گابا (GABA) چیست؟
2.6

گابا (GABA) چیست؟

  • مکملهای ضروری بدنسازی
  • 12 نوامبر 14
  • محمدرضا امیدی
  • 20,974 بازدید
  • 2 دیدگاه

 

گابا (گاما آمینوبوتیریک اسید) γ-Amino butyric acid)GABA )

گابا یک میانجی عصبی مهم در سیستم عصبی مرکزی پستانداران است که عموما نقش مهاری دارد یعنی موجب مهار تحریکات نورونها یا تضعیف آنها میشود.گابا ناقل عصبی اصلی به وجود آورنده IPSPs در نورونهای مغزاست ودر نخاع نیز اهمیت دارد(به طور کلی در CNS).

گیرنده های گابا به دو نوعA GABA و B GABAتقسیم می شوند. توزیع آن در نورون های بینابینی سوپرااسپینال و نورونهای بینابینی نخاع که در مهار پیش سیناپسی دخالت دارند.

انواع گیرنده

آلفا-گابا: کانال یونی کلری(-Cl) را باز می کنند. IPSPs سریع توسط آنتاگونیست های این گابا مسدود می شوند. بتا –گابا: به پروتئین های Gمتصل شده ویا کانال پتاسیمی را باز می کنند ویا کانال های کلسیمی را مسدود می نمایند. IPSPs کند توسط آنتاگونیست های این گابا مسدود می شوند.

تاثیر داروها بر روی گابا

داروهایی مثل بنزودیازپین‌ها، باربیتوراتها و بعضی از داروهای ضدتشنج مانند گاباپنتین. آلفا-گابا به وسیله بنزودیازپین‌ها و زولپیدم و بتا–گابا توسط باکلوفن فعال می‌شود.

کاهش سطح گابا در سیستم عصبی موجب افزایش تون عضلات میشود.

معرفی مکمل :

بوتریک اسید اسیدآمینو  قدرتمندی است که برای نخستین بار در سال ۱۸۸۳ در برلین کشف شد . این مکمل در گروه موارد انتقال دهنده اعصاب بدن ، قرار گرفته است .

این مواد به عبور آسان تر محرک های عصبی از محل تماس دو عصب کمک می کنند و بدین ترتیب ارتباط بهتری بین آنها بر قرار می شود .

این مکمل تاثیرات مثبت بسیاری روی سیستم اعصاب بدن از خود به جای می گذارد . علاوه بر این GABA  ، در از بین بردن چربی های بدن تاثیر چشم گیری دارد. در تولید این محصول هورمون رشد انسان (HGH) بکار رفته است که به  سوخت و ساز چربی ها دربدن کمک میکند ودر رشد قد بسیار موثر می باشد.

این ماده همچنین تاثیر بسزایی در ساخت عضلات از خودنشان داده است. بدون شک افزایش این هورمون بویژه برای ورزشکاران نکته مثبتی است . با بالا رفتن سن ، تولید این هورمون به طور طبیعی در بدن کاهش می یابد ، بنابراین برای افراد مسن کم کردن وزن کار دشواری است . این محصول مقدار هورمون لازم را برای بدن این افراد تامین می کند و به همین دلیل از محبوبیت خاصی در بازار برخوردار است . مطالعات دیگر روی این مکمل نشان داده اند که وجود این هورمون باعث افزایش روند سیکل خواب بدن می شود و افرادی که از مکمل گابا استفاده می کنند بهتر می خوابند .

خواب خوب و استراحت بهتر در طی شب ، باعث کسب انرژی بیشتر به هنگام روز می شود. بدون شک از بین بردن چربی های زائد و پیشرفت رشد عضلات نیز در افزایش میزان انرژی بدن بسیار موثرند.

کارایی:

– موثر در ترشح هورمون رشد وبلندی قد

– تسکین دهنده و از بین برنده استرس های بدنی

– مناسب برای تنظیم خواب

طرزمصرف:

۳ تا ۴ گرم را با ۱۲۵ میلی لیتر آب یا آبمیوه ۳۰ دقیقه قبل از خواب میل شود.

بعضی از افراد ممکن است که پس از مصرف این دارو کمی احساس سوزش  روی پوست بکنند و یا کمی احساس تنگی نفس بکنند.این علائم به سرعت  فروکش می کند.

افدرین : همه چیزهای مهمی که باید بدانید!
خواندن

گاما آمینوبوتیریک اسید یا گابا (GABA)

گابا ناقل عصبی اصلی در نورونهای مغزاست ودر نخاع نیز اهمیت دارد گابا به دو نوعA GABA وB GABAتقسیم می شوند. این مواد به عبور آسان تر محرک های عصبی از محل تماس دو عصب کمک می کنند و بدین ترتیب ارتباط بهتری بین آنها بر قرار می شود . این ماده در داروهای ضد تشنج کاربرد بالایی دارد. کارآمدی آن در دوزهای بالا، کاهش پیدا کرده، حذف آن فقط از طریق کلیه است. می‌توان به عنوان پروفیلاکسی در درمان میگرن هم استفاده کرد.

گابا نوع  A میتواند تخریب سلول های بتای پانکراس را در بیماری دیابت کاهش دهد و علائم دیابت را کم کند. این ماده تاثیر آرام کننده گی دارد، فشار خون و هیپوگلیسمی را کنترل می‌کند و از اضطراب جلوگیری می‌کند و خواب آرام را تقویت می‌کند GABA در بدن به وسیله ی گلوتامیک اسید به کمک ویتامین B6 تولید می‌شود مطالعات نشان داده اند که مصرف GABA در آزاد کردن هورمون رشد نیز موثر است و تاثیرات مثبت بسیاری روی سیستم اعصاب بدن از خود به جای می گذارد . علاوه بر این GABA، در از بین بردن چربی های بدن تاثیر چشم گیری دارد، به سوخت و ساز چربی ها دربدن کمک میکند ودر رشد قد موثر می باشد. این ماده همچنین تاثیر بسزایی در ساخت عضلات از خودنشان داده است.

با بالا رفتن سن ، تولید هورمون رشد به طور طبیعی در بدن کاهش می یابد ، بنابراین برای افراد مسن کم کردن وزن کار دشواری است. گابا می تواند با افزایش هورمون رشد سوخت و ساز را در این افراد بالا ببرذ. مطالعات دیگر روی این مکمل نشان داده اند که وجود این هورمون باعث افزایش روند سیکل خواب بدن می شود و افرادی که از مکمل گابااستفاده می کنند بهتر می خوابند.
خواب خوب و استراحت بهتر در طی شب ، باعث کسب انرژی بیشتر به هنگام روز می شود. بدون شک از بین بردن چربی های زائد و پیشرفت رشد عضلات نیز در افزایش میزان انرژی بدن بسیار موثرند.

طرزمصرف:
3 تا 4 گرم از انواع تجاری این مکمل را با 125 میلی لیتر آب یا آبمیوه 30 دقیقه قبل از خواب میل شود.

عوارض:

متاسفانه هنوز اطلاعات کافی در باره عوارض مصرف این مکمل در دسترس نیست. پیشنهاد می گردد در صورت مصرف تحت نظر پزشک و یا متخصص تغذیه باشید. تغییر در ضربان قلب و تنگی نفس در بعضی از موارد مصرف مشاهده شده است. استفاده از نوع گاما هیدروکسی بوتیریک اسید این مکمل هم عوارض اختلال در عملکرد مغز را همراه دارد.

معرفی یک نمونه مکمل Gaba :

هیچ وقت نمی توان این مکمل رو در دسته خواصی از مکمل ها قرار داد چون فواید زیادی برای بدن دارد اما از بیشترین فواید آن تقویت حافظه در ورزشکارانی که بدلیل مصرف مکمل ها ، استروئیدها و کافئین دچار مشکلات حافظه شده اند دانست .
مکمل مذکور دارای 90 کپسول 750 میلی گرمی است که روزانه 2 عدد مصرف میشود یعنی دوز 1500 میلی گرمی برای تسریع در بلوغ و تقویت هیپوتالاموس مورد استفاده می باشد .
گابا مخفف Gamma-aminobutyric acid, abbreviated است .
شرکت تولید کننده : Ultimate آمریکا
تعداد کپسول : 90  عدد
نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
2.6/5 - (5 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات