۱۵ مکمل برتر برای تقویت فوری سیستم ایمنی بدن
0.0

۱۵ مکمل برتر برای تقویت فوری سیستم ایمنی بدن

  • سلامتی
  • ۲۱ مرداد ۰۰
  • حسام رضائی
  • 416 بازدید
  • بدون دیدگاه

مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن: چقدر به حفظ سلامتی شما کمک می کنند؟! سیستم ایمنی شما متشکل از یک مجموعه پیچیده از سلول ها، فرایند‌ها و مواد شیمیایی می‌باشد که دائما از بدن شما در برابر تهاجم پاتوژن‌ها از جمله ویروس ها، سموم و باکتری‌ها محافظت می‌کند. حفظ سلامت سیستم ایمنی در طول سال کلید پیشگیری از عفونت و مریضی می‌باشد. انتخاب‌های سالم در سبک زندگی‌ شامل مصرف غذاهای مغذی و خواب و ورزش کافی‌ مهم‌ ترین راه‌ها برای تقویت سیستم ایمنی هستند. به علاوه، تحقیقات نشان داده اند که مصرف برخی‌ ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان دارویی و دیگر مواد نیز میتواند به بهبود واکنش‌های ایمنی کمک کرده و به شکل بالقوه از شما در برابر مریضی محافظت کنند. برای شناخت مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن در ادامه این مقاله از وبسایت تخصصی بدنسازی مکملها با ما همراه باشید.

هیچ مکملی درمان کننده یا باعث پیشگیری از بیماری نمی‌شود. با شروع پاندمی ویروس کووید که در سال ۲۰۱۹ آغاز شد، بسیار مهم است که درک کنید هیچ مکمل، رژیم غذایی و دیگر اصلاحات در سبک زندگی‌ به غیر از فاصله فیزیکی‌ یا به عبارتی فاصله اجتماعی و اقدامات بهداشتی مناسب نمی‌تواند شما را از ابتلا به کووید-۱۹ مصون کند. در حال حاضر، هیچ تحقیقی پشتیبانی کننده از مصرف هیچ یک از مکمل‌ها مخصوصا در زمینه حفاظت در برابر کووید-۱۹ نمی‌باشد. 

مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی بدن

مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن

به یاد داشته باشید که برخی‌ مکمل‌ها میتوانند با دارو‌های تجویزی توسط پزشک یا حتی دارو‌های بدون نیاز به نسخه نیز تداخل داشته باشند. بنابراین برخی‌ از این مکمل‌ها ممکن است برای افرادی که دارای شرایط خاص سلامتی هستند مناسب نباشد. قبل از مصرف هرگونه مکملی حتما با پزشک یا افراد حرفه ای حوزه سلامت مشورت کنید. در این مقاله از سایت بدنسازی مکمل ها ۱۵ مکمل را بررسی خواهیم کرد که به دلیل پتانسیل خود در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شوند.

1) ویتامین د

ویتامین د یک ماده مغذی محلول در چربی‌ بوده که برای سلامتی و عملکرد سیستم ایمنی حیاتی می‌باشد. ویتامین د اثر مونوسیت‌ها و ماکروفاژ‌ها (گلبول‌های سفیدی که بخش مهمی‌ از سیستم دفاعی بدن را تشکیل میدهند) در مبارزه با پاتوژن‌ها را بهبود میدهد و همچنین باعث کاهش التهاب میشود که این امر باعث بهبود واکنش‌های ایمنی میشود. بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین د هستند، که این امر ممکن است به شکل منفی‌ عملکرد سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع، سطح پایین ویتامین د مرتبط با افزایش احتمال بروز عفونت بخش فوقانی مسیر تنفسی می‌باشد، از جمله آنفولانزا و آسم آلرژیک.

ویتامین د

ویتامین د و نقش آن در تقویت سیستم ایمنی بدن

برخی‌ تحقیقات نشان میدهند که مصرف ویتامین د ممکن است باعث بهبود واکنش‌های ایمنی شود. در واقع، تحقیقات اخیر توصیه کرده‌اند که مصرف این ویتامین ممکن است در برابر عفونت‌های مسیر تنفسی از شما محافظت کند.

در سال ۲۰۱۹ در مروری روی تحقیقات با کنترل رندوم روی ۱۱۳۲۱ نفر، مشخص شد که مصرف ویتامین د توانسته بود به شکل قابل توجهی‌ ریسک عفونت‌های تنفسی را در افراد دارای کمبود این ویتامین کاهش دهد و همچنین ریسک عفونت در افرادی که دارای سطح کافی‌ این ویتامین بودند را نیز بیش از پیش کاهش داد. این نشان دهنده یک اثر محافظتی کلی‌ می‌باشد. دیگر تحقیقات ذکر کرده‌اند که مصرف ویتامین د ممکن است باعث بهبود واکنش درمان‌های ضد ویروسی در افرادی شود که دچار برخی‌ عفونت‌های خاص هستند نظیر هپاتیت سی‌ و اچ آی وی.

بسته به سطح موجود در خون، مصرف چیزی بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ واحد ویتامین د در روز برای اکثر مردم کافی‌ است، اگرچه آنهایی که کمبود شدیدتری دارند اغلب نیازمند دوز‌های بسیار بالاتری هستند. ویتامین د به دلیل تاثیرش روی سیستم ایمنی، بسیار در رابطه با کووید-۱۹ مورد مطالعه قرار گرفته است. تحقیقات نشان داده اند که مصرف ویتامین د میتواند درمان را تسریع کرده و باعث کاهش التهابات در سیستم تنفسی شود.

در یک تحقیق مروری سریع، اینطور جمع بندی شد که برای پیشنهاد مصرف ویتامین د برای پیشگیری و درمان کووید-۱۹ تحقیقات بیشتری نیاز است. اما به هر حال، بسیاری از حرفه ای ها در حوزه سلامت و علم می‌گویند که مصرف ویتامین د در مجموع ایمن است و احتمالا میتواند به مراقبت از افراد در برابر کووید-۱۹ کمک کند.

خلاصه : ویتامین د برای عملکرد سیستم ایمنی حیاتی است. سطح مناسب این ویتامین در بدن ممکن است با کاهش ریسک عفونت‌های تنفسی کمک کند.

2) روی

روی یک ماده معدنی بوده که عموما به دیگر مکمل‌ها یا محصولاتی که به منظور تقویت سیستم ایمنی تولید میشوند افزوده می‌شود. دلیل این امر این است که روی برای عملکرد سیستم ایمنی ضروری است. روی برای توسعه و ارتباط سلول‌های ایمنی مورد نیاز است و دارای نقش مهمی‌ در واکنش‌های التهابی می‌باشد. روی همچنین به شکل مخصوصی از پوشش بافت‌ها در بدن محافظت کرده و باعث میشود تا پاتوژن‌های خارجی‌ وارد بافت نشوند.

مکمل روی

نقش مکمل روی در بالا بردن سیستم ایمنی بدن

کمبود این ماده معدنی به شکل قابل توجهی‌ روی توانایی سیستم ایمنی شما در عملکرد مطلوب اثر میگذارد، که نتیجه این امر افزایش ریسک بروز عفونت و بیماری از جمله سینه پهلو می‌شود. بر اساس تحقیقات، ۱۶% عفونت‌های عمیق تنفسی در سراسر جهان به دلیل کمبود روی بوده است. کمبود روی در سراسر جهان حدودا ۲ میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار داده و در بین افراد بالغ با سن بیشتر بسیار شایع است. در واقع، تا ۳۰% بزرگسالان مسن تر دارای کمبود این ماده میباشند. کمبود روی در آمریکای شمالی‌ و کشور‌های در حال توسعه نسبتا نادر است.

اما با این حال، بسیاری از افراد در ایالات متحده دارای کمبود خفیف روی هستند که مرتبط با دریافت یا جذب آن است. افراد مسن تر عموم در خطر کمبود بیشتری قرار دارند. تحقیقات بی‌ شماری نشان میدهند که مصرف روی ممکن است در برابر عفونت‌های مسیر تنفسی نظیر سرما خوردگی از شما محافظت کند. به علاوه، مصرف روی ممکن است برای کسانی‌ که هم اکنون نیز مریض هستند مفید باشد.

در یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۹ روی ۶۴ کودک بستری شده مبتلا به عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، مصرف ۳۰ میلی‌ گرم روی در روز توانست زمان کل دوره عفونت و زمان دوره بستری را به طور متوسط ۲ روز نسبت به گروه دارونما کاهش دهد. مصرف روی در فرم مکمل همچنین ممکن است طول دوره سرما خوردگی را نیز کاهش دهد.

به علاوه، روی نشان دهنده فعالیت‌های ضد ویروسی نیز می‌باشد. مصرف روی در بلند مدت برای افراد بالغ بزرگسال سالم ایمن می‌باشد، البته تا زمانی‌ که دوز روزانه کمتر از بالاترین حد مجاز ۴۰ میلی‌ گرم باشد. دوز‌های بیش از حد ممکن است با جذب مس در تداخل باشد، که این امر میتواند ریسک عفونت را افزایش دهد.

خلاصه : مصرف روی ممکن است در برابر عفونت‌های دستگاه تنفسی کمک کننده باشد و طول دوره عفونت را کاهش دهد.

 

3) ویتامین ث

ویتامین ث به دلیل نقش مهمش در سلامت دستگاه ایمنی، شاید محبوب‌ ترین مکمل مصرفی برای حفاظت در برابر عفونت باشد و جزء مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن این ویتامین از عملکرد چندین سلول ایمنی حمایت کرده و توانایی آنها در مقابله با عفونت را بهبود میدهد. ویتامین ث همچنین برای مرگ سلولی مورد نیاز است، که میتواند از طریق پاکسازی سلول‌های پیر و جایگزینی آنها با سلول‌های جدید، سلامت سیستم ایمنی شما را حفظ کند.

ویتامین ث همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند عمل می‌کند و میتواند از بدن در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند. استرس اکسیداتیو در نتیجه تجمع مولکول‌های واکنش پذیر به نام رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌شود. استرس اکسیداتیو میتواند به شکل منفی‌ سلامت دستگاه ایمنی را تحت تاثیر قرار داده و مرتبط با بیماری‌های بسیاری می‌باشد. مصرف مکمل ویتامین ث نشان داده است که میتواند طول دوره و شدت عفونت دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرما خوردگی را کاهش دهد.

مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی بدن

مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن

در یک مرور بزرگ روی ۲۹ تحقیق شامل ۱۱۳۰۶ نفر، نشان داده شد که مصرف منظم ویتامین ث با دوز میانگین ۱-۲ گرم در روز توانست باعث کاهش زمان سرما خوردگی در بزرگسالان به میزان ۸% و در کودکان به میزان ۱۴% شود.

به شکل جالبی‌، در این تحقیق مروری همچنین مشخص شد که مصرف منظم ویتامین ث توانست باعث کاهش احتمال بروز سرما خوردگی به میزان ۵۰% در افرادی شود که تحت استرس فیزیکی‌ بالایی هستند، نظیر دوندگان ماراتن و سربازان. به علاوه، تزریق وریدی دوز‌های بالای ویتامین ث نشان داده است که میتواند به شکل قابل توجهی‌ باعث بهبود علائم در افراد دچار عفونت شدید شود، نظیر سپسیس و سندرم دیسترس حاد تنفسی، که نتیجه عفونت ویروسی می‌باشد.

با این حال، دیگر تحقیقات ذکر کرده‌اند که نقش ویتامین ث در این زمینه‌ها همچنان در حال بررسی می‌باشد. در مجموع، این یافته‌ها تایید میکنند که مصرف ویتامین ث ممکن است به شکل قابل توجهی‌ روی سلامت سیستم ایمنی تاثیر گذار باشد، مخصوصا در افرادی که به میزان کافی‌ از این ویتامین از رژیم غذایی خود دریافت نمیکنند. بالاترین دوز مجاز ویتامین ث، ۲۰۰۰ میلی‌ گرم در روز می‌باشد. دوز‌های به کار رفته در مکمل‌های ویتامین ث معمولا چیزی بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌ گرم هستند.

خلاصه : ویتامین ث برای سلامت دستگاه ایمنی ضروری است. مصرف این ویتامین ممکن است به کاهش طول دوره و شدت عفونت دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرما خوردگی کمک کند.

 

4) الدربری

الدربری سیاه که مدت زیادی است که از آن برای درمان عفونت‌ها استفاده میشود، هم اکنون به دلیل اثراتش روی سلامت سیستم ایمنی تحت آزمایش و تحقیق می‌باشد. در تحقیقات درون کشتگاهی، عصاره الدربری نشان دهنده خواص بالقوه ضد باکتریایی و ضد ویروسی در مقابل پاتوژن‌های باکتریایی مسول ایجاد عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و سویه های ویروس آنفولانزا بوده است. به علاوه، الدربری نشان داده است که میتواند واکنش سیستم ایمنی را بهبود داده و ممکن است طول دوره و شدت سرما خوردگی و همچنین علائم مرتبط با عفونت‌های ویروسی را کاهش دهد.

در یک مرور انجام شده روی ۴ تحقیق رندوم کنترل شده روی ۱۸۰ نفر، اینطور یافت شد که مکمل الدربری توانست به شکل قابل توجهی‌ باعث کاهش علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی حاصل از عفونت‌های ویروسی شود.

در یک تحقیق قدیمی‌ تر ۵ روزه در سال ۲۰۰۴ اینطور نشان داده شد افراد مبتلا به آنفولانزا که یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی‌ لیتر) از شربت الدربری را ۴ نوبت در روز مصرف کرده بودند، ۴ روز زودتر نسبت به کسانی‌ که از این شربت استفاده نکرده بودند علائم‌ شان بهبود پیدا کرد و کمتر متکی‌ به مصرف دارو بودند. اما به هر حال، این تحقیق قدیمی‌ می‌باشد و اسپانسر آن یک تولید کننده شربت الدربری بود که این امر ممکن است باعث شود تا نتایج آن آنچنان معتبر نباشد.

الدربری

الدربری

اگرچه توصیه شده که الدربری میتواند به کاهش علائم برخی‌ عفونت‌ها و ویروس آنفولانزا کمک کند، اما ما همچنین باید از خطرات آن نیز آگاه باشیم. برخی‌ گزارش داده اند که الدربری میتواند منجر به تولید بیش از حد سیتوکین شود، که این امر به شکل بالقوه میتواند باعث آسیب سلول‌های سالم شود. به همین دلیل، برخی‌ محققان توصیه میکنند که از مکمل الدربری فقط در دوره ابتدایی کووید-۱۹ استفاده شود.

لازم به ذکر است که هیچ تحقیق بررسی کننده مصرف الدربری برای کووید-۱۹ منتشر نشده است. این توصیه‌ها بر مبنای تحقیقات قبلی‌ انجام شده روی الدربری می‌باشد.

در یک تحقیق مروری سیستمیک انجام شده روی الدربری اینطور جمع بندی شده است :

  1. در تحقیق حیوانی و انسانی‌، الدربری دارای اثرات ضد ویروسی بود و توانست سویه های مختلف آنفولانزا A و B را مهار کند.
  2. به منظور اجتناب از ایجاد حالت تعوع، استفراغ و مسمومیت سیانید، الدربری خام میبایست پخته شود.
  3. مصرف الدربری میبایست تحت نظارت مستقیم یک متخصص سلامتی واجد شرایط باشد.

مکملهای الدربری اغلب به صورت مایع یا کپسول فروخته می‌شوند.

خلاصه : مصرف مکمل الدربری ممکن است به کاهش علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی حاصل از عفونت‌های ویروسی و کاهش علائم آنفولانزا کمک کند. اما، مصرف الدربری دارای ریسک هایی نیز می‌باشد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

5) قارچ‌های دارویی

از قارچ‌های دارویی از دوران قدیم برای پیش گیری و درمان عفونت و بیماری استفاده میشده است. روی بسیاری از انواع قارچ‌های دارویی به دلیل پتانسیل‌ شان در تقویت سیستم ایمنی، تحقیقات در حال انجام است. بالغ بر ۲۷۰ گونه از قارچ‌های دارویی شناسایی شده‌اند که دارای خواص بهبود دهنده سیستم ایمنی می‌باشند و در ساخت برخی از مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن از آن ها استفاده می شوند. سرچماقی، قارچ یال شیر، قارچ مرغ چوپ، شیتاکه و قارچ دم بوقلمون همگی‌ از انواعی هستند که نشان داده اند برای سلامت سیستم ایمنی مفید هستند.

برخی‌ تحقیقات نشان میدهند که مصرف برخی‌ انواع خاص از قارچ‌های دارویی ممکن است از چندین روش باعث بهبود سلامت سیستم ایمنی شده و همچنین باعث کاهش علائم برخی‌ بیماری ها، از جمله آسم و عفونت ریه شود. برای مثال، در یک تحقیق روی موش‌های مبتلا به سل (یک بیماری باکتریایی جدی)، اینطور یافت شد که درمان با قارچ سرچماقی توانست به شکل قابل توجهی‌ باعث کاهش بار باکتری‌ها در ریه‌ها شود، واکنش ایمنی را بهبود دهد و التهابات را کاهش دهد.

 

قارچ های دارویی

قارچ های دارویی

در یک تحقیق ۸ هفته‌ ای رندوم روی ۷۹ فرد بالغ، مصرف ۱.۷ گرم عصاره قارچ سرچماقی منجر به افزایش قابل توجه ۳۸ درصدی سلول‌های کشنده طبیعی شد، نوعی گلبول سفید که از بدن در برابر عفونت محافظت می‌کند.

قارچ دم بوقلمون یکی‌ دیگر از قارچ‌های دارویی می‌باشد که دارای اثرات قدرتمند روی سلامت سیستم ایمنی می‌باشد. تحقیقات انسانی‌ نشان میدهند که قارچ دم بوقلمون ممکن است باعث بهبود واکنش ایمنی شود، مخصوصا در افراد مبتلا به برخی‌ انواع خاص سرطان. همچنین روی بسیاری دیگر از قارچ‌های دارویی برای مزایای آنها روی سیستم ایمنی تحقیقات در حال انجام می‌باشد. محصولات حاوی قارچ‌های دارویی را می‌توان در فرم قطره، چای و مکمل یافت کرد.

خلاصه : بسیاری از انواع قارچ‌های دارویی، از جمله سرچماقی و دم بوقلمون، ممکن است دارای اثرات مفید بهبود دهنده سیستم ایمنی و ضد باکتریایی باشند.

به غیر از مکمل‌های ذکر شده در بالا، بسیاری از مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارند که ممکن است به بهبود واکنش ایمنی کمک کنند. در ادامه مقاله به آن ها پراخته ایم.

6) آستراگالوس

آستراگالوس یک گیاه دارویی بوده که عموما از آن در طب سنتی‌ چین استفاده میشده است. تحقیقات حیوانی نشان میدهند که عصاره آن ممکن است به شکل قابل توجهی‌ باعث بهبود واکنش‌های ایمنی شود.

7) سلنیوم 

یکی از مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن، مکمل سلنیوم است. سلنیوم یک ماده معدنی بوده که برای سلامت دستگاه ایمنی ضروری می‌باشد. تحقیقات حیوانی نشان میدهند که مصرف سلنیوم ممکن است باعث بهبود دفاع ضد ویروسی در برابر سویه های آنفولانزا از جمله (H1N1) شود.

8) سیر 

سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی بسیار قدرتمندی است. این ماده نشان داده است که از طریق تحریک گلبول‌های سفید محافظتی نظیر سلول‌های کشنده طبیعی و ماکروفاژ‌ها میتواند سلامت دستگاه ایمنی را بهبود دهد. اما، تحقیقات انسانی‌ محدود می‌باشد.

مکمل سیر

سیر

9) آندروگرافیس

این گیاه دارویی دارای آندروگرافولید بوده، یک ترکیب ترپنوید که اینطور یافت شده دارای اثرات ضد ویروسی در برابر بیماری‌های تنفسی حاصل از ویروس، از جمله انترو ویروس (D68) و آنفولانزا A می‌باشد.

10) شیرین بیان

شیرین بیان دارای مواد زیادی می‌باشد، از جمله گلیسیر رزین، که ممکن است در حفاظت از بدن در برابر عفونت‌های ویروسی کمک کند. بر اساس تحقیقات درون کشتگاهی، گلیسیر رزین در برابر سندرم حاد تنفسی مرتبط با کرونا ویروس (SARS-CoV) فعالیت‌های ضد ویروسی از خود نشان میدهد.

11) پلارگونیوم سیدوئیدز

برخی‌ از تحقیقات انسانی‌ حمایت کننده مصرف عصاره این گیاه در کمک به تخفیف علائم عفونت‌های حاد ویروسی، از جمله سرما خردگی و برونشیت هستند. با این حال، نتایج متفاوت هستند و تحقیقات بیشتری نیاز است.

12) ویتامین‌های ب کمپلکس

از دیگر مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن، ویتامین‌های گروه ب هستند. وجود ویتامین های ب۱۲ و ب۶، برای واکنش‌های سالم ایمنی مهم اند. با این حال، بسیاری از بزرگسالان دچار کمبود این ویتامین‌ها هستند، که این امر ممکن است به شکل منفی‌ سلامت ایمنی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

مکمل های تقویت سیستم ایمنی بدن

مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن

13) کورکومین

کورکومین ترکیب اصلی‌ فعال موجود در زردچوبه می‌باشد. این ترکیب دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی می‌باشد، و تحقیقات حیوانی نشان میدهند که ممکن است به بهبود عملکرد ایمنی کمک کند.

14) مخروط سانان 

مخروط سانان گونه ای از گیاهان در خانواده گل مینا میباشند، که برخی‌ از گونه‌های آن نشان داده اند که میتوانند دارای اثرات محافظتی در برابر چندین ویروس تنفسی، از جمله ویروس سین سیشیال تنفسی و رینوویروس‌ها باشند.

15) بره موم 

بره موم یک ماده شبه رزین بوده که زنبور‌های عسل به منظور مهر و موم کردن کندوی خود تولید میکنند. اگرچه این ماده دارای اثرات بهبود دهنده فوق‌العاده در سیستم ایمنی بوده و ممکن است دارای خواص ضد ویروسی نیز باشد، اما تحقیقات انسانی‌ بیشتری مورد نیاز است.

بر اساس نتایج حاصل شده از تحقیقات علمی‌، مکملهای ذکر شده در لیست بالا ممکن است دارای اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی باشند. اما، باید به یاد داشته باشید که بسیاری از این اثرات بالقوه که این مکملها روی سلامت ایمنی بدن دارند، هنوز به طور کامل روی انسان‌ها تست نشده است، که این امر نیاز به تحقیقات بیشتر در آینده را نشان میدهد.

بره موم

بره موم برای تقویت سیستم ایمنی بدن

خلاصه : آستراگالوس، سیر، کورکومین و مخروط سانان تنها برخی‌ از مکملهایی هستند که ممکن است دارای خواص بهبود دهنده سیستم ایمنی باشند. اما با این حال، آنها هنوز به طور کامل روی انسان‌ها تست نشده اند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن : جمع بندی

بسیاری از مکمل‌ های تقویت سیستم ایمنی بدن که در بازار به فروش می رسند، ممکن است به بهبود سلامت ایمنی بدن کمک کنند. روی، الدربری، ویتامین ث و ویتامین د تنها برخی‌ از موادی هستند که به منظور پتانسیل‌ شان در بهبود سلامت ایمنی مورد تحقیق قرار گرفته‌اند. اگرچه این مکملها ممکن است دارای برخی‌ مزیت‌های کوچک روی سیستم ایمنی باشند، اما آنها را نباید و نمی‌توان جایگزین یک سبک زندگی‌ سالم کرد. تمرکز روی استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و مغذی، خواب کافی‌، انجام فعالیت‌های فیزیکی‌ منظم و عدم سیگار کشیدن (یا ترک آن)، برخی‌ از مهم‌ ترین راه‌ها برای کمک به حفظ سلامتی سیستم ایمنی و کاهش شانس ابتلا به عفونت و بیماری میباشند.

اگر قصد مصرف یک مکمل را دارید، با یک فرد متخصص حوزه سلامت مشورت کنید، زیرا برخی‌ مکملها ممکن است با برخی‌ دارو‌ها تداخل داشته باشند یا برای برخی‌ افراد نامناسب باشند. به علاوه، به یاد داشته باشید که هیچ مدرک علمی‌ وجود ندارد که نشان دهد هر کدام از این مکملها میتوانند از شما در برابر کووید-۱۹ محافظت کنند، حتی با اینکه برخی‌ از آنها دارای خواص ضد ویروسی نیز هستند.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
امیتاز بدید

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات