۸ راه قابل اتکا برای تشخیص افراد مصرف کننده استروئید
4.1

۸ راه قابل اتکا برای تشخیص افراد مصرف کننده استروئید

  • مقالات بدنسازی
  • ۲۹ شهریور ۹۸
  • حسام رضائی
  • 6,533 بازدید
  • 2 دیدگاه

فهرست محتوا

احتمالا لازم نیست که به شما بگویم مصرف استروید‌ها در دنیای بدنسازی چه میزان شایع شده است.

احتمالا این را هم میدانید که چه داروهایی میتوانند به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش سایز، قدرت و بهبود ترکیب بدنی شما شوند.

اما همچنان مصرف استروید‌ها از منظر عمومی‌ وجهه خوبی ندارد، بنابراین اکثر افراد مصرف کننده مایل به اعتراف به مصرف این دست از دارو‌ها نیستند.

بنابراین، آنها دروغ می‌گویند.

آنها اصرار می کنند که طبیعی یا نچرال هستند و حتی فراتر از آن در مورد وضعیت خود، رژیم‌های غذایی، برنامه‌های تمرینی، تست خون و هر چیز دیگری دروغ می‌گویند تا ذهن دیگران را منحرف کرده و کسی‌ شک نکند که آنها مصرف کننده استروید هستند.

چنین شیطنت هایی باعث شده است که تشخیص افراد نچرال از افراد مصرف کننده استروید سخت شود.

و هنگامی که چنین بحث هایی مطرح میشود، همیشه یک سری افراد چنین میگویند :

“ اگر فردی مصرف کننده استروید است، به شما چه ربطی‌ دارد؟ به خودشان مربوط است. “

پاسخ من نیز این است :

من اهمیتی نمیدهم که مردم استروید مصرف میکنند.

اگر آنها برای رسیدن به اعتماد به نفس لازم خواهان حجمی غیر نرمال و بسیار عضلانی هستند، من با این موضوع مشکلی‌ ندارم.

اما چیزی که من را اذیت می‌کند این است که اینگونه افراد برای جذب فالوور بیشتر و فروختن محصولات خود دروغ می‌گویند.

نه تنها انجام این کار اساسا تقلب است، بلکه باعث میشود که انتظارات دیگر مردم از فیزیک بدنی‌شان غیر معقول باشد.

زیرا در اینجا یک حقیقت وجود دارد که باید به شما بگویم. مهم نیست که ما افراد نچرال دارای چه ژنتیکی باشیم و چه میزان تلاش کنیم، زیرا ما هیچگاه نمیتوانیم حتی به نزدیکی‌ فیزیک بدنی افراد مصرف کننده استروید برسیم.

قطعا میتوانیم بدنی بسازیم که به آن افتخار کنیم، بدنی حجیم، خشک و قدرتمند، اما واقعا نمیتوانیم به آن فیزیک‌های بدنی افراد مصرف کننده استروید برسیم.

بنابراین هنگامی که اینگونه افراد می‌گویند که راز افزایش حجم عجیب بازوان آنها قرص‌های به درد نخور، پودر‌ها و کتاب‌های الکترونیکی آنها می‌باشد، این موضوع به شدت باعث تعجب من میشود.

بسیاری دیگر نیز از این موضوع دچار تعجب میشوند و اغلب این امر باعث میشود که ناامیدی و درماندگی آنها بیشتر شده و رابطه خوبی‌ با تمرینات با وزنه پیدا نکنند.

در اغلب این موارد، افراد پس از ناامیدی از تمام راه‌ها در آخر سراغ مصرف استروید میروند.

بنابراین، به همین دلیل است که می ارزد راه‌های تشخیص افراد مصرف کننده استروید که ادعای نچرال بودن را دارند بدانیم و به همین دلیل من این مقاله را برای شما نوشته ام.

بیائید شروع کنیم.

 

چگونه تشخیص دهیم فردی در حال مصرف استروید می‌باشد یا قبلا مصرف کننده بوده است

گاهی‌ اوقات آسان است که تشخیص دهیم فردی مصرف کننده استروید می‌باشد.

اگر فرد مورد نظر یک بدنساز حرفه ای (IFBB) یا چیزی شبیه آنها است، آنها مطمعنا مصرف کننده استروید هستند.

اما در بسیاری از موارد این موضوع مشهود نیست. در واقع، بسیاری از مصرف کننده گان دارو ظاهری بسیار نرمال تر از آنچه که شما فکرش را کنید دارند.

در اینجاست که شما نیازمند متدهایی شفاف و تجربی‌ برای تشخیص افراد مصرف کننده استروید هستید.

یکی‌ از این متد‌ها (حداقل برای مردان) به دست آوردن اندازه دور مچ دست، قوزک پا و ترکیب بدنی و سپس استفاده از فرمول کسی‌ بات برای تعیین میزان حجم کلی‌ عضلات بدن می‌باشد. سپس از روی آن می‌توان تشخیص داد که فرد مورد نظر چه میزان فراتر از حد طبیعی بدن عضله سازی کرده است. اما انجام این روش بسیار غیر کاربردی می‌باشد.

به جای آن، شما باید از روش‌های کاربردی تر برای ارزیابی اینکه فردی مصرف کننده استروید است یا خیر، استفاده کنید، روش هایی از جمله :

شاخص توده بدون چربی‌ نرمال شده آنها (FFMI)

سایز، میزان خشکی بدن و سطح قدرت آنها

سایز سرشانه ها، بالا سینه و کول ها

تفکیک و تقارن عضلانی آنها

و موارد بیشتر …

بیائید این موارد را بررسی کنیم.

 

۱) میزان (FFMI) نرمال شده افراد مصرف کننده استروید، ۲۵ یا بیشتر می‌باشد

شاخص توده بدون چربی‌ (FFMI) سنجشی برای تعیین میزان عضله در هر واحد قد می‌باشد.

اما (FFMI) نرمال شده ورژن بهتری از (FFMI) معمولی‌ می‌باشد که در آن فاکتور قد بین دو نفر نیز لحاظ شده است (قد میتواند در برخی‌ افراد باعث شود که آنها کم و بیش ظاهری بهتر از آنچه که واقعا هستند را نشان دهند).

این رقم از طریق تقسیم حجم بدون چربی‌ بدن (کیلوگرم) به قد (متر مربع) به دست میاید، و شما میتوانید این رقم را با وارد کردن قد، وزن و درصد چربی‌ بدن خود در محاسبه گر زیر به دست آورید :

FFMI Calculator

از آنجایی که بین قد و میزان پتانسیل عضلانی بودن رابطه وجود دارد و از آنجایی که وزن ارگان‌های بدن بین افراد دارای تفاوت زیادی نمیباشد، بنابراین میتوانید انتظار داشته باشید که میزان متوسط (FFMI) بین افراد مصرف کننده استروید بیشتر از افراد غیر مصرف کننده باشد، در واقع میزان (FFMI) بین افراد مصرف کننده استروید رقمی‌ است که در حالت طبیعی به هیچ صورت نمی‌توان به آن دست یافت.

و این دقیقا همان چیزی است که در تحقیقات نیز نشان داده شده است.

یک نمونه خوب در این مورد تحقیق انجام شده توسط دانشمندان در بیمارستان مکلین می‌باشد. در این تحقیق از ۱۵۷ ورزشکار مرد استفاده شد تا میزان (FFMI) آنها اندازه گیری شود. برخی‌ از آنها اعتراف به مصرف استروید داشتند و برخی‌ نیز مدعی بودند نچرال هستند. در این تحقیق اینگونه یافت شد که میزان متوسط (FFMI) در افراد مصرف کننده استروید ۲۴.۸ و در افراد غیر مصرف کننده استروید میزان متوسط ۲۱.۸ بود. یک یافته مهم دیگر در این تحقیق این بود که میزان (FFMI) در حتی یک نفر از افراد نچرال بالاتر از ۲۵ نبود، در حالی‌ که بسیاری از مصرف کنندگان استروید به این رقم رسیده بودند.

این امر باعث شد تا بسیاری از مردم اعلام کنند که ۲۵ بالا‌ترین رقمی‌ است (برای مردان) که افراد طبیعی میتوانند به آن دسترسی‌ داشته باشند.

یک نکته مهم در مورد (FFMI) این است که فاکتور قد افراد در آن محاسبه نشده است. هرچه فرد قد بلندتر باشد، آنها پهن تر و چگال تر هستند و اگر به اطلاعات موجود در تحقیق بالا نگاه کنید، خواهید دید که ورزشکاران قد بلندتر به طور طبیعی دارای (FFMI) بالاتری هستند، جدایی از اینکه آنها با انجام تمرینات چقدر قادر بوده‌اند عضله سازی کنند.

به عبارت دیگر، مقدار (FFMI) با افزایش قد بیشتر میشود، جدایی از اینکه مصرف کننده استروید باشید یا خیر.

محققان نیز از این موضوع آگاه بودند، به همین دلیل آنها اطلاعات را بر اساس متوسط قد ۱۸۰ سانتیمتر نرمال سازی کردند. انجام این کار آنها را قادر می ساخت تا کم و بیش فاکتور قد را به عنوان یک عامل احتمالی‌ سردرگم کننده در تعیین رابطه بین استروید و (FFMI) حذف کنند.

بعد از نرمال سازی اطلاعات و ارزیابی مجدد، دانشمندان دریافتند که تک تک ورزشکاران نچرال دارای (FFMI) نرمال شده ۲۴.۹ یا کمتر بوده‌اند، در حالی‌ که حدودا نیمی از افراد مصرف کننده استروید دارای (FFMI) نرمال شده ۲۵ یا بیشتر بودند.

خلاصه کلام این است که اگر میزان (FFMI) نرمال شده فردی بالای ۲۵ بود، می‌توان گفت که او مصرف کننده استروید می‌باشد.

اکنون، برخی‌‌ها هستند که به بدنسازان و مردان آهنین گذشته برای بی‌ اعتبار کردن این شاخص اشاره میکنند. آنها می‌گویند تعدادی از این مردان میزان (FFMI) نرمال شده آنها قبل از ظهور استروید‌ها (حدود ۱۹۴۰) عدد ۲۵ را نشان میدهد و بنابراین نمی‌توان به این عدد برای مصرف کننده بودن یک بدنساز متکی‌ بود.

اما زود قضاوت نکنید.

یکی‌ از ایراداتی که می‌توان به اطلاعات مربوط به بدنسازان و مردان آهنین اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ گرفت این است که در آن زمان یک سیستم رسمی‌ برای ثبت اطلاعات وجود نداشته است. به علاوه این مردان در اکثر مواقع در مورد سطح قدرت، میزان عضلات و خشکی بدن خود اغراق میکرده اند تا بتوانند جمعیت را به سمت خود کشانده و بلیت فروشی کنند.

به علاوه، تستوسترون برای اولین بار در سال ۱۹۳۵ تولید و در سال ۱۹۳۷ برای فروش موجود بود، دقیقا زمانی‌ که میزان (FFMI) نرمال شده بسیاری از بدنسازان از ۲۵ گذر کرد.

بنابراین، واقعیت این است که بدنسازان “ دوره بدون دارو “ (حدود ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰) احتمالا بدون دارو کار نمیکرده اند. تستوسترون در آن دوره به اندازه الان مورد توجه و شناخته شده نبود، اما احتمال آن بسیار زیاد است که بدنسازان حرفه ای آن دوره به سرعت از مزیت‌های آن آگاه و از آن استفاده میکرده اند.

حتی اگر قبول کنیم که این بدنسازان واقعا نچرال بوده‌اند، هنگامی که (FFMI) نرمال شده آنها را با درصد چربی‌ واقع بینانه تری محاسبه کنیم، میبینیم که تنها تعداد بسیار اندکی‌ از آستانه ۲۵ عبور میکنند. این یعنی‌ تنها ۱% از بدنسازان حرفه ای آن دوره، میزان (FFMI) نرمال شده آنها از ۲۵ عبور میکرد، پس چرا اکنون باید فرض کنیم که تقریبا هر فردی میتواند این کار را انجام دهد؟

به طور خلاصه میتوانید از اطلاعات زیر برای تشخیص فرد مصرف کننده استروید استفاده کنید :

اگر میزان (FFMI) نرمال شده فردی بالاتر از ۲۵ باشد، تقریبا می‌توان با قطعیت گفت که آنها یا در حال مصرف استروید هستند یا قبلا مصرف کننده بوده‌اند.

اگر میزان (FFMI) نرمال شده فردی بین ۲۴ و ۲۵ باشد، پس محتمل است که آنها یا در حال مصرف استروید هستند یا قبلا مصرف کننده بوده‌اند.

اگر میزان (FFMI) نرمال شده فردی بین ۲۲ و ۲۳ باشد و به شکل مستمر بیش از ۳ سال سابقه تمرین داشته باشد، ممکن است نچرال باشد.

اگر میزان (FFMI) نرمال شده فردی بین ۲۱ و ۲۲ باشد، ممکن است نچرال باشد.

اگر میزان (FFMI) نرمال شده فردی بین ۱۸ و ۲۱ باشد، آنها احتمالا حتی وزنه هم بلند نکردند، چه برسد به مصرف استروید.

 

و به یاد داشته باشید که تمام اطلاعات ذکر شده مربوط به مردان بود. متاسفانه اطلاعاتی‌ در مورد ارتباط (FFMI) و مصرف استروید در زنان وجود ندارد، اما به احتمال زیاد میزان سقف (FFMI) در زنان بسیار پایین تر از مردان می‌باشد.

اگر توجه کنید من در بالا گفتم که اگر فردی دارای (FFMI) نرمال شده زیر ۲۵ باشد، “ ممکن “ است نچرال باشد، اما چرا گفتم ممکن است؟

زیرا افراد زیادی به دلیل ژنتیک ضعیف، دوز کم، تمرین و تغذیه ضعیف یا دیگر موارد، علیرغم مصرف استروید باز هم میزان (FFMI) نرمال شده آنها زیر ۲۵ است.

بنابراین شما باید هنگام تشخیص فرد مصرف کننده استروید، به جز (FFMI) دیگر فاکتور‌ها را نیز مد نظر قرار دهید، فاکتورهایی که در صورت ادامه خواندن مقاله با آنها آشنا خواهید شد.

خلاصه : اگر میزان (FFMI) نرمال شده فردی ۲۵ یا بالاتر باشد، تقریبا می‌توان با قطعیت گفت که او در حال مصرف استروید می‌باشد یا قبلا مصرف کننده بوده است. اگر این رقم برای فردی زیر ۲۵ بود، ممکن است او نچرال باشد، اما تضمینی در این زمینه وجود ندارد.

 

۲) افراد مصرف کننده استروید بسیار حجیم، بسیار خشک و بسیار قوی هستند

هنگامی که شما تصمیم بگیرید یک بدنساز نچرال باشید، از سه گزینه ذکر شده در زیر میتوانید تنها دو تا را انتخاب کنید :

  1. شما میتوانید حجیم باشید.
  2. شما میتوانید خشک و کم چرب باشید.
  3. شما میتوانید قوی باشید.

اگر شما بخواهید حجیم و قوی باشید، پس باید خشک بودن را فراموش کنید و اگر می‌خواهید حجیم و خشک باشید، پس باید قوی بودن را فراموش کنید. بیایید صادق باشیم، اگر بخواهید حجیم و خشک باشید، احتمالا نمیتوانید آنچنان حجیم شوید، بلکه تنها در حد متوسط میتوانید این کار را انجام دهید!

مهم تر از آن، مهم نیست که شما چه کاری در آشپزخانه یا باشگاه انجام میدهید، زیرا هیچگاه قادر نخواهید بود که در حد استاندارد هم حجیم و خشک باشید و هم قدرتمند.

به همین دلیل است که افراد بسیار حجیم و بسیار خشک که مقدار بسیار زیادی وزنه نیز در تمرینات جابجا میکنند، اساسا در حال مصرف استروید هستند.

بله، میدانم که قدرت کاملا مرتبط با عضلانی بودن نمیباشد و افرادی هستند که بدون مصرف استروید میتوانند به شدت قدرتمند شوند، مخصوصا در یک حرکت خاص.

اما به هر حال در آنالیز پایانی، حجیم‌ ترین افراد باشگاه معمولا قوی‌ترین آنها نیز هستند، و هنگامی که حجیم ترین و قوی‌ترین افراد همچنین خشک‌ ترین بدن‌ها را نیز دارند، پس می‌توان گفت آنها مصرف کننده استروید هستند.

خلاصه : به عنوان یک لیفتر نچرال هرچه بدنتان خشک تر شود، سطح قدرت و سطح عضلات (با شدت کمتر) شما بیشتر افت خواهد کرد. اگر حجیم‌ ترین و قوی‌ ترین افراد باشگاه شما خشک‌ ترین افراد نیز هستند، پس تقریبا با قطعیت می‌توان گفت که آنها مصرف کننده استروید هستند.

 

۳) افراد مصرف کننده استروید ناگهانی به شدت قدرتمند میشوند

هنگامی که شما برای بار اول تمرینات با وزنه را به درستی‌ انجام دهید، بیش از هر مقطع کاریتان به صورت نچرال میتوانید افزایش قدرت داشته باشید. در این مقطع زمانی‌ بدن شما به شدت نسبت به تمرینات واکنش نشان میدهد و پتانسیل زیادی برای بهبود دارد. این دوره را ما به عنوان دوره رشد مبتدی میشناسیم.

یک افزایش قابل توجه در سطح قدرت در بدنسازان سطح متوسط و حرفه ای میتواند یک مدرک قوی مبنی بر مصرف استروید توسط آنها باشد.

پس از دو سال ابتدایی تمرینات، اگر خوش شانس باشید در حرکات اصلی‌ خود در مجموع (پرس سینه، اسکات، ددلیفت) در طول یک سال تنها میتوانید ۵۰ پوند افزایش وزنه تمرینی داشته باشید.و هنگامی که سابقه تمرینی شما به ۷ تا ۱۰ سال برسد، افزودن ۱۰ پوند به پرس سینه، اسکات یا ددلیفت در طول یک سال میتواند موفقیتی بزرگ برایتان محسوب شود!

در یک تحقیق انجام شده توسط دنشمندان دانشگاه چارلز درو، آنها دریافتند که لیفتر‌های با سابقه تمرینی یک سال که از استروید استفاده کرده بودند، تنها در عرض ۱۰ هفته توانستند ۱۳۲ پوند در حرکات اسکات و پرس سینه افزایش وزنه داشته باشند. این یک رقم خیره کننده است و نشان میدهد که مصرف دارو‌ها تا چه میزان میتوانند تفاوت ایجاد کنند.

به یاد داشته باشید که این میزان پیشرفت تنها با مصرف دوز‌های نسبتا کوچک تستوسترون حاصل شده بود. اکثر بدنسازان و پاورلیفتر‌ها همچنین تستوسترون را همراه با دیگر استروید‌های قوی تر نظیر ترنبولون یا وینسترول استفاده میکنند که نتایج به مراتب بهتری را در پی خواهد داشت.

بنابراین اگر یک لیفر با تجربه در طول یک سال یا کمتر توانست در یکی‌ از حرکات اصلی‌ خود ۵۰ پوند پیشرفت وزنه داشته باشد، پس می‌توان گفت که او مصرف کننده استروید می‌باشد.

خلاصه : افزایش قدرت در بدنسازان سطح متوسط یا حرفه ای فرایندی بسیار کند است. اگر یک لیفتر با تجربه ناگهان یک افزایش قدرت قابل توجه داشت، او احتمالا شروع به مصرف استروید کرده است.

 

۴) افراد مصرف کننده استروید دارای بالا سینه، سرشانه و کول‌های بسیار حجیمی هستند

اما چرا این نقاط نشانه ای از مصرف دارو هستند؟

این مناطق از بدن دارای گیرنده‌های آندروژن بسیار بیشتری نسبت به دیگر نقاط بدن هستند. گیرنده‌های آندروژن نوعی پروتئین خاص در سلول‌ها هستند که به هورمون‌های آنابولیک نظیر تستوسترون واکنش نشان میدهند.

هنگام مصرف استروید، این گیرنده‌ها به شدت فعال میشوند و باعث میشوند تا گروه‌های عضلانی خاص با سرعت بسیار بیشتری نسبت به دیگر گروه‌های عضلانی بدن رشد کنند.

در زیر یک نمونه خوب از این ظاهر را می‌بینید که من این عکس را از فرومی برداشته ام که در آن افراد به راحتی‌ در مورد دوره‌های استرویدی خود صحبت میکردند :

b6g2_11.jpg

بنابراین، اگر فردی را می‌بینید که دارای بالا سینه، سرشانه و کول‌های بسیار حجیمی می‌باشد، احتمالا آنها در حال مصرف دوز‌های بالایی از استروید هستند.

خلاصه : بالا سینه، سرشانه و کول مناطقی هستند که سرشار از گیرنده‌های آندروژن میباشند که به دارو‌های آنابولیک بسیار واکنش نشان میدهند. بنابراین، اگر این گروه‌های عضلانی در فردی به مراتب حجیم تر از دیگر گروه‌های عضلانی بودند، ممکن است آنها مصرف کننده استروید باشند.

 

۵) افراد مصرف کننده استروید به شدت کم چرب، خشک و پر هستند و همچنین دارای تفکیک عضلانی بسیار جالبی‌ میباشند

یک ورزشکار نچرال میتواند به بدنی بسیار کم چرب و خشک دست یابد، اما عضلات شما آن ظاهر سه بعدی و مرمری شکلی‌ که میان مصرف کنندگان استروید رایج است را نخواهد داشت.

برای مثال، در زیر تصویری از من با ۱۸۳ پوند وزن و چربی‌ ۷% را می‌بینید :

gxqx_12.jpg

کم و بیش این بهترین بدنی است که من بدون دارو می‌توانم به آن دست پیدا کنم، و اگرچه من فکر می‌کنم که در کاهش چربی‌ بدن و حفظ عضلات خوب عمل کرده ام، اما کافی‌ است عکس من را با عکس بدنساز و مدل فیتنس معروف زیر مقایسه کنید :

mqb_13.jpg

و او این بدن را کم و بیش در تمام طول سال حفظ می‌کند. فکر می‌کنم که من به اندازه کافی‌ تعهد به تمرینات و رژیم غذایی ندارم!!!

رسیدن به این سطح از خشکی، سایز و تفکیک عضلانی بدون مصرف استروید‌ها تقریبا غیر ممکن است، همچنین چربی‌ سوزهایی نظیر کلنبوترول نیز اغلب در اینجا دخیل هستند.

خلاصه : رسیدن به بدنی کم چرب در حالت طبیعی ممکن است، اما رسیدن به بدنی کاملا خشک، حجیم و پر همانند یک مجسمه تراشیده نیازمند مصرف دارو می‌باشد.

 

۶) افراد مصرف کننده استروید در طول سال به شدت کم چرب، پر و خشک هستند

این مطلب نیز در ادامه مطلب بالا می‌باشد.

با تمرین و تغذیه کافی‌، شما به طور طبیعی میتوانید به بدنی کم چرب و خشک با تفکیک عضلانی بسیار خوبی‌ برسید، اما نمیتوانید این وضعیت را برای مدتی‌ طولانی حفظ کنید. به من اعتماد کنید، زیرا این کار را انجام داده ام.

مشکلات در این زمینه زیاد هستند. برای حفظ چنین بدنی شما نمیتوانید به اندازه کافی‌ غذا بخورید تا حسی خوب داشته باشید، کیفیت تمرینات شما به شدت کاهش پیدا می‌کند، به خوابتان ضربه می خورد، میل جنسیتان بسیار کاهش پیدا می‌کند و سطح انرژی تان به کمترین حد ممکن می‌رسد. زیرا بدن انسان طوری طراحی نشده است که بتواند چنین سطح از کاهش چربی‌ را تحمل کند.

اما استفاده از دارو‌های مناسب میتواند همه چیز را تغییر دهد. در این حالت، شما علیرغم مصرف غذا به اندازه کافی‌ میتوانید به شدت نیز خشک باشید، میتوانید بسیار کمتر از حد توصیه شده بخوابید و در تمرینات نیز به خوبی‌ پیشرفت داشته باشید.

اگر دارای ژنتیک خوبی‌ باشید، میتوانید چربی‌ ۱۰% (مردان) یا ۲۰% (زنان) را در طول سال حفظ کنید، اما لازمه این کار نظارت دقیق روی تغذیه و میزان تمرینات می‌باشد.

اما حفظ بدنی کم چرب تر و در عین حال داشتن حجم و سطح انرژی رضایت بخش تنها با کمک گرفتن دارو‌ها ممکن می‌باشد.

خلاصه : به عنوان یک ورزشکار نچرال، شما میتوانید به بدنی بسیار کم چرب دست یابید، اما حفظ این سطح از چربی‌ برای یک دوره طولانی نیازمند کمک گرفتن از استروید‌ها می‌باشد.

 

۷) مصرف کنندگان استروید دارای عضلات کاملا توسعه یافته و تقارن کامل هستند

اکثر ما در درجات مختلفی‌ دارای عدم تقارن عضلانی هستیم. افرادی که دارای سایز، تقارن و تفکیک عضلانی کاملی باشند بسیار کمیاب هستند.

به عبارت دیگر، تقریبا تمام ما یک یا دو گروه عضلانی داریم که از لحاظ سایز و قدرت عقب تر از دیگر گروه‌های عضلانی می‌باشد. برای من، عضلات ساق پایم اینگونه است. برای یک سری دست‌ها و برای یک سری دیگر سینه.

خلاصه کلام این است که تقریبا هیچ بدنساز نچرالی دارای سایز، تقارن و تفکیک کامل و بی‌ نقصی‌ در تمام گروه‌های عضلانی اصلی‌ نمیباشد.

اما در مصرف کنندگان استروید، دیدن چنین بدن‌های کاملی رایج است.

اما چرا؟ برای این موضوع دو دلیل وجود دارد :

  1. تمام سلول‌های بدن دارای گیرنده‌های آندروژن هستند و افزایش سطح آندروژن‌ها به شکل مصنوعی‌ حتی لجوج‌ ترین گروه‌های عضلانی نظیر ساق پا، سرشانه و دست‌ها را وادار به رشد می‌کند.
  2. مصرف کنندگان استروید با نادیده گرفتن گروه‌های عضلانی قوی خود (که همچنان حجیم باقی‌ میمانند) و تمرکز روی گروه‌های عضلانی ضعیف خود (که به سراع رشد خواهند کرد) میتوانند با راحتی‌ بیشتری بدن خود را شکل دهند.

خلاصه : دستیابی به یک تقارن کامل بین گروه‌های عضلانی امری نادر است. اما استروید‌ها شما را قادر میسازند تا بسیار راحت تر روی نقاط ضعف خود کار کنید و آنها را به سطح دیگر گروه‌های عضلانی قوی برسانید.

 

۸) مصرف کنندگان استروید دارای آکنه‌های بد و الگوی ریزش موی مردانه هستند

برخی‌ افراد از لحاظ ژنتیکی مستعد بروز آکنه و تاسی‌ در خود هستند، اما مصرف استروید‌ها میتواند سرعت بروز این مشکلات را بسیار سرعت بخشد.

به همین دلیل است که سینه‌ها و پشت‌های پر جوش و خط موی عقب رفته بین بدنسازان بسیار شایع است، مخصوصا آنهایی که بسیار حجیم، بسیار خشک و تفکیک شده هستند.

برای پنهان کردن این مشکل، مصرف کنندگان استروید اغلب در تصاویری که از خود در فضای مجازی منتشر میکنند، با استفاده از فتوشاپ و فیلتر‌ها جوش‌ها و آکنه‌های خود را حذف میکنند. اما گاهی‌ اوقات با دیدن عکس‌های ناگهانی از این دست بدنسازان که در باشگاه از آنها گرفته شده است میتوانید واقعیت را ببینید، مثل تصویر زیر :

mblj_14.jpg

یا این عکس :

v8nt_15.jpg

همچنین رویش غیر نرمال موهای ضخیم در صورت و سینه مصرف کننده گان استروید رایج است که این هم یکی‌ دیگر از عوارض جانبی استروید‌های آنابولیک می‌باشد.

خلاصه : اگرچه برخی‌ از ما در بروز آکنه و تاسی‌ بیشتر مستعد هستیم، اما این مشکلات با مصرف استروید‌ها تشدید شده و میتواند نشانه ای مبنی بر مصرف استروید توسط فرد مورد نظر باشد.

 

جمع بندی در مورد تشخیص افراد مصرف کننده استروید

مصرف استروید‌ها در دنیای بدنسازی بسیار جا افتاده است و در واقع دهه‌ها است که این کار انجام میشود.

جدایی از مشکلات قانونی‌ و مشکلات سلامتی‌، یکی‌ از بزرگ‌ ترین مشکلاتی که استروید‌ها ایجاد کرده‌اند به وجود آمدن انتظارات غیر واقع بینانه در مردم می‌باشد، مخصوصا افرادی که به تازگی شروع به کار با وزنه کرده‌اند.

بسیاری از اینفلونسر‌های دنیای فیتنس مدعی این هستند که رژیم غذایی، تمرینات و مکمل‌های طراحی شده توسط آنها باعث ایجاد افزایش حجم، قدرت و تفکیک قابل توجه آنها شده است، اما اغلب این مصرف استروید‌ها است که باعث شده آنها به چنین بدنی دست یابند.

انجام این کار نه تنها اساسا کلاه برداری می‌باشد، بلکه مردم را ترغیب به پیروی از اهدافی‌ غیر واقع بینانه می‌کند که هیچگاه نمیتوانند به آن دست پیدا کنند، مگر با مصرف استرویدها.

بنابراین شما باید قادر باشید تشخیص دهید که فردی که به شما مشاوره میدهد آیا بدنسازی نچرال است یا خیر تا بتوانید به درستی‌ تشخیص دهید آیا چیزی که با آن به عنوان مشاوره مواجه هستید آیا ارزش توجه شما را دارد یا خیر.

۸ راه مطمئن برای تشخیص فردی که مصرف کننده استروید می‌باشد به شرح زیر است :

آنها دارای (FFMI) نرمال شده ۲۵ یا بیشتر هستند

آنها بسیار حجیم، بسیار خشک و بسیار قدرتمند هستند

آنها ناگهانی بسیار قوی تر میشوند

آنها دارای بالا سینه، سرشانه و کول‌های بسیار حجیمی نسبت به دیگر گروه‌های عضلانی دیگر هستند

آنها به شدت کم چرب، خشک و پر هستند و تفکیک عضلانی آنها بسیار درخور توجه است

آنها در طول سال همیشه به شدت کم چرب، پر و خشک هستند

تمام عضلات بدن آنها به خوبی‌ توسعه یافته و دارای تقارن بسیار خوبی‌ هستند

آنها دارای آکنه‌های بد و الگوی ریزش موی مردانه هستند

اگر یکی‌ از این موارد را در فردی دیدید، احتمال آن بالا است که آن فرد در حال مصرف استروید باشد یا قبلا مصرف کننده بوده است. این هوشیاری شما است که این موضوع را تشخیص دهید.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.1/5 - (11 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات