بیوگرافی مونا پورصالح + زندگی شخصی و افتخارات
4.2

بیوگرافی مونا پورصالح + زندگی شخصی و افتخارات

 • بدنسازی بانوان
 • 30 اکتبر 21
 • محمدرضا امیدی
 • 5,412 بازدید
 • 3 دیدگاه

مونا پورصالح یک بدنساز و مربی حرفه ای ایرانی تبار است که اکنون مقیم کشور کانادا می باشد. در این مطلب از مجله بدنسازی مکمل ها می خواهیم به معرفی و بررسی بیوگرافی مونا پورصالح، رژیم غذایی و نظرش در رابطه با رشته ی بدنسازی بانوان بپردازیم.

بیوگرافی مونا پورصالح

در ابتداری بیوگرافی مونا پورصالح باید گفت که او بدنساز موفق ایرانی است که در خانواده ای کاملا ورزشی و با اصالتی ترک به دنیا آمده است. پدر مونا در رشته ی ژیمناستیک و برادرش در رشته ی بدنسازی فعالیت می کنند. دو خواهر مونا نیز هر دو در رشته ی بدنسازی شاخه ی بیکینی فعالیت دارند. پورصالح در حال حاضر مقیم کشور کانادا می باشد.

او پیش از شروع جدی ورزش بدنسازی و پرورش اندام در رشته های شنا و کونگ فو فعالیت داشته است.

مونا پورصالح فعالیت های بدنسازی اش را ابتدا زیر نظر یک مربی نروژی به نام خانم تامسون در ایران آغاز کرد و پس از چند سال خاک ایران را ترک نمود. به گفته ی پور صالح دلیل مهاجرت وی سرزنش دیگران و قضاوت شدن به خاطر عضلات بزرگش بود. او گفته است که در ایران مجبور بوده سبک تر کار کند تا عضله هایش از آنچه که بود بزرگتر نشوند.

نکته ی گفتنی در بیوگرافی مونا پورصالح این است که او علاوه بر فعالیت به عنوان یک بدنساز، به عنوان مربی نیز کار می کند و تا کنون موفق شده است بدنسازان و ورزشکاران بانوی زیادی را تحویل جامعه دهد. دلیل اصلی این امر نیز حمایت وی از بانوان در این رشته ی ورزشی است.

بیوگرافی مونا پورصالح : مسابقات و افتخارات

 • مقام سوم بدنسازی در مسابقات کانادا 2012
 • مسترالمپیا 2021 : مقام چهارم بخش میسیز المپیا

بیوگرافی مونا پورصالح : رژیم غذایی

در این قسمت از بیوگرافی مونا پورصالح می خواهیم به بررسی رژیم غذایی این ورزشکار بپردازیم. به گفته ی پورصالح، رژیم غذایی وی شامل 8 وعده ی غذایی می باشد. کربوهیدرات عناصر اصلی این رژیم هستند و در 6 یا 8 وعده ی غذایی او وجود دارند.

وعده اول

 • سفیده تخم مرغ
 • جو پرک شده

وعده دوم

 • سینه مرغ
 • سیبزمینی شیرین
 • کمی برنج قهوه ای

وعده سوم

 • سینه مرغ
 • کلم برکلی
 • نوعی ماهی با سبزیجات

مونا پورصالح گفته است که در وعده های بعد از ساعت 3 یا 4 بعد از ظهر، تنها سبزیجات و پروتئین مصرف می کند. همچنین پورصالح خاطرنشان کرده است زمانی که عضلاتی کوچکتر می شوند میزان کربوهیدرات مصرفی خود را افزایش می دهد. به گفته ی او پروتئین عضله را بازسازی می کند اما این کربوهیدرات است که عضله را می سازد.

بیوگرافی مونا پورصالح
بیوگرافی مونا پورصالح

نظر مونا پورصالح در رابطه با بدنسازی بانوان

بخش بعدی که در بیوگرافی مونا پورصالح می خواهیم به آن بپردازیم نظر او در رابطه با ورزش بدنسازی بانوان و معضلات بانوان در این ورزش است. این ورزشکار و بدنسازی برجسته در رابطه با مشکلات اجتماعی و معضلات ورزش بدنسازی (به خصوص سختی های این ورزش برای بانوان) می گوید: زمانی که قرار است برای مسابقه آماده شوی، نمی توانی در طول روز های نزدیک به مسابقه به صورت عادی با دیگران ارتباط داشته باشی. از چند ماه پیش از شروع مسابقات حتی زنگ زدن به دوست و آشنا نیز می تواند وقت گیر باشد و باید با برنامه ریزی قبلی انجام شود.

در این دوران روزی 3 بار به باشگاه خواهی رفت، باید ورزش های هوازی انجام دهی و تمام زمانت صرف تمرین و ورزش می شود. همچنین آماده کردن و درست کردن غذای مخصوص نیز وقت گیر خواهد بود.

گاهی در پایان روز آنقدر خسته ای که دیگر حتی توان انرژی گذاشتن برای برقراری ارتباط با دیگران را نیز نخواهی داشت. در چنین شرایطی به ندرت کسی پیدا می شود که بتواند این مشکلات را درک کند. البته باید گفت که این سختی ها تنها مختص به خانم نیست و آقایان نیز در طول این دوران با شرایطی مشابه دست و پنجه نرم می کنند.

اگر کسی بخواهد تمام روزهای عمر خود را صرف آماده شدن برای مسابقات کند دیگر نه می تواند بچه دار شود و نه حتی می تواند زندگی عاطفی خاصی داشته باشد. تنها چیزی که در پایان روز برای آن شخص باقی می ماند همان بدنی است که برای 5 دقیقه روی استیج رفتن تمام زندگی اش را صرفش کرده است.

برای همین من بعد از مسابقات تمام تلاش خودم را می کنم تا بتوانم تعادل مورد نیاز را در زندگی ام ایجاد کنم و تا شروع مسابقات بعدی روال عادی زندگی را میگذرانم.

اوضاع رشته ی بدنسازی در خارج از ایران نیز آنقدر ها چشمگیر نیست و برای بانوان اعتبار چندانی قائل نیستند. حتی به خانمی که مقام اول را کسب کرده و قهرمان جهان شده است نیز منفعت مالی چندانی نمی رسد در صورتی که شرایط و منافع آقایان در این مورد بسیار متفاوت است.

همچنین مونا پورصالح این باور را که خانم های بدنساز قادر به باروری نخواهند بود را کاملا رد می کند و عقیده دارد که با رعایت اصول و نکات پزشکی می توان هم بدنساز باقی ماند و هم مادر شد.

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
4.2/5 - (5 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

3 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات