راهنمای خرید بهترین پمپ بدنسازی
4.3

راهنمای خرید بهترین پمپ بدنسازی

  • مکمل های بدنسازی
  • ۸ تیر ۰۰
  • حسام رضائی
  • 3,615 بازدید
  • بدون دیدگاه

بهترین پمپ بدنسازی چیست؟! هنگامی که برای اولین بار کار با وزنه را شروع می‌کنید، یکی‌ از اولین مکملهایی که در مورد آن خواهید آموخت، مکمل قبل از تمرین یا (pre-workout) میباشد.

همانطور که از نام آن مشخص است، یک مکمل (pre-workout) به منظور مصرف کمی‌ قبل از شروع تمرینات به منظور افزایش عملکرد طراحی شده است. عموما، مواد تشکیل دهنده این مکملها ترکیبی‌ از محرک‌ها (عمدتا کافئین) و دیگر مواد بوده تا سطح قدرت و استقامت را افزایش و خستگی‌ را کاهش دهد.

اما انتخاب بهترین پمپ بدنسازی، همانند انتخاب یک نامزد انتخاباتی می‌باشد.

برای انتخاب بهترین پمپ بدنسازی گزینه‌های بسیار زیادی وجود دارد، همه آنها وعده‌های قابل توجهی‌ را میدهند و مهم نیست که تبلیغات آنها چقدر خوب باشند، زیرا شما در مورد محقق شدن وعده‌های آنها کمی‌ مشکوک خواهید بود.

 

کافی‌ است عبارت (pre-workout supplements) در گوگل جستجو کنید و ۵۱ میلیون نتیجه دریافت خواهید کرد، و اگر چند مورد آنها نگاه کنید، می‌بینید که همگی‌ آنها وعده‌های رنگارنگ مختلفی‌ را میدهند.

بسیاری از کمپانی‌ها در مورد “ ترکیبات انحصاری و مخفی‌ “ خود اغراق زیادی میکنند، ترکیباتی که آنها ادعا میکنند در هیچ محصول دیگری یافت نخواهید کرد.

برخی‌ دیگر نیز مدعی هستند که مکمل (پمپ) آنها باعث آزاد سازی مستمر انرژی شده و افت شدید انرژی یا وابستگی حاصل از مصرف دیگر محصولات را نخواهند داشت.

و برخی‌ نیز مدعی هستند که مواد اولیه آنها بر اساس دوز‌های بالینی کارامد تعیین شده‌اند.

 

با کمی‌ جستجوی بیشتر، خواهید دید که بیشمار مکمل (پمپ بدنسازی ) وجود دارد.  ( pre-workout ) برای زنان، ( pre-workout ) با یا بدون کافئین، ( pre-workout )‌ های با طعم طبیعی یا مصنوعی و …

 

_ اما شما چگونه قرار است که بهترین انتخاب را داشته باشید؟

_یا حتی یک مورد خوب را انتخاب کنید؟

_یا مکملی که دارای محرک‌های ممنوعه و دارو‌های شیشه مانند نباشد؟

در این مقاله از مجله اینترنتی مکمل ها به طور دقیق خواهید آموخت که چگونه می‌توان بهترین مکمل (pre-workout) را برای خود انتخاب کنید.

خواهید آموخت که به کدام مواد اولیه نیاز دارید یا ندارید و دوز آنها چه میزان باید باشد و چگونه باید بهترین مکمل (pre-workout) را از بین گزینه‌های بسیار زیاد انتخاب کرد.

 

[lwptoc]

 

‌ انتخاب بهترین بهترین پمپ بدنسازی در ۴ گام

هنگامی که بحث بر سر انتخاب مکمل‌های (pre-workout) باشد، این فرایند به شکل زیر خواهد بود :

۱ . بررسی مواد اولیه

۲ . بررسی دوز ها

۳ . بررسی قیمت

۴ . خواندن نظرات مصرف کننده‌های دیگر و انتخاب بهترین مکمل

 

گام ۱برای خرید بهترین پمپ بدنسازی  : بررسی مواد اولیه

اولین گام در یافتن بهترین پمپ بدنسازی  ، بررسی مواد اولیه مورد استفاده در آن می‌باشد.

اگر محصول مورد نظر وعده‌های خود را محقق نکند، مهم نیست که بسته بندی محصول چقدر شکیل و زیبا باشد و اینکه افراد معروف چقدر آن را تبلیغ میکنند یا لیست بلند بالایی از مواد تشکیل دهنده داشته باشد یا حتی اینکه چقدر طعم خوبی‌ داشته باشد.

نکته حیاتی در مورد مکملهای (pre-workout) این است که آیا آنها حاوی مواد اولیه اثبات شده از لحاظ علمی‌ در زمینه افزایش عملکرد هستند یا خیر.

هنگامی که بطری مکمل را میچرخانید و نگاهی‌ به لیست مواد اولیه می اندازید، مواد ذکر شده در زیر را باید در آن یافت کنید (به ترتیب از لحاظ اهمیت) :

 

بهترین مکمل بدنسازی

بهترین پمپ بدنسازی

نقش کافئین در بهترین پمپ بدنسازی

کافئین یک محرک بوده که باعث افزایش آستانه خستگی‌، بهبود قدرت و توان، کاهش فشار درک شده و بهبود ادراک و هوشیاری میشود.

کافئین را به طور طبیعی می‌توان در برخی‌ گیاهان و مواد غذایی و نوشیدنی‌‌ها نظیر قهوه، چای و شکلات یافت کرد، اما می‌توان آن را به صورت خالص و به شکل پودری خشک به نام کافئین آنهیدروس نیز استخراج کرد.

تحقیقات نشان میدهند که دوز بالینی کارامد برای کافئین در جهت بهبود عملکرد، چیزی بین ۳ تا ۶ میلی‌ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن می‌باشد، به طوری که حداکثر دوز مطلوب برای دریافت بیشترین نتایج و اجتناب از عوارض جانبی، چیزی بین ۵ تا ۶ میلی‌ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن می‌باشد.

این یعنی‌ یک مرد دارای ۱۸۰ پوند وزن، روزانه حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌ گرم کافئین میتواند مصرف کند.

به منظور دریافت بیشترین نتایج از مصرف کافئین در زمینه افزایش قدرت و استقامت، شما میبایست آن را حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین مصرف کنید.

 

بتا آلانین در بهترین پمپ بدنسازی

بتا آلانین یک آمینو اسید طبیعی می‌باشد که مقدار مولکول کارنوزین را تنظیم می‌کند که میتواند در عضلات ذخیره شود.

یکی‌ از وظایف کارنوزین، تنظیم سطح اسیدیته عضلات ما می‌باشد که سطح آن با انقباضات مکرر افزایش یافته و یکی‌ از دلایل خستگی‌ عضلات می‌باشد.

با افزایش سطح کارنوزین در بدن، بتا آلانین میتواند باعث کاهش سطح اسیدیته عضلات شود که نتیجه آن کاهش خستگی‌ مرتبط با ورزش، بهبود ظرفیت غیر هوازی و افزایش مقدار وزنه و تعداد تکرار‌های انجام شده در یک جلسه تمرینی شود. در گذر زمان، این امر میبایست به عضله سازی و افزایش قدرت بیشتر شما کمک کند.

دوز بالینی کارامد بتا آلانین چیزی بین ۲.۶ تا ۶.۴ گرم می‌باشد. در صورتی‌ که اکثر تحقیقات نشان میدهند که شما با کمترین دوز کارامد نیز میتوانید از بیشتر مزیت‌های بتا آلانین استفاده کنید (حدود ۳ تا ۴ گرم).

شما میتوانید در هر زمانی‌ از روز بتا آلانین را مصرف کنید، زیرا نحوه عملکرد آن از طریق تجمع در بدن در گذر زمان می‌باشد.

یک عارضه جانبی رایج بتا آلانین خارش و مور مور شدن خفیف پوست می‌باشد که معمولا در ناحیه دست و صورت روی میدهد. اگر این عارضه را تجربه کردید، نگران نشوید، زیرا این عارضه کاملا بی‌ خطر بوده و اغلب در گذر زمان از بین میرود.

ال سیترولین مالات و بهترین پمپ بدنسازی

ال سیترولین مالات ترکیبی‌ از آمینو اسید ال سیترولین با اسید مالیک می‌باشد، ماده ای طبیعی که در بسیاری از میوه‌ها یافت میشود که در ساخت انرژی سلولی دخیل می‌باشد.

ال سیترولین در بدن به آمینو اسیدی دیگر به نام ال آرژنین تبدیل میشود، که میتواند باعث افزایش تولید گازی به نام نیتریک اکسید شود که باعث اتساع عروق خونی و بهبود جریان خون میشود.

تحقیقات نشان میدهند که مصرف ال سیترولین برای بدنسازی بهتر از مصرف مستقیم ال آرژنین در این زمینه می‌باشد، زیرا احتمال عدم تاثیر گذاری مصرف ال آرژنین بسیار زیاد است.

 

هنگامی که بحث در مورد مکملهای (pre-workout) باشد، ال سیترولین مالات برتر از ال سیترولین معمولی‌ می‌باشد، زیرا اسید مالیک احتمالا دارای مزیت‌های سلامتی و عملکردی بیشتری می‌باشد. همچنین در اکثر تحقیقاتی‌ که نشان دهنده عملکرد مثبت ال سیترولین در افزایش عملکرد هستند، از فرم ال سیترولین مالات استفاده شده است.

 

تحقیقات نشان میدهند که مصرف ال سیترولین مالات میتواند باعث بهبود استقامت عضلانی، کاهش کوفتگی عضلانی و بهبود عملکرد هوازی شود.

دوز بالینی کارامد ال سیترولین مالات چیزی بین ۴ تا ۱۰ گرم یک ساعت قبل از تمرین می‌باشد. تحقیقات نشان میدهند که دوز‌های نزدیک به ۱۰ گرم میتوانند بیشترین نتیجه را داشته باشند.

 

ال تیانین و بهترین پمپ بدنسازی

ال تیانین آمینو اسیدی می‌باشد که عمدتا در چای یافت میشود و مسول برخی‌ از مزیت‌های سلامتی آن است.

این آمینو اسید باعث حفظ تعادل سطح دو ماده شیمیایی در مغز با نام‌های گلوتامات و گابا میشود، که دو انتقال دهنده عصبی میباشند که باعث بهبود کارایی تکانه‌های عصبی میشوند.

به همین دلیل است که تحقیقات نشان میدهند که مصرف ال تیانین میتواند باعث کاهش تاثیر استرس ذهنی‌، افزایش تولید نیتریک اکسید و بهبود حالات خلقی شود و در صورت ترکیب با کافئین میتواند باعث بهبود حافظه و توجه نیز شود.

دوز کارامد بالینی ال تیانین چیزی بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلی‌ گرم می‌باشد و هنگام ترکیب با کافئین، نسبت آنها اغلب ۲ : ۱ یا ۱ : ۱ می‌باشد (۲ برابر ال تیانین نسبت به کافئین یا مقدار مساوی از هر دو).

بهتر است ال تیانین را همراه کافئین برای افزایش عملکرد حداکثری مصرف کنید (حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین).

 

بهترین مکمل بدنسازی

بهترین پمپ بدنسازی

بیتین در بهترین پمپ بدنسازی

بیتین آمینو اسیدی بوده که در انواع مختلفی‌ از مواد غذایی نظیر چغندر، اسفناج و کینوا یافت میشود.

بیتین در بدن دارای دو نقش مهم می‌باشد. بیتین میتواند هم به عنوان اهدا کننده متیل و هم اسمولیت عمل کند.

بگذارید توضیح دهم …

بیتین غنی از گروه خاصی‌ از مولکول‌های کربن و هیدروژن به نام گروه‌های متیل می‌باشد.

این گروه‌ها میتوانند طی‌ فرایندی به نام متیلاسیون در سراسر بدن منتقل شوند. این گروه‌ها جزیی حیاتی در بسیاری از عملکرد‌های فیزیولوژیکی می‌باشد از جمله تکثیر دی ان ای، متابولیسم چربی‌، تولید انرژی سلولی و …

بیتین گروه‌های متیل زیادی را برای انتقال در بدن دارد و به همین دلیل به عنوان اهدا کننده متیل شناخته میشود.

بیتین همچنین یک اسمولیت می‌باشد، که ماده ای بوده که میتواند به حفظ تعادل مایعات در خارج و داخل سلول کمک کند.

این امر مهم می‌باشد زیرا عدم تعادل مایعات میتواند یا از طریق کوچکی بیش از حد یا تورم در حد ترکیدگی، باعث مرگ سلول‌ها شود.

اگرچه عملکرد‌های فیزیولوژیکی بیتین زیاد شیک به نظر نمیرسند، اما در زمان استرس فیزیکی‌ میتوانند بسیار مفید باشند و به همین دلیل است که تحقیقات نشان میدهند که مصرف آن میتواند باعث بهبود استقامت عضلات و افزایش قدرت شود.

مکانیزم دقیق محقق کردن چنین مزیت هایی، هنوز به طور کامل درک نشده است، اما روی چندین فرضیه تحقیقاتی‌ در حال انجام است.

فرضیه ای که بیش از همه در حال حاضر آن را صحیح میدانند مرتبط با اثر بیتین در تورم سلولی می‌باشد، که میتواند از سلول در برابر آسیب‌های مرتبط با ورزش محافظت کرده و باعث بهبود عملکرد شود.

دوز بالینی کارامد بیتین چیزی بین ۱.۲۵ تا ۲.۵ گرم می‌باشد. همانند بتا آلانین، بیتین نیز با تجمع در بدن در گذر زمان عمل می‌کند، بنابراین میتوانید آن را هر زمانی‌ که دوست دارید مصرف کنید.

 

(alpha-GPC) در بهترین پمپ بدنسازی

(alpha-GPC) ترکیبی‌ بوده که دارای مولکول هایی به نام‌های کولین و گلیسروفسفات می‌باشد.

کولین ماده ای بوده که برای سلامت و عملکرد مغز حیاتی می‌باشد و گلیسروفسفات ماده ای بوده که به انتقال کولین به مغز کمک می‌کند.

هنگام مصرف، (alpha-GPC) باعث افزایش فعالیت ماده ای شیمیایی در مغز به نام استیل کولین میشود، که توسط سلول‌ها برای برقراری ارتباط با هم استفاده میشود و گلیسروفسفات مورد نیاز مغز را مهیا میکنند، که این امر میتواند باعث بهبود سلامت و عملکرد مغز شود.

اگرچه (alpha-GPC) با افزایش سن اثر کاهش ادراک را در ما کاهش میدهد، اما از دیدگاه عملکرد، تحقیقات نشان میدهند که این ماده میتواند باعث افزایش توان خروجی و افزایش سطح هورمون رشد شود.

دوز بالینی کارامد (alpha-GPC) چیزی بین ۱۵۰ تا ۱۲۰۰  میلی‌ گرم می‌باشد، به طوری که دوز ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌ گرم برای دریافت مزایای فیزیکی‌ و ادراکی کافی‌ می‌باشد، و دوز‌های بالاتر برای کاهش علائم زوال عقل مورد نیاز هستند.

 

۳ ماده اصلی‌ بهترین پمپ بدنسازی

هر کدام از مواد ذکر شده در بالا در شدت‌های مختلفی‌ ثابت کرده‌اند که میتوانند باعث افزایش عملکرد تمرینی شوند، اما برترین آنها عبارتند از کافئین، بتا آلانین و ال سیترولین مالات.

بنابراین، اگر قرار باشد که تنها ۳ ماده را در مکمل (pre-workout) خود قرار دهید، این ترکیب همانی است که باید انتخاب کنید.

بسیاری از تحقیقات ثابت کرده‌اند که این ۳ ماده میتوانند به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش عملکرد شوند، و در این مقطع دیگر شکی‌ مبنی بر کارایی آنها وجود ندارد.

با این بیان، بیتین، ال تیانین و (alpha-GPC) همچنان احتمالا مفید بوده و ارزش مصرف را دارند، اما داشتن آنها خوب است، ولی‌ وجود آنها در یک مکمل (pre-workout) الزامی نیست.

اکنون، اگر به لیست مواد تشکیل دهنده مکملهای (pre-workout) نگاهی‌ کرده باشید، میدانید که این مکملها اکثرا بسیار بیشتر از این ۶ ماده را در خود دارند.

حقیقت این است که اکثر این مواد یا دارای پشتوانه علمی‌ نیستند یا کارایی آنها اثبات نشده است.

 

در زیر لیستی از مواد اولیه وجود دارد که شما نمیخواهید آنها را در مکمل (pre-workout) ببینید :

 

۱ . ترکیبات اختصاصی

۲ . آمینو اسید‌های شاخه دار (از جمله انواع مخصوص آن نظیر آمینو اسید‌های شاخه دار تخمیر شده)

۳ . ترکیبات حمایت کننده تیروئید

۴ . تقویت کننده‌های سطح تستوسترون

۵ . کراتین هیدروکلوراید، اتیل استر، نیترات و … (هرچیزی غیر از کراتین مونوهیدرات)

۶ . انواع کافئین‌های تجملی (نظیر ترکیب کافئین سیتریک اسید و پورکاف)

۷ . آرژنین سیلیکات

۸ . ال سیترولین آسپارتات

۹ . کولین بیتارتریت

۱۰ . ویتامین‌ها و مواد معدنی

۱۱ . ال دوپا

۱۲ . تئوبرومین

۱۳ . هوپرزین آ

۱۴ . نوروالین

 

اکنون شاید برایتان سوال باشد، پس کراتین چه شد؟ چرا در لیست ۶ ماده برتر بهترین پمپ بدنسازی  نمیباشد؟

کراتین یکی‌ از کارامد‌ترین مکملها در زمینه بهبود قدرت و رشد عضلات می‌باشد، اما بسیاری از افراد ترجیح میدهند که آن را در زمان متفاوتی از روز مصرف کنند.

برای مدت طولانی است که مردم فکر میکنند مصرف کراتین پس از تمرین (مخصوصا همراه کربوهیدرات) به جذب بهتر آن کمک می‌کند، اما بعدا مشخص شد که اینگونه نمیباشد. در نتیجه، هنوز هم بسیاری از افراد فکر میکنند که باید کراتین را همراه یک وعده غذایی پس از تمرین مصرف کنند، و بنابراین همه خواهان وجود کراتین در مکمل (pre-workout) خود نیستند.

 

خلاصه : ۳ ماده برتر برای مصرف قبل از تمرین عبارتند از کافوین، بتا آلانین و ال سیترولین مالات، اما ال تیانین، بیتین و (alpha-GPC) نیز همچنان مفید هستند.

 

در مورد شیرین کننده ها، طعم دهنده‌ها و رنگ‌های طبیعی یا مصنوعی چطور؟

 

گاهی‌ اوقات چیزی که در  بهترین پمپ بدنسازی شما وجود ندارد، دقیقا به همان اندازه چیزهایی که در آن وجود دارد مهم است.

برای مثال، بسیاری از مکمل‌های (pre-workout) حاوی شیرین کننده ها، طعم دهنده‌ها و رنگ‌های مصنوعی هستند.

شیرین کننده‌های مصنوعی مواد مصنوعی ساخته دست بشر بوده که شبیه شکر بوده اما حاوی مقدار کمی‌ کالری یا بدون کالری می‌باشد. سه مورد از محبوب ‌ترین شیرین کننده‌های مصنوعی عبارتند از سوکرالوز، آسپارتام و اسسولفام پتاسیم (Ace K).

اگرچه شیرین کننده‌های مصنوعی ممکن است آن مقدار که برخی‌‌ها می‌گویند خطرناک نباشند، و اکثر تحقیقات نشان میدهند که آنها ایمن هستند، اما هنوز چیز‌های زیادی را مبنی بر چگونگی‌ اثر گذاری این مواد روی سلامتی‌ مان در گذر زمان نمیدانیم. بنابراین، ایده خوبی‌ است که آنها را به میزان متوسط مصرف کنیم یا اگر امکان دارد از مصرف آنها اجتناب کنیم.

خوشبختانه، شیرین کننده‌های طبیعی نظیر استویا اریتریتول جایگزین‌های کاملا خوبی‌ هستند (برخی‌ افراد حتی طعم این شیرین کننده‌ها را ترجیح میدهند).

تحقیقات نشان میدهند که این شیرین کننده‌های طبیعی نه تنها ایمن هستند، بلکه ممکن است باعث کاهش سطح کلسترول و قند خون، کاهش فشار خون و التهابات شوند و همچنین برخی‌ خواص ضد سرطانی نیز داشته باشند.

بهترین مکمل بدنسازی

بهترین پمپ بدنسازی

 

بسیاری از مکملها همچنین دارای رنگ‌های مصنوعی با نام رنگ آزو میباشند. همانند شیرین کننده‌های مصنوعی، مصرف رنگ‌های آزو نیز ممکن است همانند آن چیزی که برخی‌‌ها می‌گویند خطرناک نباشد، اما برخی‌ شواهد وجود دارند که این مواد شیمیایی در گذر زمان ممکن است تاثیرات منفی‌ ای را روی بدن داشته باشند.

 

و اگرچه اکثر تحقیقات نشان میدهند که طعم دهنده‌های مصنوعی مضر نیستند، اما استفاده از آنها ضروری نیست. طعم دهنده‌های طبیعی نیز به همان اندازه خوب هستند.

خلاصه : اکثر تحقیقات نشان میدهند که شیرین کننده ها، طعم دهنده‌ها و رنگ‌های مصنوعی آن میزان که برخی‌‌ها می‌گویند خطرناک نمیباشند اما جایگزین هایی عالی‌ و کم خطر تر برای شیرین کننده ها، طعم دهنده‌ها و رنگ‌ها برای استفاده در  بهترین پمپ بدنسازی نیز وجود دارد.

 

در مورد کالری چطور؟

در مجموع، مکمل (pre-workout) مد نظر شما باید دارای کمترین مقدار کالری باشد.

 

اما چرا؟

چندین دلیل وجود دارد :

اگر در حال کات باشید، شما میبایست که اکثر کالری روزانه خود را از مواد غذایی کامل، مغذی و سیر کننده نظیر گوشت گاو، گوشت ماکیان، ماهی‌، تخم مرغ، لبنیات، میوه‌ها و سبزیجات تازه، غلات کامل و از این دست مواد غذایی تامین کنید.

اکثر کالری موجود در مکملهای (pre-workout) از شکر می‌باشد و اگرچه شکر ذاتا مشکلی‌ ندارد، اما همچنان کالری “ تهی “ محسوب میشود. به این معنی‌ که کالری حاصل از آن کاری را در جهت بهبود کیفیت رژیم غذایی یا افزایش سیری شما انجام نمیدهد و تنها باعث میشود که مجبور شوید از سهمیه مواد غذایی کامل و مغذی خود بکاهید.

به علاوه، نیازی نیست که به بهترین پمپ بدنسازی مقدار زیادی شکر افزوده شود. جایگزین‌های طبیعی بسیار زیاد دیگری نظیر استویا و اریتریتول وجود دارند که بسیار کم کالری یا بدون کالری هستند و طعم بسیار خوبی‌ هم دارند و در هر سروینگ بیش از ۵ تا ۱۰ کالری را به بدن شما نمیرسنند.

 

همچنین اگر مایل باشید در شرایط ناشتا تمرین کنید، مکملهای (pre-workout) حاوی کالری زیاد میتوانند سطح انسولین را تا جایی بالا ببرند که اثر مثبت تمرینات در حالت ناشتا خنثی یا کاهش یابد. اما اگر مکمل ( pre-workout ) در هر سروینگ حاوی مقدار اندکی‌ کالری باشد (حدود ۲۰ کالری یا کمتر)، مشکلی‌ نخواهید داشت.

 

خلاصه : در مجموع مکمل (pre-workout) شما باید دارای کمترین مقدار کالری در هر سروینگ باشد تا بتوانید بخش اعظمی از کالری روزانه خود را از مواد غذایی کامل و مغذی و سیر کننده تامین کنید. همچنین برای اینکه یک مکمل ( pre-workout ) طعم خوبی‌ داشته باشد نیازی نیست که مقدار زیادی شکر به آن اضافه شود.

 

گام ۲ : بهترین مکمل بدنسازی : بررسی دوز ها

کمپانی‌های مکمل سازی حیله گر هستند.

آنها میدانند که بسیاری از مصرف کنندگان تنها به مواد به کار رفته در مکمل توجه دارند و توجه کمی‌ به دوز آنها دارند، بنابراین آنها از کمترین میزان دوز ممکن برای هر ماده استفاده میکنند، دوزی که تنها باعث شود آنها بتوانند مقدار آن را روی لیبل محصول ذکر کنند.

بنابراین هنگام انتخاب یک (pre-workout) حیاتی است که هم به مواد به کار رفته و هم دوز آنها بیشترین توجه را داشت.

به منظور اینکه یک ماده واقعا دارای پشتوانه علمی‌ باشد، هر کدام از مواد به کار رفته در مکملهای (pre-workout) باید در یک تحقیق علمی‌ و با طراحی خوب کارایی خود را اثبات کنند و هر دوز به کار رفته از آنها در این مکملها باید با دوز به کار رفته در تحقیقات مطابقت داشته باشد (دوز بالینی کارامد).

اگر یک محصول این ویژگی‌های ساده را در خود نداشته باشد، به عبارتی اگر بیشتر مواد به کار رفته در آن در تحقیقات معتبر کارایی ‌شان اثبات نشده باشد و اکثر دوز‌ها نیز کمتر از دوز بالینی کارامد باشد، پس آن محصول دارای پشتوانه علمی‌ نیست و احتمالا خرید آن ارزشی ندارد.

 

در زیر دوز‌های ۶ ماده فعال‌ و اصلی‌ که باید در مکمل (pre-workout) شما وجود داشته باشند ذکر شده است :

۱ . کافئین

دوز بالینی کارامد : ۳ تا ۶ میلی‌ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن

 

۲ . بتا آلانین

دوز بالینی کارامد : ۲.۶ تا ۶.۴ گرم در روز

 

۳ . سیترولین مالات

دوز بالینی کارامد : ۴ تا ۱۰ گرم در روز

 

۴ . بیتین

دوز بالینی کارامد : ۱.۲۵ تا ۲.۵ گرم در روز

 

۵ . ال تیانین

دوز بالینی کارامد : ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلی‌ گرم در صورت مصرف تکی‌. در صورت مصرف با کافئین، نسبت هر دو ماده به هم باید ۱ : ۱ باشد

 

۶ . آلفا جی پی‌ سی‌

دوز بالینی کارامد : ۱۵۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌ گرم در روز، به این صورت که ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌ گرم برای دریافت مزیت‌های ادراکی کافی‌ می‌باشد و برای مقابله با اثرات زوال عقل دوز‌های بالاتری مورد نیاز است

بهترین مکمل بدنسازی

بهترین پمپ بدنسازی

مواد به کار رفته در محصول مد نظر خود را با مقادیر بالا مقایسه کنید.

 

چه تعداد از مواد ذکر شده در بالا در محصول وجود دارد؟

از بین آنها، چند ماده دارای دوز بالینی کارامد و کامل میباشند؟

دوز چه تعداد از این مواد پشت عنوان ترکیب اختصاصی کمپانی پنهان شده است؟

 

به یاد داشته باشید که مهم ‌ترین مواد کافئین، بتا آلانین و ال سیترولین مالات هستند، بنابراین در محصول مد نظر شما حداقل برای این سه ماده باید از دوز بالینی کامل و کارامد استفاده شده باشد. اگر محصول مد نظر شما دارای این شاخصه ساده نمیباشد، احتمالا ارزش خرید ندارد.

اما در زمینه بررسی دوز بیتین، ال تیانین و (alpha-GPC) میتوانید زیاد سختگیری نکنید، زیرا آنها به اندازه کافئین، بتا آلانین و ال سیترولین مالات روی عملکرد شما تاثیر گذار نیستند. با این بیان، مکمل (pre-workout) شما باید حداقل دارای ۸۰% از شش ماده ذکر شده با دوز بالینی کارامد باشد.

برای مثال، اگر مکمل (pre-workout) شما در هر سروینگ تنها دارای ۵۰۰ میلی‌ گرم بیتین می‌باشد، این دوز کمتر از نصف دوز بالینی کارامد بوده و نمی‌تواند هیچگونه مزیتی در افزایش عملکرد داشته باشد. اما اگر یک (pre-workout) دارای ۱ گرم بیتین در هر سروینگ باشد، این دوز میتواند مزیت هایی را داشته باشد، با اینکه این دوز هم کاملا مطابق با دوز بالینی کارامد نمیباشد.

خلاصه : قبل از خرید یک مکمل (pre-workout)، به لیست مواد تشکیل دهنده نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید‌ که کافئین، بتا آلانین و ال سیترولین مالات در دوز‌های بالینی کارامد و کامل گنجانده شده باشند و همچنین محصولی را انتخاب کنید که دوز‌های بیتین، ال تیانین و (alpha-GPC) آن نزدیک به دوز‌های بالینی کارامد این مواد باشد.

 

گام ۳ : بهترین بهترین پمپ بدنسازی : بررسی قیمت

هنگامی که اکثر مردم به خرید یک مکمل (pre-workout) میروند، آنها تنها به قیمت مکمل توجه میکنند.

برای مثال اگر یک مکمل ۴۰ دلار باشد و مکمل دیگر ۲۰ دلار، و مواد تشکیل دهنده نیز مشابه باشند، اینطور به نظر می‌رسد که مکمل دوم بهتر است، نه؟

لزوما اینطور نیست.

همانطور که لحظاتی پیش آموختید، تنها به این دلیل که یک مکمل (pre-workout) شامل هر ۶ ماده کارامد باشد، به این معنی‌ نیست که شامل دوز بالینی کارامد از هر کدام از آنها نیز می‌باشد.

بنابراین، چیزی که واقعا باید آن را برای تعیین ارزش یک مکمل (pre-workout) مد نظر قرار دهید، میزان گرم مواد کارامد و فعال در آن است.

با چند گام ساده میتوانید به این امر پی ببرید :

۱ . محاسبه قیمت هر سروینگ مکمل (pre-workout) مد نظر.

به منظور یافتن این رقم، قیمت یک مکمل را به تعداد سروینگ آن تقسیم کنید. برای مثال، فرض میگیریم که یک مکمل ۴۰ دلار قیمت دارد و دارای ۲۱ سروینگ می‌باشد، که این امر یعنی‌ قیمت هر سروینگ ۱.۹ دلار می‌باشد.

۲ . محاسبه میزان مجموع مواد کارامد در هر سروینگ

این یعنی‌ باید ببینید هر سروینگ محصول دارای چند میلی‌ گرم کافئین، بتا آلانین، ال سیترولین مالات، ال تیانین، بیتین و (alpha-GPC) می‌باشد.

۳ . تقسیم قیمت هر سروینگ به میزان مجموع مواد فعال در هر سروینگ

با توجه به مثال بالا، فرض میگیریم که مکمل مد نظر ما حاوی حدود ۱۵ گرم مواد فعال در هر سروینگ خود می‌باشد، که این یعنی‌ شما برای هر گرم ماده فعال ۱۲.۷ سنت خواهید پرداخت (۱.۹ دلار / ۱۵ = ۱۲.۷)

خلاصه : به منظور تعیین ارزشمند‌ترین مکمل (pre-workout)، شما تنها نمیتوانید قیمت یک مکمل یا قیمت هر سروینگ را مد نظر قرار دهید، بلکه میبایست به قیمت هر گرم ماده فعال و کارآمدی که باعث بهبود عملکرد و سطح انرژی شما میشود نیز توجه کنید.

 

گام ۴ : خواندن نظرات مصرف کننده‌های دیگر و انتخاب بهترین پمپ بدنسازی

همیشه ایده خوبی‌ است که قبل خرید هر محصولی، نظرات خریداران قبلی‌ را مد نظر قرار دهید.

شما میتوانید از نظرات مصرف کنندگان چیزهایی بیاموزید که در برگه‌های فروش یا تبلیغات یافت نمیشوند، اینکه مکمل (pre-workout) مورد نظر واقعا چه طعمی دارد و اینکه مردم بی‌ طرف واقعا احساس و عملکرد‌شان پس از مصرف محصول چگونه بوده، کمپانی تولید کننده چگونه با آنها رفتار کرده و …

هر کمپانی تولید کننده میبایست با مشتریان همانند دوستان و خانواده خود رفتار کند، زیرا این افراد سلامت خود را به دست کمپانی تولید کننده سپرده اند. به عبارت دیگر، از محصولات کمپانی هایی استفاده کنید که شما آنها را دوست دارید و به آن اعتماد دارید و آنها نیز رفتار خوبی‌ با شما دارند.

 

بهترین راه برای فهمیدن نوع رفتار یک کمپانی با مشتریان، خواندن نظرات دیگر مصرف کنندگان می‌باشد. اگر اکثر مشتری‌ها تعامل خوبی‌ با کمپانی داشته اند، پس احتمال زیاد در مورد شما نیز همین گونه خواهد بود.

 

جمع بندی در مورد انتخاب بهترین پمپ بدنسازی  (pre-workout)

انتخاب یک مکمل قبل از تمرین مناسب نیازمند رعایت ۴ گام ساده می‌باشد :

۱ . بررسی مواد تشکیل دهنده

۲ . بررسی دوز ها

۳ . بررسی قیمت

۴ . خواندن نظرات مصرف کننده‌های دیگر و انتخاب بهترین مکمل

 

در مبحث مواد تشکیل دهنده مکملهای (pre-workout)، سه ماده اصلی‌ و کارامد عبارتند از کافئین، بتا آلانین و ال سیترولین مالات، همچنین ال تیانین، بیتین و (alpha-GPC) نیز مفید هستند.

 

اکثر تحقیقات نشان میدهند که شیرین کننده ها، طعم دهنده‌ها و رنگ‌های مصنوعی آن میزان که برخی‌‌ها می‌گویند خطرناک نمیباشند اما جایگزین هایی عالی‌ و کم خطر تر برای شیرین کننده ها، طعم دهنده‌ها و رنگ‌ها برای استفاده در مکملهای (alpha-GPC) نیز وجود دارد.

 

در مجموع مکمل (alpha-GPC) شما باید دارای کمترین مقدار کالری در هر سروینگ باشد تا بتوانید بخش اعظمی از کالری روزانه خود را از مواد غذایی کامل و مغذی و سیر کننده تامین کنید. همچنین برای اینکه یک مکمل (alpha-GPC) طعم خوبی‌ داشته باشد نیازی نیست که مقدار زیادی شکر به آن اضافه کنید.

تنها به این دلیل که یک مکمل (alpha-GPC) دارای مواد کارامد ذکر شده می‌باشد به این معنی‌ نیست که میتواند عملکرد شما را بهبود دهد، بلکه همچنین آن مکمل میبایست دارای دوز‌های بالینی کارامد و کامل از هر کدام از آن مواد باشد.

 

قبل از خرید مکمل (alpha-GPC) مد نظر، به لیست مواد تشکیل دهنده نگاه کرده و ببینید که آیا حداقل سه ماده اصلی‌ یعنی‌ کافئین، بتا آلانین و ال سیترولین در دوز‌های بالینی کارامد حضور دارند یه خیر. دوز‌های بالینی این مواد در مقاله ذکر شده است. اگر آن مکمل دارای دوز‌های بالینی کارامد بیتین، ال تیانین و (alpha-GPC) نیز باشد، پس چه بهتر!

به منظور تعیین ارزشمند‌ترین مکمل (pre-workout)، شما تنها نمیتوانید قیمت یک مکمل یا قیمت هر سروینگ را مد نظر قرار دهید، بلکه میبایست به قیمت هر گرم ماده فعال و کارآمدی که باعث بهبود عملکرد و سطح انرژی شما میشود نیز توجه کنید.

 

قبل از خرید یک مکمل (pre-workout)، نظرات مصرف کنندگان آن محصول را بخواهید و اطمینان حاصل کنید که کمپانی تولید کننده رفتار خوبی‌ با مشتریان خود دارد. اگر برای یک محصول نظری را یافت نمیکنید یا اغلب نظرات منفی‌ می‌باشد، بهتر است به دنبال یک (pre-workout) دیگر برای خود باشید.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.3/5 - (6 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات