گلوکزآمین چیست؟
0.0

گلوکزآمین چیست؟

  • مکملهای ضروری بدنسازی
  • 6 اکتبر 14
  • محمدرضا امیدی
  • 7,579 بازدید
  • بدون دیدگاه

گلوکزآمین نوعی مکمل است که در ترمیم غضروفهای آسیب دیده کمک شایانی می کند. این ماده در اثر ضدالتهابی مستقیم کمی دارد و هیچ گونه خاصیت فوری ضد درد ندارد و فقط به ترمیم و بازسازی غضروف مفاصل بدن کمک می کند.

از مصرف دراز مدت گلوکز آمین تا به حال عارضه خاصی گزارش نشده، در حالیکه ضمن تسکین درد به ترمیم و بازسازی غضروف مفصل کمک می کند. معمولاً برای تأثیرگذاری بیشتر گلوکزآمین، نوعی ماده ترکیبی دیگر بنام کندرویتین به این ماده اضافه می شود.

گلوکزآمین هیچگونه خاصیت انرژی زایی، عضله سازی و آنابولیکی ندارد

این مکمل در بازار بصورت قرص و پودر و کپسول یافت می شود و از آن در اکثر مکملهای جدید استفاده می شود.
موارد مصرف گلوکز آمین:

۱/ صدمات و آسیبهای غضروفی مفصلی در ورزشکاران

۲/ تسکین و درمان بیماریهای تخریبی مفاصل مانند آرتروز

۳/ ساییدگی و صداهای مفصلی که معمولاً در اثر کارزیاد و فعالیتهای سنگین ورزشی ایجاد می شود.

این ماده برای ساخته شدن اجزای تاندون‌ها، غضروف و مایع سینوویال (مایع احاطه‌کننده فضای بین مفصلی) ضروری می‌باشد. این ترکیب با مهار آنزیم کلاژناز (تجزیه‌کننده کلاژن) و آنزیم‌های پروتئولیتیک (تجزیه‌کننده پروتئین‌ها) سبب محافظت از بافت غضروفی شده و تا حدود کمی اثرات ضد التهابی دارد ولی اصلاً مسکن نیست. معمولاً برای تأثیرگذاری بیشتر گلوکز آمین، نوعی ماده ترکیبی دیگر بنام کندرویتین سولفات به این ماده اضافه می‌شود. در درمان پسوریازیس آئورتیک نیز پیشنهاد شده‌است و درد مفاصل و عوارض ناشی از آن را می‌کاهد .

نحوه مصرف قرص گلوکزامین :

مکمل های گلوکزامین اغلب به صورت پودر یا کپسول با میزان 1500 تا 2000 میلی گرم در روز مصرف می شوند. البته می توان این میزان را در دوزهای کمتر در طول روز مصرف کرد. مطالعات انجام شده نشان می دهد مصرف این مکمل تا 2000 میلی گرم در روز بدون خطر است ، اما این میزان برای کندرویتین تنها روزانه 1200 میلی گرم توصیه می شود. بنابراین در زمان خرید قرص گلوکزامین سعی کنید برند معتبری را انتخاب کنید زیرا طبق تحقیقی که روی مکمل های گلوکزامین ارزان قیمت انجام شد ، نشان داده شده است که این مکمل های ارزان قیمت از کیفیت و خلوص کافی برخوردار نیستند.

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
امیتاز بدید

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات