تریبولوس ترستریس
3.8

تریبولوس ترستریس

  • مقالات بدنسازی, مکمل های بدنسازی, مکملهای ضروری بدنسازی
  • 17 سپتامبر 19
  • حسام رضائی
  • 4,506 بازدید
  • 4 دیدگاه

فهرست محتوا

تریبولوس ترستریس : بسیاری از مکمل‌های محبوب امروزی از گیاهانی تهیه میشوند که از آنها از زمان‌های بسیار کهن تا به امروز استفاده میشده است.

یکی‌ از این گیاهان دارویی تریبولوس ترستریس می‌باشد که اینطور گفته میشود که دارای مزیت‌های سلامتی‌ زیادی از جمله کاهش سطح قند خون و کلسترول، تغییر در سطح هورمون‌ها و افزایش عملکرد و میل جنسی‌ می‌باشد.

در این مقاله هر آنچه که در مورد تریبولوس باید بدانید ذکر شده است، از جمله خواص سلامتی‌ آن و اینکه آیا باید مصرف آن را به عنوان یک مکمل غذایی مد نظر قرار دهید یا خیر.

 

تریبولوس ترستریس چیست؟

تریبولوس ترستریس یک گیاه برگ دار کوچک می‌باشد و در بسیاری از مناطق از جمله بخش هایی از اروپا، آسیا و آفریقا و همچنین خاور میانه رشد می‌کند.

در طب سنتی‌ چیزی و هندی از زمان‌های گذشته، هم از میوه و هم از ریشه این گیاه در مصارف دارویی استفاده میشده است.

به شکل سنتی‌، مردم به دلیل داشتن مزیت‌های احتمالی‌ از این گیاه استفاده میکرده اند، از جمله بهبود میل جنسی‌، حفظ سلامت مجاری ادرار و کاهش تورم.

امروزه، از تریبولوس ترستریس به شکل گسترده در مکمل‌های افزایش دهنده سلامت عمومی‌ استفاده میشود و همچنین می‌توان آن را در مکمل هایی که ادعای افزایش سطح تستوسترون را دارند نیز یافت.

 

خلاصه : تریبولوس ترستریس گیاهی می‌باشد که به دلیل مزیت‌های مختلف آن برای سالیان بسیاری است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان جزیی از مکمل‌های افزایش سلامت عمومی‌ و همچنین جزیی از مکمل‌های افزایش دهنده سطح تستوسترون، تریبولوس دارای محبوبیت زیادی می‌باشد.

 

تریبولوس ممکن است روی سلامت قلب و سطح قند خون تاثیر بگذارد

اگرچه مردم اغلب از تریبولوس به دلیل مزیت‌های احتمالی‌ آن در افزایش عملکرد جنسی‌ و افزایش سطح تستوسترون استفاده میکنند، اما تحقیقاتی‌ در مورد دیگر اثرات این گیاه نیز انجام شده است.

در یک تحقیق اثر گذاری مصرف ۱۰۰۰ میلی‌ گرم تریبولوس ترستریس در روز در ۹۸ زن دارای دیابت نوع ۲ مورد بررسی و آزمایش قرار گرفت.

بعد از سه ماه، زنانی که از این مکمل استفاده کرده بودند شاهد کاهش سطح قند خون و کلسترول خود در مقایسه با گروه مصرف کننده دارونما بودند.

تحقیقات حیوانی نیز همچنین نشان میدهند که مصرف تریبولوس ممکن است باعث کاهش سطح قند خون، کمک به حفاظت از رگ‌های خونی در برابر آسیب و کمک به جلوگیری از افزایش سطح کلسترول خون شود.

اگرچه این یافته‌ها امیدوار کننده به نظر میرسند، اما تحقیقات بیشتری مبنی بر تجویز کردن این مکمل در این زمینه‌ها مورد نیاز است.

خلاصه : شواهد اولیه نشان میدهند که تریبولوس ترستریس ممکن است باعث بهبود کنترل سطح قند خون و کلسترول در افراد دیابتی شود. اما به هر حال، تحقیقات انسانی‌ در این زمینه محدود هستند.

 

تریبولوس باعث افزایش سطح تستوسترون در انسان‌ها نمی‌شود

با یک جستجوی آنلاین سریع در مورد مکمل‌های تریبولوس ترستریس میتوانید ببینید که بسیاری از محصولاتی که از این گیاه ساخته شده‌اند تمرکزشان روی افزایش سطح تستوسترون می‌باشد.

در یک بازبینی، نتایج ۱۲ تحقیق اصلی‌ روی تاثیرات این گیاه در مردان و زنان بین سنین ۱۴ تا ۶۰ سال مورد آنالیز قرار گرفت. این تحقیق‌ها هر کدام چیزی بین ۲ تا ۹۰ روز دوام داشتند و افراد شرکت کننده در آنها نیز هم شامل افراد سالم و هم شامل افرادی بود که دارای مشکلات جنسی‌ بودند.

محققان دریافتند که این مکمل باعث افزایش سطح تستوسترون نمی‌شود.

البته برخی‌ از تحقیقات حیوانی نشان داده اند که تریبولوس ممکن است باعث افزایش سطح تستوسترون شود، اما این نتایج معمولا در تحقیقات انسانی‌ مشاهده نشده است.

 

خلاصه : بر خلاف تبلیغات تجاری، تریبولوس ترستریس اینطور به نظر می‌رسد که نمی‌تواند در انسان‌ها باعث افزایش سطح تستوسترون شود. این نتیجه گیری بر مبنای تحقیقات انجام شده روی مردان و زنان با سنین و شرایط سلامتی‌ مختلف می‌باشد.

 

تریبولوس ترستریس ممکن است میل جنسی‌ را افزایش دهد

اگرچه این مکمل ممکن است باعث افزایش سطح تستوسترون نشود، اما ممکن است میل جنسی‌ را افزایش دهد.

برخی‌ از محققان دریافتند هنگامی که مردان دارای میل جنسی‌ کاهش یافته روزانه به مدت ۲ ماه ۷۵۰-۱۵۰۰ میلی‌ گرم تریبولوس مصرف کردند، سطح میل جنسی‌ آنها به میزان ۷۹% افزایش پیدا کرده بود.

همچنین، ۶۷% از زنان دارای میل جنسی‌ بسیار پایین پس از مصرف ۵۰۰-۱۵۰۰ میلی‌ گرم به مدت ۹۰ روز شاهد افزایش میل جنسی‌ خود بودند.

دیگر تحقیقات نیز گزارش داده اند که مکمل‌های دارای این ماده گیاهی توانسته اند باعث بهبود میل جنسی‌، برانگیختگی و رضایتمندی در زنان با میل جنسی‌ کم شوند.

اما تحقیقات انجام شده روی مردان دارای اختلال در نعوظ دارای نتایج متناقضی بوده‌اند.

برخی‌ از تحقیقات نشان میدهند که مصرف ۸۰۰ میلی‌ گرم از این مکمل در روز ممکن است به شکل کارامدی اختلال در نعوط را درمان نکند.

اما دیگر تحقیقات با دوز ۱۵۰۰ میلی‌ گرم در روز گزارش بهبود چشمگیر در نعوظ و رضایتمندی جنسی‌ را داده اند.

اگرچه اینطور به نظر می‌رسد که تریبولوس ترستریس ممکن است در مردان و زنان باعث بهبود میل جنسی‌ شود، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

خلاصه : تحقیقات دریافته اند که مصرف تریبولوس ترستریس ممکن است باعث بهبود میل جنسی‌ مردان و زنانی شود که دارای میل جنسی‌ پایینی هستند. اما تحقیقات انجام شده روی اثر این مکمل در زمینه درمان اختلال در نعوظ دارای نتایج متناقضی میباشند، اما اینطور به نظر می‌رسد که در این زمینه دوز‌های بالاتر دارای مزیت بیشتری هستند.

 

تریبولوس باعث بهبود ترکیب بدنی یا عملکرد ورزشی نمی‌شود

افراد فعال به شکل منظمی از تریبولوس ترستریس به منظور بهبود ترکیب بدنی خود (افزایش حجم عضلات و کاهش سطح چربی‌) استفاده میکنند.

شاید یکی‌ از دلایل انجام این کار به دلیل شهرت این مکمل در زمینه افزایش سطح تستوسترون باشد، اما تحقیقات نشان میدهند که این مکمل احتمالا در این زمینه نمیتواند کارایی خاصی‌ داشته باشد.

در حقیقت، تحقیقات انجام شده روی اثر این مکمل روی ترکیب بدنی یا افزایش عملکرد ورزشی در افراد فعال و ورزشکاران بسیار محدود می‌باشد.

در یک تحقیق اثر تریبولوس ترستریس روی عملکرد بازیکنان حرفه ای راگبی مورد آزمایش واقع شد.

این مردان از این مکمل در طول دوره ۵ هفته ای تمرینات با وزنه خود استفاده کردند. اما به هر حال، در پایان این تحقیق، تفاوتی‌ در زمینه بهبود قدرت یا بهبود ترکیب بدنی بین گروه مصرف کننده تریبولوس با گروه مصرف کننده دارونما وجود نداشت.

یک تحقیق دیگر نیز اینگونه نتیجه‌گیری کرد که مصرف این مکمل در هشت هفته همراه یک برنامه تمرینی باعث بهبود ترکیب بدنی، قدرت یا استقامت عضلانی بیش از گروه مصرف کننده دارونما نشده است.

متاسفانه، تحقیقی از اثر تریبولوس ترستریس روی زنان ورزشکار وجود ندارد. اما به هر حال، احتمالا این مکمل در این زمینه در زنان نیز کارایی کافی‌ را نخواهد داشت.

 

خلاصه : اینطور به نظر می‌رسد که تریبولوس ترستریس نمی‌تواند باعث افزایش حجم عضلات، کاهش چربی‌ بدن یا بهبود عملکرد ورزشی شود.

 

دیگر اثرات احتمالی‌ تربولوس ترستریس

علاوه از مزیت‌های احتمالی‌ توضیح داده شده در بالا، تریبولوس ترستریس ممکن است دارای چندین مزیت دیگر نیز در بدن باشد :

 

تعادل مایعات : این گیاه ممکن است بتواند به عنوان یک داروی ادرار آور عمل کرده و تولید ادرار را بیشتر کند.

 

سیستم ایمنی : در یک آزمایش انجام شده روی موش ها، زمانی‌ که به آنها تریبولوس داده شد فعالیت سیستم ایمنی آنها افزایش پیدا کرد.

 

مغز : به عنوان بخشی از یک مکمل دارای چند ماده تشکیل دهنده، تریبولوس ممکن است دارای اثرات ضد افسردگی در موش‌ها باشد.

 

التهابات : یک آزمایش درون کشتگاهی نشان دهنده اثر احتمالی‌ ضد التهابی این مکمل می‌باشد.

 

تسکین درد : دوز‌های بالای این مکمل ممکن است باعث تسکین درد در موش‌ها شود.

 

سرطان : یک تحقیق درون کشتگاهی نشان دهنده اثرات احتمالی‌ ضد سرطان تریبولوس ترستریس می‌باشد.

 

اگرچه تقریبا تمام اثرات ذکر شده در بالا حاصل از انجام تحقیقات حیوانی یا درون کشتگاهی می‌باشد، اما باز هم شواهد بسیار محدود می‌باشد.

برای اثبات این تاثیرات، تحقیقات حیوانی و انسانی‌ بسیار بیشتری لازم است که انجام شوند.

 

خلاصه : اگرچه بسیاری از مردم در مورد مزیت‌های تریبولوس ترستریس حدس و گمان‌های زیادی میزنند، اما اکثریت این ادعا‌ها دارای پشتوانه علمی‌ بسیار اندکی‌ میباشند. اکثر تحقیقات موجود روی تریبولوس، یا تحقیقات حیوانی هستند و یا تحقیقات درون کشتگاهی، و نه تحقیقات انسانی‌.

 

دوز، ایمنی و عوارض جانبی

محققان برای ارزیابی اثرات تریبولوس از دوز‌های بسیار متنوعی استفاده کرده‌اند.

تحقیقات انجام شده روی اثر احتمالی‌ تریبولوس در کاهش سطح قند خون از دوز ۱۰۰۰ میلی‌ گرم در روز استفاده کرده‌اند، در حالی‌ که در تحقیق مرتبط با اثر این مکمل روی بهبود میل جنسی‌ از دوز‌های ۲۵۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌ گرم در روز استفاده شده است.

دیگر تحقیقات دوز تریبولوس را به نسبت وزن بدن تجویز کرده‌اند. برای مثال، در بسیاری از تحقیقات از دوز ۴.۵-۹ میلی‌ گرم به ازای هر پوند از وزن بدن (۱۰-۲۰ میلی‌ گرم به ازای هر کیلوگرم) استفاده کرده‌اند.

بنابراین، اگر وزن شما حدود ۱۵۵ پوند (۷۰ کیلو) می‌باشد، پس میتوانید از دوز ۷۰۰-۱۴۰۰ میلی‌ گرم در روز استفاده کنید.

 

ساپونین‌ها در تریبولوس ترستریس

ساپونین ها ترکیبات شیمیایی موجود در تریبولوس هستند و آنها را مسول مزایای سلامتی‌ تریبولوس میدانند.

در بسیاری از مکمل‌های تریبولوس، در کنار دوز اصلی‌، میزان درصد ساپونین آن هم ذکر میشود، که نشان میدهد چه میزان از این مکمل متشکل از ساپونین می‌باشد.

امری رایج است که مکمل‌های تریبولوس ترستریس دارای ۴۵-۶۰% ساپونین در خود باشند. یک نکته مهم این است که هرچه درصد ساپونین بیشتر باشد، دوز مصرفی شما باید کمتر باشد، زیرا مکمل دارای غلظت بیشتری می‌باشد.

 

عوارض جانبی

در چندین تحقیق انجام شده با دوز‌های گوناگون آنها گزارش عوارض جانبی حداقلی را داده اند و اعلام کرده‌اند هیچ مورد جدی ای در این زمینه وجود ندارد.

از جمله عوارض جانبی غیر رایج آن می‌توان به درد شکمی خفیف و رفلاکس اشاره کرد.

اما، در یک تحقیق انجام شده روی موش ها، خطر احتمالی‌ آسیب کلیوی باعث نگرانی هایی شده است. همچنین یک گزارش در مورد سمیت مرتبط با تریبولوس ترستریس مرتبط با مردی است که از این مکمل برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه استفاده میکرده است.

اما در مجموع، اکثریت تحقیقات نشان دهنده عوارض جانبی خطرناکی نیستند. اما به هر حال مهم است که تمام مزیت‌ها و خطرات احتمالی‌ را مد نظر قرار دهید.

اگر قصد مصرف تریبولوس ترستریس را دارید، در مورد دوز‌های مناسب آن با پزشک خود یا فرد دارای صلاحیت لازم مشورت کنید.

خلاصه : اکثر تحقیقات گزارش داده اند که تریبولوس ترستریس دارای عوارض جانبی جدی ای نمیباشد. اما به هر حال، درد شکمی خفیف ممکن است در برخی‌ افراد ایجاد شود. همچنین شواهد مرتبط با ایجاد سمیت توسط این مکمل بسیار محدود هستند.

 

جمع بندی

تریبولوس ترستریس گیاهی برگ دار و کوچک می‌باشد که برای سالیان از آن در طب سنتی چینی‌ و هندی استفاده میشده است.

اگرچه این مکمل دارای یک لیست طویل از مزیت‌های احتمالی‌ و بالقوه می‌باشد، اما بسیاری از این مزیت‌ها تنها در تحقیقات حیوانی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

در انسان ها، برخی‌ شواهد وجود دارد که نشان میدهد این مکمل ممکن است باعث بهبود کنترل سطح قند خون و کلسترول در افراد دارای دیابت نوع ۲ شود.

و اگرچه این مکمل نمی‌تواند باعث افزایش سطح تستوسترون شود، اما ممکن است بتواند باعث بهبود میل جنسی‌ هم در مردان و هم در زنان شود.

اما به هر حال، تریبولوس نمی‌تواند باعث بهبود ترکیب بدنی یا بهبود عملکرد ورزشی شود.

اگرچه اکثر تحقیقات نشان میدهند که این مکمل ایمن بوده و تنها دارای عوارض جانبی خفیفی می‌باشد، اما گزارش‌های جداگانه ای نیز مبنی بر ایجاد سمیت وجود داشته است.

همانند هر مکمل دیگری، شما میبایست مزیت‌ها و ریسک‌های احتمالی‌ مصرف تریبولوس ترستریس را مد نظر قرار دهید.

تیریبولوس

تیریبولوس

شما میتوانید این مکمل بدنسازی را از این فروشگاه تهیه نمائید
  • 168000 تومان
  • 200000 تومان
سفارش محصول
نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
3.8/5 - (5 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات