تام پلاتز : بدنساز اسطوره ای + عکس + داستان زندگی
3.5

تام پلاتز : بدنساز اسطوره ای + عکس + داستان زندگی

  • قهرمانان, جهان
  • ۲۲ مرداد ۹۹
  • محمدرضا امیدی
  • 6,116 بازدید
  • بدون دیدگاه

تام پلاتز در ابتدای حضور خود در رشته ی بدنسازی از بهترین ورزشکاران این ورزش بود و طرفداران بسیار زیادی داشت، خیلی از حرفه ای ها در این رشته معتقد اند که تام پلاتز دوره ای طلایی و فراتر از انتظار را تجربه کرده و او بهترین پیشرفت پا در تمام دوران را داشته است و همچنان بر ین ادعا پافشاری می کنند. در ادامه این مطلب از مجله اینترنتی مکمل ها همراه ما باشید.

تام پلاتز یک افسانه!

 

پلاتز در منطقه دیترویت به دنیا آمد و بزرگ شد و در اوایل دهه 1970 رقابت در نمایش های بدن سازی AAU را آغاز کرد. در زمانی که او در مسابقاتی چون IFBB و هشت بار حضور آقای المپیا،رقابت می کرد ، به یک افسانه تبدیل شده و تام پلاتز از عناوین و اسم هایی بود که رسیدن به مقام و شهرت به راحتی بدست نمی آمد.

شهرت وی در سالن های ورزشی شروع شد و در نهایت به فیلم ها و عکسهای بیشماری که از موجود هست ختم شد.

وزنهای سنگین در تمرینات با تعداد دفعات بالا و مداوم یکی از جذاب ترین و پر تلاش ترین چهره های بدنسازی را از تام پلاتز به جای گذاشته است.

لبخند همیشه بر لب ها، موهای بلوند و چهره غیرقابل انکار و کاریزماتیک در طول دهه ها توانسته از این بدنساز تصاویر به یادماندنی به یادگار بگذارد!

تام پلاتز

تام پلاتز

 

این بدنساز اسطوره ای چگونه به این رشته علاقه مند شد؟!

 

تام پلاتز پس از دیدن عکسی از دیو دراپر در یک مجله بدن سازی در نه سالگی علاقه فراوانی به این رشته پیدا کرد از همین رو پیش یک زن و شوهر که از دارندگان سالن های سخت و حرفه ای بودند رفت برای آموزش با آنها مذاکره کرد.

اعضای این باشگاه که کاملا شوکه شده بودند به پلاتز که هنوز در دوران کودکی بود  گفتند که پس از خرید کفش چمباتمه برگردد، البته این درخواستی نا معقول و به ظاهر غیرممکن بود زیرا که نه تنها کفش های چمباتمه ای کالای کمیابی بودند بلکه غیر ممکن بود که کسی آنها را در اندازه کودک داشته باشد!

پلاتز به دلیل علاقه فراوانی که به این رشته داشت به تمام فروشکاه های ورزشی شهر سر زد و بالاخره کفش متاسب با خودش را پیدا کرد و دوباره به باشگاه برگشت و در حالی که تمام افراد حاضر در سالن ورزشی مبهوت تلاش مداوم وی بودند شروع به تمرین کرد.

 

مربیان و شرع فعالیت حرفه ای تام پلاتز!

 

این وزنه بردار جوان تحت آموزش مربیان درسهای ارزشمندی را در تکنیک ورزش، کار سخت و بدن سازی آموخته است. 

وی پس از اتمام تحصیلات خود در دانشگاه ایالتی وین تصمیم گرفت تا به عنوان مربی شخصی در منطقه دیترویت شروع به فعالیت کند. در آن زمان سالن های بدنسازی در آن منطقه بسیار کم بود و اکثر سالن های خوب و مجهز در کالیفرنیا بودند؛ پلاتز قبلا هم از بزرگانی همانند آرنولد شوارتزنگر ، فرانکو کلمبو ، و بزرگترین الهام بخش وی دیوید درایپر که در آنجا آموزش دیدند شنیده بود و می دانست که موفقیتی بی سابقه را در آنجا تجربه خواهد کرد.

به همین ترتیب تام پلاتز در سال 1978 با 50 دلار و یک رویا بزرگ به کالیفرنیا سفر کرد.

تام پلاتز و آغاز قهرمانی ها

 

پلاتز پس از ایجاد تأثیر جدی در سالن بدنسازی گلد ، از AAU حرکت کرد و فیزیک فوق العاده حجیم و زیبای خود را در مسابقات IFBB به نمایش گذاشت .

او در مسابقات جهانی آماتور 1978 به مقام اول دست یافت و عنوان آقای جهان را کسب کرد.

با وجود پیروزی ها، تام پلاتز آینده ای در ورزش نمی دید!

وی پس از اخذ مدرک فیزیولوژی و تغذیه علمی ، همچنان متقاعد نشده بود که بدن سازی یک امرار معاش است.

تام پلاتز

تام پلاتز

 

پلاتز در مصاحبه ای بخشی از گفت و گوی خود با فرانک زین را مطرح کرد که در رابطه با خداحافظی از بدنسازی بود.

پلاتز می گوید: من به او گفتم كه در حال بازگشت به خانه هستم و فرانك به من گفت صبر كن؛ وی اضافه کرد که در مدت دو ماه ، شما در همه مجلات قرار خواهید گرفت. وقتی مردم شما را می بینند ، تقاضای خدمات شما وجود خواهد داشت. فقط صبر کن.  فرانک زین من را بسیار راهنمایی کرد که چگونه می توانم پول خود را مدیریت کنم و چگونه می توانم از تجربه ام در ورزش بیشترین بهره را ببرم.

آیا تام پلاتز به نسل جوان اهمیت می داد؟!

 در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تام پلاتز همواره به فکر نسل بعد از خود بود و اهمیت بسیاری به آن ها می داد.

پلاتز همواره نگران این بود که بدنسازان امروزی مزایای مشاوره هایی را که وی در دوران شروع فعالت خود در اختیار داشت را نداشته باشند ، زیرا وی از نصیحت های بزرگان در دوران خود بسیار استفاده کرد.

وی توصیه می کند که سازمان های حرفه ای چون PGA ، NBA و سازمان هایی برای دیگر ورزش ها آموزش شیوه زندگی را ارائه می دهند كه برای بسیاری از مربیان بدن سازی كه می خواهند موفق شوند، مفید خواهد بود!

او اضافه کرد که این سازمان ها مواردی از قبیل نحوه لباس پوشیدن، روابط مالی، تعامل با رسانه ها، به ویژه خبرگزاری های اصلی  می توانند واقعا کمک رسان باشند. ضمن اینکه این نکات به ورزشکار کمک می کند تا بیشتر در کانون توجه و محبوب تر باشند.

تام پلاتز

تام پلاتز

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
3.5/5 - (4 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات