بدنسازی

آخرین مقالات :

بیوگرافی‌ شان رودن

بدون دیدگاه
999 بازدید
بیوگرافی‌ شان رودن

مشخصات ورزشکار :

نام کامل :‌شان رودن

وزن : ۱۱۱-۱۱۶ کیلوگرم

قد : ۱۷۷.۵ سانتیمتر

تاریخ تولد : ۱۹۷۵

ملیت : جاماییکایی-آمریکایی

حرفه : بدنساز حرفه ای

نام مستعار : فلکسترون

تاریخ حرفه ای شدن : ۲۰۱۰

عکس بیوگرافی‌ شان رودن

 

دستاورد‌ها :

Professional

Amateur

  • 2009 IFBB North American Championships – 1st
  • 2009 NPC Delaware Open Bodybuilding – 1st
  • 2001 NPC Team Universe Championships – 2nd
  • 2000 NPC Team Universe Championships – 4th
  • 1999 NPC Team Universe Championships – 3rd

عکس بیوگرافی‌ شان رودن

سال‌های ابتدایی و مهاجرت به آمریکا

شان رودن متولد کینگستون جاماییکا می‌باشد و یک زندگی‌ ورزشکاری را در کودکی داشت، به شکلی‌ که هر زمان فرصت میشد فوتبال و کریکت بازی میکرد. اما پاهای او نسبت به سنش کوچک بود و به همین دلیل‌ شان نسبت به فیزیک بدنی خود احساس خوبی‌ نداشت. شان و خانواده اش در سال ۱۹۹۰ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند. او که در این کشور جدید هیچ دوستی‌ نداشت، احساس کرد که نیاز به انجام کاری دارد تا بتواند شرایط جدید را قابل تحمل کند. سرانجام علاقه خود را در بدن سازی دید. دو سال بعد در سن ۱۷ سالگی او به آرزوی خود رسید و برای افزایش حجم و قدرت خود توانست به باشگاه برود. در این مقطع یعنی‌ سال ۱۹۹۲ بود که ماجراجویی شان در بدنسازی آغاز شد.

 

آسیب دست

در همان سال،‌ شان با یانی شامبرگر قهرمان مستر یونیورس دیدار داشت و یانی او را تشویق و هدایت به سمت بدنسازی رقابتی کرد. این دیدار الهام بخش‌ شان بود و زمانی‌ بود که به شکل جدی او را به رسیدن به بدنی رویایی اش ترغیب کرد. ۷ سال بعد در سن ۲۴ سالگی،‌ شان توانست یک فیزیک بدنی قابل قبول برای خود بسازد و او تقریبا آماده حضور در اولین رقابت بدنسازی خود بود. اما در سال ۱۹۹۳ یک فاجعه رخ داد، ۹ تاندون دست راست او در یک حادثه در باشگاه پاره شد. این آسیب دیدگی میتوانست‌ شان را از بدنسازی دور کند و پیشرفت او را پایان دهد، اما او از تسلیم شدن سرباز زد. بر خلاف توصیه پزشکان، او تمرینات سنگین خود در جهت تبدیل شدن به یک بدنساز حرفه ای را ادامه داد.

عکس بیوگرافی‌ شان رودن

 

اولین رقابت و آسیب دیدگی پشت

بعد از سال‌ها تمرین سخت، در سن ۲۱ سالگی شان بالاخره توانست اولین مسابقه خود را در سال ۱۹۹۶ تحت نام نشنال ایسترن کلاسیک در نیوجرسی انجام دهد. تحت راهنمایی‌های یانی شامبرگر،‌ شان توانست با عنوان قهرمانی از مسابقات خارج شود. اما این سال همه چیز هم برای‌ شان خوب پیش نرفت. در همان سال، او دچار یک آسیب دیدگی از ناحیه پشت خود شد و مجبور شد برای ۶ ماه به دور از تمرینات باشد.

 

بازگشت به استیج

بعد از ریکاوری از آسیب دیدگی پشت،‌ شان بدون اینکه وقتی‌ را تلف کند به باشگاه بازگشت و در سال ۱۹۹۷ در مسابقات قهرمانی ملی‌ آتلانتیک شرکت کرد.‌ شان در این مسابقات بازگشت قدرتمندی داشت و علاوه بر دریافت جایزه فیگور به دلیل عملکرد روی صحنه مسابقات، توانست عنوان دومی‌ اورال را نیز به دست آورد. اما طولی نکشید که تمام دنیا بر سر‌ شان خراب شد.

 

مرگ پدر

در سال ۲۰۰۲، پدر‌ شان بالاخره مغلوب سرطان ریه شد و در گذشت.‌شان نتوانست این خبر را هضم کند و برای تحمل رنج خود شروع به مصرف مشروبات الکلی کرد. ۶ سال بعد از آن‌ شان به عنوان یک الکلی زندگی‌ کرد و تمرین کردن را کنار گذاشت.

 

مسیر ریکاوری

اما به هر حال، همه امید‌ها برای قهرمان سابق از دست رفته نبودند. بعد از ترغیب فراوان دوستان شان، او در نهایت پیشنهاد کمک آنها را پذیرفت و به مرکز توانبخشی و ترک اعتیاد رفت. بعد از بازتوانی، در سن ۳۴ سالگی او دوباره تمرکز خود را روی بردن گذاشت و در سال ۲۰۰۹ وارد مسابقات (IFBB-North-American-Championships) شد. به دلیل سخت کوشی و عزمی که داشت،‌ شان توانست از این مسابقات با عنوان قهرمانی خارج شود. این پیروزی همچنین به منزله حرفه ای شدن‌ شان نیز بود. بعد از یک دهه سختی کشیدن،‌شان بلاخره توانست تبدیل به یک بدنساز حرفه ای شود.

 

زندگی‌ همانند یک حرفه ای

یک سال بعد، او به عنوان یک حرفه ای در اولین رقابت خود شرکت کرد یعنی‌ مسابقات (IFBB Dallas Europa Super Show) در سال ۲۰۱۰.‌ شان در این مسابقات شکست سنگینی‌ خورد و متاسفانه در جایگاه ۱۶ قرار گرفت. اما او تصمیمی برای تسلیم شدن نداشت. در سال ۲۰۱۱، او دوباره به همان استیج بازگشت در حالی‌ که نسبت به عملکرد قبلی‌ خود بهبود قابل توجهی‌ داشت و توانست در جایگاه قابل تحسین سوم قرار بگیرد. در این زمان‌ شان نه تنها یک بازگشت فوق‌العاده را داشت، بلکه توانست جواز شرکت در مسابقات مستر المپیا را نیز به دست آورد.

 

رقابت مستر المپیا

در همان سال‌ شان در مسابقات مستر المپیا در جایگاه ۱۱ قرار گرفت، اما این تنها نقطه شروع او بود. در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶‌ شان به عناوین زیاد و مهمی‌ دست پیدا کرد از جمله کسب مقام سومی‌ در مسابقات مستر المپیا در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵. اما در سال ۲۰۱۶،‌ شان در سن ۴۱ سالگی توانست مهم‌ ترین عنوان خود تا آن زمان را به دست آورد. در همان سال‌ شان توانست عنوان دومی‌ مسابقات مستر المپیا را کسب کند.

 

تغذیه

در زمان‌های نزدیک به مسابقات،‌ شان از یک رژیم دقیق پیروی می‌کند تا بتواند فیزیکی‌ بدنی خود را حفظ و با بهترین شرایط وارد مسابقات شود. اما او همچنین معتقد به دوره خارج از مسابقات و دوره حجم نیز می‌باشد که در این زمان او به شکل دقیق میزان دریافت کالری خود را تحت نظارت ندارد و این کار را غریزی انجام میدهد. او معمولا از ۶ وعده غذایی در روز بر پایه منابع پروتئین کم چرب، چربی‌‌های سالم و کربوهیدرات‌های پیچیده استفاده می‌کند.

شان در این مورد میگوید “ هنگامی که بحث افزایش حجم در میان باشد، فکر می‌کنم که شما دیگر باید از عضلات شش تکه شکم خود دست بکشید. گمان می‌کنم که بسیاری از افراد در این باره راه خود را گم میکنند زیرا آنها به شدت عادت کرده‌اند همیشه بدنی تفکیک شده و رقابتی داشته باشند. “

 

برنامه غذایی

برنامه غذایی‌ شان تقریبا چیزی همانند رژیم زیر است :

وعده ۱ : ۱/۵ پیمانه جو دو سر، ۱۵ سفیده تخم مرغ و ۳ تخم مرغ کامل

وعده ۲ : مرغ، برنج، سبزیجات

وعده ۳ : استیک، سیب زمینی‌، هویج

وعده ۴ : گوشت گاو چرخ کرده کم چرب، برنج، سبزیجات

وعده ۵ : مرغ و سبزیجات

وعده ۶ : شیک پروتئین همراه کره بادام زمینی‌، دارچین، جو دو سر و یخ

 

افراد مهم در زندگی‌‌شان رودن

شان برای دوستان خود ارزش زیادی قائل است، مخصوصا لنور کرول که توانست او را در بد‌ترین شرایط زندگی‌ دوباره به مسیر درست بازگرداند. اما به هر حال، الگوی‌ شان همیشه یانی شامبرگر و کای گرین بوده‌اند. هر دو این افراد از همان ابتدا به شدت حمایت کننده‌ شان بوده‌اند.

 

چه چیزی میتوانیم از‌ شان رودن بیاموزیم

شان به ما آموخت که علیرغم اینکه شرایط زندگی‌ چقدر میتواند منفی‌ باشد اما نباید تسلیم آن شد. او از دو آسیب دیدگی سخت و پس از مرگ پدر خود دوباره بازگشت تا تبدیل به یک نماد در دنیای بدنسازی شود. یک چیزی که میتوانیم از داستان‌ شان بیاموزیم این است که باید همیشه از کمک افرادی که خواهان کمک کردن به ما هستند استقبال کنیم، همانند یانی شامبرگر که توانست با قرار دادن‌ شان زیر بال و پر خود نقشی‌ محوری در موفقیت وی داشته باشد.

5.0
08
نویسنده : حسام رضائی
لینک کوتاه : https://mokamelhaa.ir/?p=11579
کپی برداری از سایت مکملها تنها با ذکر منبع و دادن لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.
اخبار مرتبط
بیوگرافی جی کاتلر (jay cutler)

بیوگرافی جی کاتلر (jay cutler)

نام: جی کاتلر نام مستعار: کاتس محل سکونت: لاس وگاس، ایالت نوادا، ایالات متحده تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۷۳ قد:...

بیوگرافی رونی کلمن

بیوگرافی رونی کلمن

این روزها دیوار تمام باشگاه ها مملو از تصاویر رونی کلمن است که باورها و زندگی مذهبی خاصی دارد که...

بیوگرافی فیل هیث

بیوگرافی فیل هیث

بیوگرافی فیل هیث فیل هیث ملقب به (The Gift) عنوان دار ۷ دوره مستر المپیا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷...

0نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
کانال تلگرام

آخرین مقالات سایت

آرشیو >

پربازدیدترین

آرشیو >

ریکاوری

آرشیو >

مکملهای قبل تمرین

آرشیو >
اطلاعیه های مهم
خوش آمدید

با عضویت در کانال تلگرام ما از انتشار آخرین و بروز ترین مقالات ما باخبر شودید.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام ما اینجا کیلیک کنید

اینستاگرام مکملها

همین حالا به کانال تلگرم بپیوندید