آیا تستوسترون بوستر‌ها واقعا جواب می‌دهند؟
5

آیا تستوسترون بوستر‌ها واقعا جواب می‌دهند؟

 • مکمل های بدنسازی
 • ۲۱ شهریور ۰۰
 • حسام رضائی
 • 1,524 بازدید
 • 2 دیدگاه

اکثر مردان به شکل خفیف در مورد مصرف مکمل‌های تستوسترون بوستر وسواس دارند. زیرا تستوسترون یک هورمون حیاتی‌ بوده که در عملکرد صحیح و تنظیم هورمون ها، توسعه عضلات و میل جنسی‌ نقشی‌ بسیار مهم دارد. این هورمون همچنین روی همه چیز تاثیر می‌گذارد از جمله حالات خلقی‌، حافظه، ساخت عضله و بهبود ریکاوری. اما هنگامی که بحث مکمل‌های تستوسترون بوستر در میان باشد، سوال این است که آیا آنها واقعا جواب میدهند؟

بر طبق آن گفته قدیمی‌، همه مکمل‌ها به شکل یکسان ساخته نشده اند و در مبحث تستوسترون بوستر‌ها، این گفته نیز صادق است. درست است که تستوسترون بوستر‌‌ها میتوانند باعث افزایش تولید طبیعی تستوسترون، بهبود ترکیب بدنی و در مجموع بهبود نشاط و سر زندگی‌ شوند. اما چیزی که تفاوت‌ها را مشخص می‌کند، مواد تشکیل دهنده صحیح با دوز‌های مناسب می‌باشد.

در این مقاله از سایت تخصصی بدنسازی مکمل‌ها در مورد برخی‌ از بهترین مواد تقویت کننده سطح تستوسترون صحبت خواهیم کرد که می‌توانند به شکل طبیعی سطح تستوسترون را افزایش داده تا شما بتوانید از چندین جنبه عملکرد خود را بهبود دهید.

تستوسترون چیست؟

تستوسترون یک استروئید اصلی‌ آندروژنی و آنابولیکی بوده که به طور طبیعی در بدن تولید میشود. تستوسترون دارای نقشی‌ حیاتی‌ در توسعه حجم عضلات و مشارکت کننده در فعال سازی سیستم عصبی است، که نتیجه آن توان و قدرت بیشتر، حالات خلقی‌ بهتر و تقویت میل جنسی‌ می‌باشد.

علائم سطح تستوسترون پایین

کمبود تستوسترون ۱۰-۴۰% جمعیت کره زمین را تحت تاثیر قرار داده و اینطور مشخص شده که این کمبود با افزایش سن بیشتر نیز میشود، مخصوصا از ۳۰ سالگی به بعد. افزایش سطح تستوسترون نشان داده است که میتواند باعث بهبود قدرت، کاهش چربی‌ بدن و افزایش توده عضلانی شود. جای تعجبی نیست که ما نسبت به آن وسواس داریم. زیرا هرچه سطح تستوسترون بیشتر شود، این اثرات مثبت نیز برجسته تر می‌شوند.

سطح پایین تستوسترون می‌تواند تاثیر قابل توجهی‌ روی میل جنسی‌، ظاهر فیزیکی‌ و ترکیب بدنی داشته باشد. برخی‌ از رایج‌ ترین علائم سطح تستوسترون پایین به قرار زیر است :

 • افزایش چربی‌ بدن
 • کاهش حجم عضلات
 • ریزش مو
 • کاهش میل جنسی‌
 • خستگی‌ مزمن
 • سختی در رسیدن به نعوظ
mokamel15

چندین فاکتور میتوانند دارای اثر منفی‌ بوده و سطح تستوسترون را کمتر کنند، از جمله کیفیت خواب، مصرف الکل، کمبود ریز مغذی ها، افزایش استرس و شکر تصفیه شده.

بهینه سازی سطح تستوسترون اول از طریق تصحیح برخی‌ از این فاکتور‌ها و سپس مصرف یک تستوسترون بوستر طبیعی می‌تواند تولید تستوسترون را در بدن افزایش و همچنین باعث بهبود علائم کمبود سطح آن در بدن شود.

لازم به ذکر است که علیرغم این باور که گفته می‌شود تستوسترون هورمون قالب مردانه است، باید گفت که اینطور نیست.

تستوسترون دارای نقشی‌ حیاتی‌ در سلامت زنان می‌باشد و می‌تواند روی حالات خلقی‌ و میل جنسی‌ آنها همانند مردان تاثیر گذار باشد. عدم تعادل در سطح تستوسترون، چه بالا و چه پایین در زنان، میتواند دارای تاثیرات جدی و آسیب زننده به سلامت عمومی‌ زنان باشد، از جمله قابلیت تولید سلول‌های خونی جدید، میل جنسی‌، عملکرد ورزشی، عضله سازی، حالات خلقی‌ و موارد بیشتر. تستوسترون همچنین یک جز کلیدی در تعادل استروژن می‌باشد.

زنانی که از کمبود تستوسترون رنج میبرند، معمولا مشکل آنها به درستی‌ تشخیص داده نمی‌شود و علائم را مرتبط با استرس، اضطراب و افسردگی به آنها اعلام می‌کنند. کمبود تستوسترون همچنین مرتبط با ضعف عضلانی نیز می‌باشد، مخصوصا بیشتر در زنانی که علاقه مند به ورزش هستند.

تنها در ایالات متحده آمریکا تعداد تخمینی زنانی که دچار کمبود میل جنسی‌ و کمبود تستوسترون هستند چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر می‌باشد.

راهنمای شفافی برای تشخیص زنانی که ممکن است دچار کمبود تستوسترون باشند وجود ندارد، و تازه اخیرا اعلام شده که در این زمینه نیاز به یک راهنمای شفاف است. اما، زنانی که از کمبود میل جنسی‌ رنج میبرند، ممکن است دارای سطح نرمال استروژن باشند، اما سطح آندروژن آنها کاهش پیدا کرده باشد و در این حالت می‌توانند با افزایش سطح تستوسترون به منظور ایجاد تعادل هورمونی مناسب از این موضوع بسیار منتفع شوند.

۶ مورد از بهترین مواد تقویت کننده سطح تستوسترون

محققان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی روی مواد فعال و ادعاهای تبلیغ شده توسط مکمل‌های تستوسترون بوستری که در نتایج گوگل جز ۵۰ رتبه اول بودند آزمایشی انجام دادند. محققان مقالات علمی‌ منتشر شده در موضوع تستوسترون و ۱۰۹ ماده یافت شده در این مکملها را مورد بررسی قرار دادند. روی، شنبلیله و ویتامین ب۶، سه مورد از رایج‌ ترین مواد اثبات شده در این مکمل‌ها بودند.

این تیم همچنین به مقایسه محتوای هر مکمل با مقدار مجاز تعیین شده توسط سازمان غذا و دارو و بیشترین دوز قابل تحمل تعیین شده توسط موسسه پزشکی‌ آکادمی ملی‌ علوم پرداختند.

اگرچه ۹۰% مکملهای تستوسترون بوستر ادعای تقویت سطح تستوسترون را داشتند، اما محققان دریافتند که کمتر از ۲۵% آنها دارای داده کافی‌ جهت پشتیبانی از ادعاهایشان بودند. بسیاری از آنها همچنین دارای دوز‌های بالایی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بودند، در برخی‌ موارد حتی بیشتر از بالاترین دوز مجاز قابل تحمل توسط بدن.

اگرچه این موضوع هشدار دهنده است، نمیتوانم بگویم که تعجب آور است. نکته در اینجا این است که قبل از صرف هزینه برای خرید یک مکمل تستوسترون بوستر تحقیقات خود را به خوبی‌ انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که مکملی که می‌خواهید خریداری کنید دارای تحقیقات بالینی پشتیبانی کننده از ادعاهای آن‌ها باشد، و همچنین حاوی مواد اثبات شده ای نظیر روی، شنبلیله، دی ایندولیل متان و تونکات علی‌ باشند.

۱ . شنبلیله

شنبلیله یک گیاه یک ساله و از خانواده باقلاییان می‌باشد که منشا آن در هند و شمال آفریقا می‌باشد. شنبلیله به عنوان یک ماده افزایش دهنده سطح انرژی و کارامد در تقویت سطح تستوسترون تبلیغ می‌شود.

در یک تحقیق منتشر شده در ژورنال (International Society of Sports Nutrition) تاثیرات شنبلیله روی سطح قدرت، ترکیب بدنی و خروجی توان مورد آزمایش قرار گرفت.

در یک آزمایش دو سو کور رندوم کنترل شده، به ۴۹ شرکت کننده ۵۰۰ میلی‌ گرم شنبلیله یا دارونما تجویز شد. افراد مورد آزمایش در هفته ۴ تمرین مقاومتی شامل دو جلسه تمرین بالا تنه و دو جلسه تمرین پایین تنه را به مدت ۸ هفته تحت نظر محققان انجام دادند.

نتایج نشان داد که شنبلیله توانست به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش قدرت، کاهش چربی‌ بدن و بنابراین بهبود کلی‌ ترکیب بدنی با افزایش سطح تستوسترون آزاد در مقایسه با گروه مصرف کننده دارونما شود.

شنبلیله
گیاه شنبلیله

۲ . روی

روی پس از آهن دومین ریز مغذی حیاتی توزیع شده در بدن انسان می‌باشد. روی دارای مزایای شناخته شده بسیاری در عملکرد سلولی است، مخصوصا متابولیسم، تنظیم بیان ژن و حمایت از سطح سلامت تستوسترون.

بر اساس یک تحقیق انجام شده در مدرسه تربیت بدنی و ورزش سلجوق، ترکیه، به ۱۰ کشتی‌ گیر حرفه ای ۳ میلی‌ گرم روی در روز به مدت ۴ هفته تجویز شد.

نتایج نشان دادند که سطح تستوسترون کل و آزاد پس از مصرف روی به شکل قابل توجهی‌ افزایش پیدا کرده بود، و جمع بندی شد که روی ممکن است برای بهبود عملکرد ورزشی مفید باشد.

شواهد همچنین نشان میدهند که روی تبدیل آندروستندیون، که یک پیش ماده آندروژنی برای تستوسترون می‌باشد، را تعدیل می‌کند.

در یک تحقیق مقطعی منتشر شده در ژورنال (Nutrition) به بررسی رابطه بین غلظت روی و غلظت تستوسترون پرداخته شد. در این تحقیق یافت شد که افراد مورد آزمایش با کمبود روی یا افرادی که رژیم غذایی‌شان فاقد روی کافی‌ بوده، غلظت تستوسترون در سرم آنها به شکل قابل توجهی‌ کاهش پیدا کرده بود. در نتیجه مصرف روی توصیه شد. پس از ۶ ماه درمان با ۳۰ میلی‌ گرم روی در روز، غلظت تستوسترون سرم به شکل قابل توجهی‌ بین تمام افراد شرکت کننده در آزمایش افزایش پیدا کرده بود.

روی به راحتی‌ یکی‌ از بهترین مواد تقویت کننده سطح تستوسترون می‌باشد. هنگام خرید یک تستوسترون بوستر، اطمینان حاصل کنید که حاوی روی باشد.

zinc 1 1
مکمل روی

۳ . منیزیم

منیزیم کنترل کننده بیش از ۳۰۰ عملکرد بدنی و صد‌ها واکنش آنزیمی می‌باشد. اگرچه، عملکرد‌های بیولوژیکی منیزیم نسبتا وسیع می‌باشد، از جمله تولید نوکلئیک اسید، کمک به تولید آدنوزین تری فسفات و کمک به انقباضات عضلانی، اما مهم‌ ترین عملکرد منیزیم کمک به تنظیم ساختار استخوانی مناسب از طریق تنظیم غلظت کلسیم، بهبود کیفیت خواب و افزایش سطح تستوسترون آزاد فعال می‌باشد.

تحقیقات نشان میدهند که نزدیک ۷۰% آمریکایی‌ها منیزیم کمتری از حد توصیه شده روزانه مصرف میکنند، در حالی‌ که ۱۹% آنها حتی از نصف میزان توصیه شده نیز کمتر منیزیم دریافت میکنند. تحقیقات نشان داده اند که منیزیم میتواند تستوسترون را آزاد و زیست فعال بودن آن را افزایش دهد. تحقیقات همچنین نشان میدهند که مصرف یک گرم منیزیم همراه با ورزش میتواند سطح تستوسترون را به میزان ۲۴% افزایش دهد.

magnesium1 1
مکمل منیزیم

۴ . ویتامین ب۶

ویتامین ب۶ که با عنوان پیریدوکسین نیز شناخته میشود دارای نقش مستقیم در متابولیسم سلولی می‌باشد. همچنین تولید تستوسترون را تحریک کرده زیرا میتواند سنتز استروژن را سرکوب و روی القای آنزیم از طریق گیرنده‌های استروژنی و آندروژنی اثر بگذارد.

تحقیقات نشان داده اند که سطح ویتامین ب۶ پایین تر مرتبط با کاهش غلظت تستوسترون می‌باشد، که این امر نشان دهنده این است که ویتامین ب۶ دارای نقش در عمل تستوسترون (و دیگر هورمون‌های استروئیدی) می‌باشد، که احتمالا از طریق بازیافت گیرنده‌ها از هسته به سیتوزول پس از جابجایی اولیه می‌باشد.

vitamin b6 1
ویتامین B6

۵ . جینسینگ مالزیایی

تونکات علی‌ که همچنین با نام جینسینگ مالزیایی نیز شناخته میشود یک گیاه دارویی محبوب می‌باشد که به طور سنتی‌ در طب چینی‌ به دلیل داشتن ترکیبات گیاهی بیواکتیو استفاده میشود. تونکات علی‌ دارای فیتونوترینت هایی می‌باشد که میتوانند باعث تحریک آزاد سازی تستوسترون آزاد، بهبود میل جنسی‌، کاهش خستگی‌ و افزایش تندرستی شوند.

در یک تحقیق منتشر شده در ژورنال International Society Of Sports Nutrition، اثرات تونکات علی‌ روی تعادل هورمون‌های استرس مخصوصا کورتیزول و تستوسترون مورد آزمایش قرار گرفت. ۶۴ نفر به شکل رندوم استفاده شده و یا ۲۰۰ میلی‌ گرم تونکات در روز یا دارونما به مدت ۴ هفته دریافت کردند.

با مصرف تونکات سطح کورتیزول و تستوسترون به شکل قابل توجهی‌ بهبود پیدا کرد، به طوری که کورتیزول به میزان ۱۶% کاهش و تستوسترون آزاد به میزان ۳۷% افزایش پیدا کرده بود.

تحقیقات نشان میدهند که تاثیرات تونکات علی‌ در بازیابی سطح نرمال تستوسترون اینطور به نظر می‌رسد که کمتر مرتبط با “ تحریک “ سنتز تستوسترون می‌باشد، بلکه بیشتر به دلیل افزایش نرخ آزاد سازی تستوسترون از هورمون چسبیده به آن یعنی‌ (SHBG) است. بنابراین، تونکات علی‌ را ممکن است کمتر به عنوان یک “ تستوسترون بوستر “ در نظر بگیرند، بلکه بیشتر راهی‌ برای حفظ و بازیابی سطح نرمال تستوسترون می‌باشد.

 جینسینگ
ریشه گیاه جینسینگ

۶ . دی ایندولیل متان (DIM)

(DIM ) یک متابولیت مشتق شده از ترکیبی‌ به نام ایندول-۳-کربینول می‌باشد که در خانواده کلم‌ها یافت می‌شود.

تحقیقات نشان میدهند که (DIM ) هم میتواند به عنوان تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) و همچنین تعدیل کننده انتخابی گیرنده آندروژن (SARM) عمل کند، که نتیجه آن تنظیم تعادل استروژن و تستوسترون می‌باشد. تحقیقات نشان داده اند که (DIM) باعث تحریک پروژسترون شده و میتواند سطح بالای استروژن را کاهش دهد. (DIM) همچنین در جهت مهار آنزیم آروماتاز نیز عمل می‌کند، آنزیمی که باعث تبدیل تستوسترون به استروژن میشود. (DIM) از طریق بهبود هوموستازی هورمونی و حمایت از متابولیسم چربی‌ کارامدتر میتواند به شکل طبیعی در ایجاد متابولیسمی بهتر مشارکت کند، که این امر به گردش تستوسترون در بدن به شکل آزادتر کمک می‌کند. اضافه شدن تستوسترون آزاد به ساختار پروتئین‌های ماهیچه ای باعث هایپرتروفی یا رشد عضلانی می‌شود.

دی ایندولیل متان (DIM)
دی ایندولیل متان (DIM)

آیا تستوسترون بوستر‌ها جواب می‌دهند؟

مردان و زنانی که خواهان بهبود عملکرد جنسی‌، عضله سازی و افزایش سطح تستوسترون آزاد هستند، ممکن است از مصرف یک مکمل تستوسترون بوستر با کیفیت بهره‌ مند شوند. اما به هر حال، اکثر تستوسترون بوستر‌ها در مقایسه با درمان جایگزینی تستوسترون، دارای دوز‌های کافی‌ یا مواد مناسب جهت پشتیبانی از ادعاهای خود نیستند.

بسیاری از این مکملها حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی یا “ گیاهان باستانی “ هستند اما با این حال دارای موادی که واقعا تقویت کننده سطح تستوسترون هستند و برای تولید تستوسترون آزاد نیاز هستند نمی‌باشند.

بر خلاف درمان جایگزینی تستوسترون (HRT)، تستوسترون بوستر‌ها باعث تغییر فیزیک بدنی و ظاهر شما نخواهند شد. کاری که آنها انجام میدهند کمک به کاهش سطح استرس، بهبود کیفیت و زمان خواب، بهبود ترکیب بدنی و در مجموع بهبود نشاط شما می‌باشد که میتواند به بازیابی سطح نرمال تستوسترون کمک کند.

مردم هزاران دلار را صرف مکمل‌های تستوسترون بوستر می‌کنند، که تنها دارای موادی کم اثر بدون شواهد بالینی مورد نیاز برای حمایت از ادعاهایشان میباشند. اگر یک مکمل تستوسترون بوستر ادعا دارد که در “ دسته بندی دارویی “ بوده یا میتواند سطح تستوسترون را ۵۰۰% افزایش دهد، احتیاط کنید. اگر این حرف درست بود، به عنوان مکمل فروخته نمی‌شد، بلکه می‌بایست به عنوان یک استروئید آنابولیک توسط پزشک تجویز میشد. تستوسترون بوستر‌ها جواب میدهند، اما اگر در کنار آن از یک رژیم غذایی خوب و متعادل و یک برنامه تمرینی مناسب استفاده کنید، حتی بهتر نیز جواب خواهند داد.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (2 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات