون و بزاق نیز میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

لازم به ذکر است که موارد استفاده قانونی‌ از استروئید‌های آنابولیک نیز وجود دارد، حتی برای ورزشکاران. اگر یک ورزشکار برای استروئید مصرفی خود نسخه معتبر داشته باشد و سوابق پزشکی‌ او نیز ثبت شده باشد، مقامات ورزشی در صورت انجام تست دوپینگ و مثبت شدن آن نمیتوانند به طور قانونی بر علیه آنها اقدام کنند. اما به هر حال، این امر به آن معنا نیست که آنها تلاش نخواهند کرد.

ورزشکاران با دلیل موجه در زمینه مصرف استروئید‌های آنابولیک باید اطمینان حاصل کنند که مدارک کافی‌ مبنی بر موجه بودن مصرف آنها وجود دارد و باید قوانین ورزشی در زمینه تست احتمالی‌ خود را درک کنند.

 

ماندگاری استروئید : تشخیص استروئید‌ها در بدن

محدوده زمانی‌ تشخیص استروئید‌ها در بدن میتواند از چند روز شروع و تا ۱۸ ماه پس از آخرین مصرف ادامه داشته باشد که این امر وابسته به فاکتور‌های مختلفی‌ است.

اکثر مقامات ورزشی بیش از هر تست دیگری برای تشخیص وجود دارو‌های بهبود دهنده عملکرد در بدن، به آزمایش ادرار متکی‌ هستند، که بازه تشخیص در این روش کوچک تر از تست خون و بسیار کوچک تر از تست فولیکول مو می‌باشد.

بازه زمانی‌ تشخیص رایج‌ترین استروئیدهایی که معمولا برای وجود آنها در سیستم بدن از ورزشکار تست گرفته میشود، به شرح زیر است :

 

تشخیص تا یک هفته :

آندریول

تستوسترون سوسپنشن (بدون استر)

کلنبوترول

 

تشخیص تا یک ماه :

آناوار

وینسترول (خوراکی)

مسترون پروپیونات

اچ سی‌ جی

آریمیدکس

 

تشخیص تا بیش از یک ماه :

آنادرول

دیانابول

پریموبولان

هالوتستین

وینسترول تزریقی

بولدنون

مسترون انانتات

دکا دورابولین

ترنبولون

تستوسترون استات

تستوسترون سیپیونات

تستوسترون انانتات

کلوماید

نولوادکس

 

فاکتورهایی که روی زمان تشخیص استروئید‌ها اثر گذار هستند

متغیر‌های زیادی هستند که میتوانند روی بازه زمانی‌ تشخیص استروئید‌ها اثر گذار باشند. در زیر چند فاکتور تاثیر گذار روی میزان ماندگاری استروئید‌ها در سیستم بدن برای شما بیان خواهد شد :

نوع استروئید‌های آنابولیک یک فاکتور مهمر در ماندگاری استروئید : برخی‌ استروئید‌های آنابولیک به طور کامل در طول یک روز از بدن پاکسازی میشوند، در حالی‌ که برخی‌ دیگر تا یک ماه نیز میتوانند باقی‌ بمانند. این امر بستگی به این دارد که یک استروئید چگونه در بدن متابولیزه میشود.

استروئید‌های دیزاینر یا استاندارد : اگرچه بسیاری از ورزشکاران به دلیل قیمت استروئید‌ها به سراغ گزینه‌های استاندارد میروند، اما استروئید‌های آنابولیک دیزاینر طوری ساخته شده‌اند که تشخیص آنها سخت تر باشد. در برخی‌ موارد، آنها در هیچ صورت قابل شناسایی نیستند.

نوع تست مورد استفاده : برخی‌ استروئید‌ها به آسانی در تمام انواع تست‌های تشخیص استروئید ها، قابل شناسایی هستند. اما مابقی آنها تنها در تست فولیکول مو و خون، یا تست ادرار و مو به آسانی قابل تشخیص هستند. بسته به نوع تست مورد استفاده، بازه زمانی‌ تشخیص استروئید ممکن است بسیار محدود شود.

دوز و طول دوره مصرف : هرچه دوز مصرفی و طول دوره بیشتر باشد، احتمال تشخیص استروئید‌ها در تست دوپینگ بیشتر میشود.

انحلال پذیری در چربی‌ : استروئید‌های آنابولیک لیپید هستند، به این معنی‌ که محلول در چربی‌ میباشند. این یعنی‌ آنها به ذخایر چربی‌ بدن منتقل میشوند و این امر در برخی‌ موارد باعث میشود تا چربی‌‌ها آسان تر بتوانند برای چند ماه متابولیت این استروئید‌ها را در خود نگه دارند. حتی در برخی‌ موارد تشخیص آنها در این حالت تا بیش از یک سال نیز ممکن است نظیر مصرف دکا دورابولین.

تمام این متغیر‌ها نشان میدهند که برای موفقیت در تست دوپینگ شما نیازمند برنامه ریزی و تحقیق بسیار بیشتری در مورد داروی مد نظر خود هستید. بسیار آسان است که مرتکب اشتباه شده و در نهایت در تست دوپینگ شکست بخورید.

 

ماندگاری استروئید : ترفند‌های تاکتیکی سو استفاده کنندگان

در بسیاری از ورزشکاران، اشتیاق به بهتر شدن و بهتر بودن باعث میشود تا آنها به سمت مصرف استروئید‌ها سوق پیدا کنند. اما این امر این ورزشکاران را در موقعیت کاملا متفاوتی قرار میدهد. اگر تست آنها بدون داشتن نسخه معتبر مثبت شود، هر چیزی که آنها برایش تلاش کرده‌اند میتواند تمام شود. به همین دلیل است که ورزشکاران در مورد مثبت شدن تست خود بسیار نگران میشوند.

اولین نکته این است که قطع مصرف ناگهانی استروئید ها، راه حل صحیحی نیست. انجام این کار نه تنها خطرناک می‌باشد، بلکه بسته به نوع داروی مصرفی، به احتمال زیاد نتیجه خاصی‌ هم نخواهد داشت.

با توجه به عملکرد استروئید‌ها در بدن، دو متد محتمل مورد استفاده توسط مصرف کننده استروئید‌های آنابولیک برای گذر از تست دوپینگ، استفاده از ادرار تقلبی و ادرار پاک یک فرد دیگر است. اما به هر حال، انجام هر دو متد بسیار دشوار است زیرا افراد تست گیرنده معمولا در طول انجام تست حضور دارند.

یک گزینه دیگر که برخی‌ استفاده میکنند روش پر کردن مثانه می‌باشد که در این حالت فرد با استفاده از یک کاتتر، ادرار فرد دیگری را درون مثانه خود قرار میدهد تا مشکل حضور افراد تست گیرنده در محل انجام تست حل شود. اما به هر حال، انجام این روش به شدت خطرناک می‌باشد. فرد در این روش احتمالا در نهایت دچار عفونت میشود که ممکن است آن قدری شدید باشد که او را از دوره حرفه ای ورزش خود خارج کند.

لازم به ذکر است که در برخی‌ موارد، سازمان ورزشی مورد نظر ممکن است از تست خون یا فولیکول مو نیز استفاده کنند. مخصوصا زمانی‌ که عوارض جانبی مصرف استروئید‌ها در ورزشکار مشهود باشد و مقامات معتقد باشند که این فرد تست ادرار را با ترفند پشت سر گذاشته است. در این حالت دیگر تقریبا غیر ممکن است که بتوان تست خون یا فولیکول مو را با موفقیت پشت سر گذاشت. به همین دلیل است که بهترین راه برای منفی‌ شدن تست دوپینگ این است که در ابتدا به هیچ وجه مصرف آنها را مد نظر قرار ندهید.

استروئید‌ها اگرچه ممکن است به اندازه بسیاری دیگر از دارو‌ها اعتیاد آور نباشند، اما فرد مصرف کننده میتواند احساس وابستگی به آنها کند و ممکن است از زندگی‌ بدون آنها ترس داشته باشد. مراکزی هستند که میتوانند به ورزشکار در قطع مصرف استروئید‌های آنابولیک کمک کنند تا آنها زندگی‌ سالم تری داشته باشند. با درمان صحیح، عملکرد این افراد کاهش نخواهد یافت و در مجموع زندگی‌ آنها بهتر خواهد شد. امیدواریم این مطلب از سایت مکمل ها  در خصوص ماندگاری استروئید برای شما مفید واقع شده باشد. با نظرات خود تیم تولید محتوا را یاری کنید.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
3.8/5 - (9 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات