5 دليل براي استفاده از كراتين
0.0

5 دليل براي استفاده از كراتين

  • مقالات بدنسازی
  • ۲۰ دی ۹۳
  • محمدرضا امیدی
  • 2,846 بازدید
  • 1 دیدگاه

ا اينكه مكمل‌هاي متفاوت و گوناگوني براي استفاده در دسترس است اما اكثر افراد براي استفاده خود را سردرگم و گيج مي‌كنند چرا كه با ديدن يك يا دو مكمل كه جلب توجه مي‌كنند آنها وسوسه استفاده از آنها را بدون فكر و تحقيق در سرمي‌پرورانند اما با توجه و تحقيق ياد خواهيد گرفت كدام مكمل بيشترين استفاده را برايتان خواهد داشت و شما با خريد آن گام مهمي در بهتر كردن تمرين و رژيم خود خواهيد برداشت و اما يكي از مكمل‌هايي كه در اكثر ليست‌هاي انتخاب وجود دارد كراتين است ولي چرا كراتين يكي از مكمل‌هاي محبوب و شناخته شده براي ورزشكاران است و اكثر افراد آنرا در صدر ليست انتخاب خود قرار مي‌دهند؟ اگر تا انتها اين مقاله را بخوانيد 5 دليل مهم استفاده از كراتين را ياد خواهيد گرفت .

1) با افزايش شدت تمرين باعث افزايش ساخت عضلات مي‌شود.
يكي از مهمترين دلايلي كه نياز ورزشكاران را به كراتين توجيه مي‌كند اينست كه كراتين به افزايش شدت و سختي تمرين كمك شاياني مي‌كند و معني اين پديده مهم و دوست‌داشتني رسيدن به توده عضلاني بيشتر است. كراتين به شما اجازه مي‌دهد كه با قدرت و شدت مناسب‌ تمرينتان را در حالي ادامه دهيد كه قدرت و انرژي شما تمام شده و يا رو به كاهش مي‌رود و اين يعني كمك به دوره ساخت سريع عضلات شما يادتان باشد كه نياز داريد تا به خوبي تمرين كرده و بعد از هر جلسه تمرين به اندازه كافي به بدنتان كالري برسانيد تا چرخه ساخت عضلات منظم و خوب كار كند اما با  استفاده از مكملی مثل كراتين اين پروسه بهتر و سريعتر خواهد شد براي كساني كه تلاش مي‌كنند تا حجم و كيفيت تمريناتشان را بالا نگهدارند كراتين يك مكمل عالي و فوق‌العاده است و مي‌توانند از آن بهره بسيار مناسبي بگيرند بنابراين اگر از اين افراد هستيد از استفاده از كراتين غافل نشويد.5 دليل براي استفاده از كراتين,کراتین,دلایل استفاده از کراتین,خرید کراتین,قیمت کراتین,کراتین مونو هیدرات,کارایی کراتین,خوردن کراتین,بدنسازی,پرورش اندام,مکمل,مکمل های بدنسازی,مکملها,بهترین کراتین,روش مصرف کراتین,کراتین برای خانم ها,کراتی برای بانوان,کراتین اصل,قیمت روز کراتین,خرید عمده کراتین,کراتین ترکیبی,کراتین مایع,کراتین درجه 1,کراتین برای فوتبال,کراتین برای والیبال,کراتین برای شنا,کراتی بری بدنسازی,کارایی کراتین,روش مصرف کراتین

2) انقباض بهتر عضلات يا به عبارتي بهبود كارايي ورزشي
دليل ديگري كه كراتين را يك مكمل عالي براي استفاده قهرمانان مي‌سازد. افزايش كارايي ورزشي است اگر شما ورزشي انجام مي‌دهيد كه نياز به توقف و حركت به سوي فعاليت (استپ و انفجار) دارد كراتين مي‌تواند يك مكمل بسيار سودمند برايتان باشد. دراين نوع فعاليت‌ها كه عمدتاً از سيستم انرژي‌زايي ادي‌نوزين تري فسفات استفاده مي‌كند با مصرف كراتين مطمئن مي‌شويد كه ذخاير كراتين فسفات عضله مناسب است و چرخه توليد انرژي به خوبي كار خواهد كرد پس مطمئن باشيد كه با سرعت بيشتري كار خود را انجام مي‌دهيد و بعد از يك تمرين كوتاه و يك استراحت دوباره مي‌توانيد دوباره و با شدت مناسبي تمرين را از سر بگيريد. پس با لحاظ كردن اين قدرت كراتين اگر يك بازيكن‌ هاكي از كراتين استفاده كند نه تنها مي‌تواند تعداد چرخش‌هاي بيشتري را روي يخ انجام دهد بلكه توانايي چرخش‌هاي سريعتر و زدن ضربات بيشتر را نيز پيدا خواهد كرد.

3- سريعتر شدن چرخه توليد ATP مساوي است با جلسات تمريني مداوم
دليل سومي كه براي استفاده از كراتين بيان مي‌شود اينست كه كراتين به شما اجازه مي‌دهد كه جلسات تمرين مداوم‌تر و منظم‌تري داشته باشيد كه اين به معني بدست آوردن مقدار بيشتري از عضله است. جلسات تمريني مداوم به شما اجازه مي‌دهد تا عظلات خود را بيشتر تحريك كنيد و در نتيجه آن عضلات سريعتر رشد كرده و بزرگ‌تر مي‌شوند البته اين مهم مستلزم آن است كه عضلات بعد از اولين جلسه تمرين كه زير بار فشار و استرس تمرين قرار گرفتند مجال ريكاوري و جذب مواد غذايي را به اندازه داشته باشند و از آنجايي كه كراتين سرعت ريكاوري و نرخ آنرا افزايش مي‌دهد بنابراين شما نياز به وقت كمتري براي استراحت و ريكاوري بين جلسات تمريني خود خواهيد داشت اگر شما از افرادي هستيد كه بايد چند روز بين جلسات تمريني خود فاصله قرار دهيد تا به ريكاوري كامل برسيد مطمئناً كراتين مي‌تواند به شما كمك كند تا اين چندروز به يك روز در بين جلسات تمريني كاهش يابد. مصرف كراتين باعث بهتر شدن كيفيت و تداوم تمرين خواهد شد و شما درهر ماه شاهد نتيجه بهتري خواهد بود.

4- بيشتر شدن سطح كيلگوژن باعث بيشتر شدن پمپ عضلاني مي‌شود.
دليل چهارمي كه در ليست دلايل استفاده از كراتين قرار گرفته است رسيدن به پمپ عضلاني بسيار مطلوبي است كه بعد از استفاده از كراتين شاهد آن خواهيد بود گرچه كه پمپ عضلاني تأثير زيادي در ساخت توده عضلاني ندارد اما در شرايط تمرين پمپ مناسب عضلاني به شدت روي انگيزه فرد تأثيرگذار است و هيچ انگيزه‌اي براي ادامه تمرين در روزهاي بعد بهتر از ديدن عضلات دم كرده و بزرگ شده نيست و از آنجايي كه كراتين باعث نگهداري آب بيشتري در بدن مي‌شود شما در آخر هر جلسه تمرين شاهد پمپ و دم عضلاني فوق‌العاده‌اي خواهيد بود.
معمولاً وقتي كه شما كراتين استفاده مي‌كنيد و در روزهاي ابتدايي يك فاز بارگيري داريد شاهد پمپ عضلاني بسيار خوبي هستيد (استفاده مقدار بيشتري از كراتين در روزهاي اول باعث ايجاد اين اتفاق دوست‌داشتني مي‌شود) و در فاز مصرف تدريجي نيز اين پمپ عضلاني حفظ خواهد شد.

5- شدت تمرين بيشتر باعث افزايش متابوليسم و در نتيجه باعث افزايش سرعت چربي‌سوزي مي‌شود.
و اما دليل آخر و دليلي كه بيان مي‌كند كراتين فقط يك مكمل سازنده عضلات نيست طبق اين دليل كراتين باعث افزايش متابوليسم شما شده و اين يعني كمك به چربي‌سوزي بيشتر. اگر خواهان چربي‌سوزي هستيد مقدار كالري كه در روز و بعنوان متابوليسم پايه مي‌سوزانيد تأثير مهم و قابل توجهي در روند چرخه و پيشرفت چربي‌سوزي شما دارد از آنجايي كه تمرينات هوازي يكي از بهترين راه‌ها براي چربي‌سوزي است و باعث افزايش متابوليسم مي‌شود و اين تمرينات در ابتدا از سيستم انرژي‌زايي ATP استفاده مي‌كنند بنابراين كراتين باعث مي‌شود تا بتوانيد در تمرينات هوازي نيز شروع و سرعت بهتري داشته باشيد. بعلاوه اينكه تمرينات با وزنه نيز در بالا بردن متابوليسم نقش بسيار مهمي دارند و كراتين مي‌تواند به بالا بردن شدت اين تمرينات هم كمك شاياني بكند. همچنین در فازهاي چربي‌سوزي كه شما مقدار مصرف كربوهيدرات را پايين مي‌آوريد و از كاهش سطح انرژي بدن ناراحت هستيد كراتين مي‌تواند باعث افزايش سطح انرژي و دنبال كردن تمرينات با شدت مناسب باشد. پس با استفاده از كراتين خستگي خود را در كمترين حد ممكن نگهداريد و در فاز رژيم هم مثل شرايط عادي باانرژي تمرين كنيد. در پايان بايد يادآوري كنم كه هرچند مصرف كراتين هنوز هم با حدس و گمانهاي زيادي همراه است اما كراتين يكي از ارزانترين مكمل‌هاي سازنده عضله و افزايش دهنده كارايي ورزشكاران است بنابراين مي‌توانيد با يك هزينه معمول آنرا استفاده كنيد و از اكثر نگراني‌هاي مصرف مكمل‌ها نيز در امان باشيد. خاطرنشان مي‌كنم كه اگر تصميم به استفاده از كراتين داريد براي نتيجه‌گيري حداكثر بهتر است در ابتداي مصرف و چند روز اول از فاز بارگيري استفاده كنيد با اشباه شدن سلول‌هاي عضله از كراتين شما شاهد فوايد فوق‌العاده خوب كراتين در دوره مصرف آن خواهيد بود.

شانون کلارک   ( بادی بلدینگ )
مترجم علی بخشی مربی بدنساز تیم ملی هندبال

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
امیتاز بدید

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات