دی اسپارتیک اسید و مزایای زیاد آن
4.1

دی اسپارتیک اسید و مزایای زیاد آن

  • مکملهای ضروری بدنسازی
  • 30 سپتامبر 15
  • حسام رضائی
  • 18,825 بازدید
  • 3 دیدگاه

دی اسپارتیک اسید

آیا تا کنون در مورد دی اسپارتیک اسید چیزی شنیده اید؟ این آمینو اسید که به شکل طبیعی نیز در بدن یافت میشود این روز‌ها سر و صدای زیادی را به پا کرده است و دلایل خوبی‌ هم برای آن وجود دارد.دی اسپارتیک اسید به شکل علمی‌ ثابت کرده است که میتواند به طور طبیعی باعث افزایش سطح تستوسترون در مردان تا حدود ۵۰% در کمتر از دو هفته شود!

در مورد آن فکر کنید.شما میتوانید تا حدود ۵۰% بیشتر از حالت معمول در بدن خود قوی‌ترین هورمون آنابولیک را داشته باشید و از طرفی‌ انجام این کار کاملا به صورت طبیعی خواهد بود.در این مقاله ما قصد داریم برای شما بگوئیم که دی اسپارتیک اسید چیست و چگونه کار می‌کند.

دی اسپارتیک اسید چیست و چگونه باعث افزایش سطح تستوسترون میشود؟

DAA یک آمینو اسید است که به طور طبیعی درون بدن در غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و بیضه‌ها یافت میشود.در تحقیقات اخیر مشخص شده است که سدیم دی اسپارتیک اسید در بدن به عنوان یک نورون انتقالی در سیستم عصبی و در بخشی که درگیر در تولیدات هورمونی می‌باشد عمل می‌کند و مشخص شد که دی اسپارتیک اسید میتواند باعث تحریک هورمون‌های (LH) و (GH) از غده هیپوفیز شود.(LH) یک پیام رسان شیمیایی می‌باشد که از غده هیپوفیز حرکت کرده و به سمت بیضه‌ها میرود تا پیام ساخت تستوسترون را صادر کند.علاوه بر تاثیر DAA روی (LH) در تحقیقات مشخص شد که خود آن هم میتواند به طور مستقیم روی تولیدات تستوسترون تاثیر بگذارد.

دی اسپارتیک اسید و مزایای زیاد آن

تحقیقات بالینی

در تحقیقات اخیر انسانی‌ انجام شده مشخص شد که دی اسپارتیک اسید میتواند در کمتر از ۱۳ روز به طور متوسط در مردان بالغ ۴۵.۵% باعث افزایش سطح تستوسترون شود که در این بین حتی یک مورد وجود داشت که در کمتر از ۱۳ روز توانست با مصرف دی اسپارتیک اسید سطح تستوسترون خود را تا ۸۴% افزایش دهد.این یعنی‌ تقریبا افزایش ۱۰۰ درصدی تستوسترون که این موضوع بسیار عالی‌ می‌باشد.نکته جالب توجه این است که تا سه روز بعد از قطع مصرف DAA سطح آن همچنان در بدن بالا خواهد ماند و سپس به آرامی کاهش پیدا خواهد کرد.این موضوع نشان میدهد که سطح تستوسترون در بدن به تدریج بالا رفته است و زمان قطع مصرف نیز به تدریج و به آرامی کاهش پیدا خواهد کرد.

این موضوع مخصوصا برای ورزشکاران بسیار خوب می‌باشد زیرا تحقیقات نیز ثابت کرده است که بهتر است سطح هورمون‌ها به آرامی به حالت اولیه خود بازگردند.

 

دی اسپارتیک اسید بیشتر از یک تقویت کننده تستوسترون می‌باشد

علاوه بر تاثیر قدرتمند روی تولید تستسترون DAA همچنین یک تقویت کننده جنسی‌ بسیار قوی می‌باشد.شما از DAA اسید میتوانید در جهت افزایش میل جنسی‌، بهبود کیفیت نعوظ و افزایش مدت زمان رابطه جنسی‌ استفاده کنید.البته این تمام مزایای آن نمی‌باشد.

افدرین : همه چیزهای مهمی که باید بدانید!
خواندن

دی اسپارتیک اسید همچنین میتواند سطح نیتریک اکسید را نیز افزایش دهد.نیتریک اکسید یک ترکیب شیمیایی بسیار قوی می‌باشد که مسول ایجاد پمپاژ خونی قوی در عضلات و عروق می‌باشد.دی اسپارتیک اسید همچنین میتواند باعث افزایش نورون‌های انتقالی نظیر دپامین و (GABA) شود که این دو نیز مسول بهبود حافظه و ضد افسردگی هستند.

B1624

 

شفاف سازی سو تفاهمات در مورد دی اسپارتیک اسید

اخیرا بحث‌های زیادی مطرح بوده است که DAA میتواند تاثیرات منفی‌ روی گیرنده‌های (NMDA ) داشته باشد.و سوال بزرگ مطرح شده در اینجا این است که آیا DAA سمی می‌باشد؟ در اینجا می‌خواهیم در این مورد کمی‌ تخصصی تر صحبت کنیم و مطمئن هستیم شما نیز از این قسمت خوشتان میاید.اگر حتی دانشی نیز در این زمینه ندارید از خواندن این قسمت میتوانید بسیاری از موارد را درک کنید.

اگر بخواهیم در ابتدا یک جواب کوتاه به سوال بالا بدهیم باید بگوییم نه.DAA سمی نمی‌باشد.اول بیایید در مورد گیرنده‌های (NMDA ) صحبت کنیم.گیرنده‌های (NMDA ) گیرنده‌های یونوتروپیکی هستند که اجازه انتقال پیام‌های الکتریکی را بین نورون‌های مغز و ستون فقرات میدهند.برای انتقال پیام‌های الکتریکی گیرنده‌های (NMDA ) باید باز شوند و برای باز ماندن آنها هم گلوتامین و هم گلیسین باید حضور داشته باشند تا به گیرنده (NMDA ) متصل شوند.هنگامی که گلوتامین و گلیسین به گیرنده (NMDA ) شوند آن گیرنده فعال تلقی‌ خواهد شد.اما در اینجا به دو چیز دیگر نیز نیاز داریم.

اما فعال کردن گیرنده‌های (NMDA ) کار اسانی‌ نمی‌باشد.در واقع کار بسیار سختی می‌باشد.گیرنده‌های (NMDA ) به وسیله منیزیوم بلاک شده‌اند و برای باز شدن نیاز به دیپولاریزیشن کافی‌ دارند.حتی اگر دی DAA یا گلوتامین حضور داشته باشند شما همچنان به حضور گلیسین نیاز پیدا خواهید کرد.بنابراین برای فعال کردن گیرنده‌های (NMDA ) شما در آن واحد به چند مورد نیاز خواهید داشت.

اکنون بیایید در مورد گیرنده‌های (NMDA ) بیشتر جستجو کنیم.موضوع اینجا جالب میشود.گیرنده‌های (NMDA ) دارای زیر واحد‌های گوناگونی نظیر (NR2B ) و (NR2A ) هستند و تاثیر این زیر واحد‌ها در فرایند فعال سازی متفاوت می‌باشد.اما خلاصه مطلبی که می‌خواهیم برای شما بگوئیم این است که DAA را نمی‌توان سمی قلمداد کرد.

D AsparticDAA chart large

 

همانطور که دیدید DAA نه تنها یک مکمل ورزشی بسیار قدرتمند برای افزایش سطح تستوسترون می‌باشد بلکه مصرف آن نیز بسیار ایمن می‌باشد.اگر هدف شما افزایش سطح تستوسترون، افزایش حجم عضلانی، افزایش قدرت، افزایش میل جنسی‌، افزایش کیفیت در نعوظ، افزایش مدت زمان رابطه جنسی‌، افزایش سطح نیتریک اکسید یا تجربه تاثیرات جالب نوتروپیک دی اسپارتیک اسید می‌باشد میتوانید از این مکمل استفاده کنید.

 

ترجمه : حسام رضایی

4.1/5 - (8 امتیاز)
نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.1/5 - (8 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات