آگماتین سولفات چیست و چه کاربردی دارد ؟
4

آگماتین سولفات چیست و چه کاربردی دارد ؟

  • مکملهای ضروری بدنسازی
  • 27 ژوئن 15
  • محمدرضا امیدی
  • 9,637 بازدید
  • 2 دیدگاه

آگماتین چیست؟! هر فردی خواهان بهترین مکملها است تا بتواند به بدن رویایی خود دست پیدا کند. گاهی‌ اوقات این یعنی‌ انتخاب مکملهایی که دارای پشتوانه علمی‌ زیادی نمیباشند یا اغلب توسط عموم مردم برداشت‌های غلطی در مورد آنها میشود. برخی‌ مکملها شایسته توجه هستند اما مورد غفلت قرار میگیرند، زیرا مردم به اندازه کافی‌ در مورد آنها نمیدانند که از جمله این مکملها می‌توان این مکمل اشاره کرد.

 

آگماتین اخیرا در دنیای بدنسازی به عنوان یک مکمل افزایش دهنده سطح نیتریک اکسید به شهرت رسیده است. این محبوبیت به این معنی‌ است که تقریبا از این محصول در تمام مکملهای قبل از تمرین استفاده میشود.

 

اما آیا آگماتین واقعا تمام آن چیزی است که دنیای فیتنس در مورد آن فکر می‌کند؟ یا در مورد آن دروغ گفته شده است؟ زمان آن رسیده است که حقایق را به طور شفاف بررسی کنیم.

آگماتین سولفات یک آمین بیوژنیک میباشد که از مشتقات آمینو اسید آرژنین محسوب میشود.

 

آگماتین چیست

آگماتین طی فرایندی به نام دیکر بوکسیلاسیون با جدا شدن گروه کربوکسیلیک اسید از آن تبدیل به این ماده  سولفات میشود. آگماتین سولفات حاصل شده از این فرایند در نورون های مغزی ذخیره شده و هنگام فعال شدن این نورون ها آگماتین سولفات آزاد خواهد شد.

 

به واسط این فرایند جالب و مکانیسم ذخیره سازی آگماتین سولفات وظایف و عمل‌های بسیار متفاوت تر نسبت به ریشه خود یعنی آرژنین انجام میدهد. مصرف این مکمل باعث بهبود درد های عصبی, مراقبت در برابر سکته مغزی و بهبود وضیت سلامت کلی بدن میشود.

اصلی ترین روش آگماتین برای تاثیر گذاری در بدن به واسطه عبور از سد خونی – مغزی و ورود به سیستم عصبی مرکزی میباشد. در آنجا این مکمل با گیرنده های گلوتامیک اسیدافزودن پیوند برقرار میکند.

از آنجا که گلوتامیک اسید یک نورون انتقالی اصلی میباشد که با پیوند این ترکیب در شکل پذیری سیناپسی و نحوه فعالیت حافظه تغییر ایجاد خواهد کرد از این رو این فرایند را عامل مزیت های ایجاد شده توسط این مکمل میدانند.

 

این مکمل همچنین باعث ایجاد تعادل در سطح نیتریک اکسید در بدن میشود. این موضوع هنگامی از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود که سطح این ماده شیمیایی به شکل نا صحیحی در بدن بالا رود.

آگماتین

آگماتین همچنین کانال های کلسیم را مهار یا مسدود میکند. آگماتین همچنین یک مکمل ضد درد نیز میباشد.آگماتین با آزاد سازی مواد شیمیایی شبه مخدر طبیعی و اندورفین در بدن باعث کاهش درد در بدن میشود. همچنین این مکمل قادر به بهبود تاثیر مورفین و فنتانیل و کاهش اعتیاد ناشی از مصرف آنها میشود.

 

 

 

آگماتین سولفات,آگماتین چیست,آگماتین چیست,خرید آگماتین سولفات,قیمت آگماتین سولفات,نحوی آگماتین سولفات,نحوی مصرف آگماتین سولفات,

آگماتین چیست؟

آگماتین که با نام ۴-آمینو بوتیل گوانیدین نیز شناخته میشود، یک متابولیت آرژنین و آمینو اسید می‌باشد. آگماتین جز آمینو اسید‌های شاخه دار نیست و ارتباطی‌ هم با پروتئین ندارد. اما مکملی کمک کننده است.

آگماتین محصولی از فرایندی به نام کربوکسیل زدایی می‌باشد. در این فرایند کربوکسیلیک اسید از آرژنین استخراج میشود. این فرایند عمدتا در روده‌ها اتفاق می افتد، زیرا باکتری‌های دستگاه گوارش ما همان هایی هستند که این فرایند را انجام میدهند. بنابراین، در مواد غذایی دارای پروبیوتیک‌های تخمیر شده می‌توان انتظار وجود مقدار اندکی‌ آگماتین را داشت. میتوکوندری نیز همچنین میتواند آگماتین تولید کند.

نحوه عملکرد آنگماتین

عملکرد اصلی‌ آگماتین، مختل کردن تولید نیتریک اکسید سینتاز (NOS) از طریق تحت تاثیر قرار دادن سه آنزیم می‌باشد که (iNOS) و (nNOS) و (eNOS) نام دارند. در زیر نحوه عملکرد هر کدام از این آنزیم‌ها ذکر شده است :

(iNOS)

عملکرد این آنزیم در سیستم ایمنی از طریق حمله با باکتری‌های مضر می‌باشد. سطح نامتعارف (iNOS) ممکن است باعث ایجاد التهابات شود.

 

(nNOS)

این آنزیم باعث تسهیل ارتباطات در مغز میشود. مقادیر بیش از حد (nNOS) باعث مهار رشد و ترمیم اعصاب میشود.

 

(eNOS)

این آنزیم باعث افزایش جریان خون، کاهش فشار خون و دفع مواد زائد سلولی میشود.

 

آگماتین از طریق بلاک کردن تولید (iNOS) و (nNOS) و افزایش سطح (eNOS)، روی این سه آنزیم اثر می‌گذارد. آگماتین این کار را از طریق اتصال به گیرنده‌های نیکوتینیک استیل کولین، ایمیدازولین و (NMDA) انجام میدهد. سپس در این مقطع از تاثیر هورمون‌ها و دیگر مواد شیمیایی جلوگیری می‌کند. در این حالت، فشار بیش حد از روی نورون ها، سطح التهابات و آسیب اکسیداتیو کاهش پیدا می‌کند.

اما چرا شما باید از محصول جانبی یک آمینو اسید به عنوان مکمل استفاده کنید؟ بیایید این موضوع را بررسی کنیم.

 

مزایای مصرف مکمل آگماتین چیست؟

ادعاهای بسیار زیادی در مورد نحوه عملکرد بلقوه آگماتین وجود دارد که باعث شده اغلب فراموش کنیم که این ماده واقعا چه کاری را انجام میدهد. بسیاری از مطالب شبه علمی‌ تمایل دارند که در مورد حقیقت اغراق کنند و بسیاری از کمپانی‌های مکمل سازی اغراق‌های زیادی را انجام میدهند، زیرا آنها از رویای شما میخواهند پول بسازند.

در ادامه مزیت‌های گفته شده برای آگماتین را همراه حقیقت امر برای شما بیان خواهیم کرد تا دریابید که آیا این مکمل برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.

 

مصرف این مکمل دارای مزایای بسیار خوبی میباشد. در حقیقت نحوه تاثیر گذاری آن تا حدودی شبیه آرژنین میباشد اما در مقیاسی بسیار بزرگتر و با قدرت بیشتر. این مکمل باعث افزایش تمرکز روانی فرد چه در داخل و چه در خارج باشگاه میشود. همچنین این مکمل باعث ثبات روحیه و سلامت روانی میشود و خاصیت ضد اضطراب دارد.
آگماتین سولفات همچنین دارای خاصیت آنتی اکسیدان نیز میباشد. بخشی از این خاصیت به محدود کردن فعالیت گلوتامیک اسید و جلوگیری از تحریکات بیش از حد مغز میشود. پاکسازی بدن از رادیکال های آزاد و مواد سمی باعث میشود نه تنها مغز بلکه کل بدن در وضیت سلامتی بهتری قرار بگیرد.
در مورد بهبود های ایجاد شده توسط این مکمل برایورزشکاران نیز باید چند مورد را بیان کنیم.

یکی از این مزیت ها بهبود پاسخ بدن به انسولین میباشد. این موضوع سالهاست که به عنوان اصلیترین کلید یک عضله سازی مناسب میباشد.

به علاوه مصرف این مکمل باعث افزایش تولید هورمون های (GH) و (LH) میشود که این هورمون ها خود در شکل گیری فیزیک بدنی فرد نقش بسیار مثبتی را ایفا میکنند. به واسطه ایجاد تعادل نیتریک اکسید در بدن به وسیله مصرف آگماتین سولفات عضله سازی بسیار بهتری در تمرینات با وزنه به دست خواهد آمد. یکی دیگر از مزایایی که باید در مورد آن صحبت کنیم خاصیت مسکن بودن این مکمل میباشد.

این خاصیت در هنگام درد میتواند بسیار کمک کنند باشد. در تحقیقات مشاهده شدهاست که آگماتین میتواند انواع مختلفی از اندورفین ها و مواد شبه مخدر طبیعی را در مغز آزاد سازی کند.

دم عضلانی بهتر

از آنجایی که آگماتین تمایل به فعال سازی (eNOS) دارد، میتواند به میزان اندکی‌ باعث افزایش سطح نیتریک اکسید شود. افزایش سطح نیتریک اکسید در عضلات به معنی‌ جریان خون بیشتر می‌باشد و در نتیجه شما به اصطلاح دم عضلانی بهتری خواهید داشت. دم عضلانی دو کار را انجام میدهد، یکی‌ اینکه باعث افزایش انتقال مواد غذایی به ماهیچه‌های در حال کار میشود و دوم اینکه باعث تسریع فرایند سنتز پروتئین میشود تا شما رشد عضلانی بیشتری را داشته باشید.

اما به هر حال، تحقیقات هنوز به این نتیجه نرسیده اند که آیا افزایش سطح (eNOS) میتواند به اندازه کافی‌ دارای تاثیرات مثبت در این زمینه باشد یا خیر. در تحقیقات انجام شده روی موش ها، نتایج قابل قبولی به دست آمده است اما تحقیقات انسانی‌ هنوز کامل نیستند.

 

افزایش عملکرد ورزشی

در هیچ تحقیقی یافت نشده است که آگماتین میتواند تاثیری روی عملکرد ورزشی شما داشته باشد.

بنابراین شاید از خود بپرسید که چرا اصلا این مورد را جز مزیت‌های این مکمل آورده ایم؟

زیرا اگر آگماتین میتواند باعث افزایش سطح نیتریک اکسید شود، پس همچنین میتواند باعث بهبود عملکرد ورزشی نیز شود. اما چرا؟ پاسخ بتا اندورفین می‌باشد.

هنگامی که مغز و بدن در مواجهه با کاری چالش برانگیز نظیر ورزش قرار می‌گیرد، بتا اندورفین ترشح میشود تا درک شما از درد کمتر شده و حالات خلقی‌ تان بهتر شود. هنگامی که درد کمتری احساس کنید، دم عضلانی بهتری داشته باشید و در مجموع از کاری که انجام میدهید لذت ببرید، آیا این امر باعث افزایش تمرکز و عملکرد شما نمی‌شود؟

اما متاسفانه هیچ جمع بندی قابل اتکایی در این زمینه وجود ندارد.

 

کاهش درد

بسیاری از تحقیقات انجام شده روی آگماتین روی قابلیت کنترل درد این ماده بوده است و نه اهداف ورزشی. با این بیان، اما کنترل درد نیز کاملا جزیی از ورزشکار بودن است. تحقیقات مکررا به این جمع بندی رسیده اند که آگماتین از طریق مقابله با گیرنده‌های گلوتامات که چگونگی‌ ادراک شما از درد را تنظیم میکنند عمل می‌کند.

اینطور گمان میشود که آگماتین میتواند باعث کاهش تغییر شکل نورون‌ها شود. آگماتین همچنین با گیرنده‌های اوپیوئید نیز تعامل دارد. در یک تحقیق انسانی‌ اینطور یافت شد که تنها ۲.۶۷ گرم آگماتین در روز میتواند باعث کاهش درد حاصل از فشار بیش از حد روی اعصاب شود.

دوباره باید گفت که برای تائید صحت این گفته، نیازمند انجام تحقیقات بیشتری هستیم.

 

بهبود عملکرد شناختی‌

آگماتین از آنجایی که به چندین گیرنده متصل میشود، به نوعی میتواند به عنوان یک انتقال دهنده عصبی نیز در مغز عمل کند. در واقع، شواهد بسیار زیادی وجود دارند که بیان میدارند آگماتین به طور طبیعی در مغز حاضر است و برای عملکرد شناختی‌ ضروری می‌باشد. همانطور که ممکن است حدس زده باشید، دلیل اینکه چرا آگماتین در مغز انسان وجود دارد همچنان یک راز باقی‌ مانده است.

 

کاهش افسردگی

در تنها تحقیقی که در آن به جای موش ها، از انسان استفاده شده است اینطور یافت شد که هنگامی که افراد مورد آزمایش از آگماتین استفاده کردند، تجربه علائم افسردگی کمتری را داشتند. این تغییر این واقعیت را نشان میدهد که آگماتین در مغز وجود دارد و به گیرنده هایی متصل میشود که گمان بر این است که مسول ایجاد افسردگی هستند.

به همین دلیل مشابه، اینطور فرض میشود که آگماتین در کاهش سطح استرس و اضطراب نیز دارای نقش می‌باشد. در بدن، سطح آگماتین به طور طبیعی در مواقع عصبانیت به دلیل مقابله با افزایش سطح کورتیزول افزایش میابد.

 

قند خون و کنترل انسولین

همانطور که ممکن است بدانید، هرچه واکنش سلول‌های بدن به انسولین بهتر باشد، بدن کم چرب تری خواهید داشت. در تحقیقات اینطور یافت شده است که آگماتین میتواند به گیرنده‌های ایمیدازولین متصل شده و به کاهش قند خون و در عین حال افزایش تولید اندورفین کمک کند. هنگامی که اندورفین حاضر باشد، گلوکز با سرعت بسیار بیشتری جذب ماهیچه‌ها میشود، حتی در زمانی‌ که در حال ورزش کردن نیستید. همچنین اینطور ذکر شده است که اندورفین میتواند باعث حفظ ثبات ترشح انسولین از پانکراس شود.

 

با مصرف مکمل آگماتین چه نتایجی‌ را باید انتظار داشته باشید؟

هنگامی که مزیت‌های احتمالی‌ آگماتین نگاهی‌ بیاندازید، سخت است که دریابیم شما چه نتایجی‌ را از مصرف آن خواهید گرفت. شواهد علمی‌ در مورد آگماتین عمدتا بر پایه آزمایش‌های انجام شده روی موش‌ها می‌باشد و اگرچه تحقیقات حیوانی امید بخش هستند، اما تحقیقات انسانی‌ جایی است که پاسخ‌های حقیقتی و قطعی‌ را می‌توان در آنها یافت.

 

اگر آگماتین بتواند باعث افزایش سطح نیتریک اکسید و کاهش درد شود، پس قطعا میتواند باعث ارتقا کیفیت تمرینات شما شود. به علاوه، اگر با مصرف این مکمل سطح استرس و افسردگی کمتری داشته باشید، پس ممکن است در همان گام اول انگیزه و اشتیاق به تمرین بیشتری را داشته باشید.

 

در حال حاضر، بهترین توصیه این است که آگماتین را امتحان کرده و ببینید که چه تاثیری روی شما دارد. دلیلی‌ وجود ندارد که این مکمل را امتحان نکنید. چه کسی‌ میداند؟ شاید آگماتین همان مکملی باشد که همیشه به آن نیاز داشته اید.

 

دوز های مصرفی آگماتین سولفات 

دوز مصرفی روز‌انه قابل قبول برای آگماتین سولفات چیزی بین ۲۵۰ میلیگرم تا ۲.۵ گرم در روز میباشد. به هر حال در دوز های بسیار بالا باید موارد احتیاطی را نیز در نظر بگیرید. بهترین راه استفاده از این مکمل ۳۰-۴۵ دقیقه قبل از تمرین میباشد. برای کسانی که تنها از این مکمل به قصد خاصیت ضد درد یا تاثیرات مثبت آن روی مغز استفاده میکنند میتوانند دوز های خود را به قسمت های کوچکتر تقسیم کرده و در طول روز از آنها استفاده کنند.

 

اثرات جانبی آگماتین سولفات 

بر اساس چندین تحقیق مشاهده شده است که مصرف آگماین سولفات حتی در دوز های به نسبت بالا نیز ایمن میباشد.

گرچه تحقیقات انجام شده روی این مکمل آنچنان زیاد نیست اما تا اینجای کار هیچگونه اثرات جانبی در مورد این مکمل مشاهده نشده است. البته این موضوع به این معنی نیست که شما میتوانید با بیشترین مقادیر ممکن از این مکمل استفاده کنید. دوز های شما باید از همان اول بر اساس هدف گذاری شما تعیین شود.

برای کسانی که قصد دارند تنها از مزایای مربوط به تقویت ذهن و حافظ و هوشیاری و تمرکز آن استفاده کنند حدود ۵۰۰-۷۵۰ میلیگرم در روز کفایت میکند. کسانی که به قصد خاصیت ضد درد بودن این مکمل استفاده میکنند میتوانند کمی دوز مصرفی خود را افزایش دهند. برای بدن سازان و دیگر ورزشکاران نیز همین محدوده توصیه میشود.

 

هیچوقت دلیلی‌ وجود نداشته که فرض کنیم آگماتین مکملی غیر ایمن و سمی می‌باشد. اما با این حال، برخی‌ تست‌ها نشان داده اند که آگماتین ممکن است دارای چندین عارضه جانبی باشد.

اشتها

مصرف کنندگان آگماتین متوجه شدند که هنگام مصرف این مکمل گرسنه تر از زمان قبل از مصرف میشوند، حتی زمانی‌ که آنها سیر بودند. این تاثیر آگماتین ممکن است برای افرادی خوب باشد که به دنبال افزایش وزن یا افزایش حجم خود هستند.

ناراحتی‌‌های گوارشی

اگرچه آگماتین دارای برخی‌ مزیت‌ها در دستگاه گوارش می‌باشد، اما برخی‌ افراد تجربه ناراحتی‌‌های گوارشی را با آن داشته اند، نظیر نفخ و باد معده. این عوارض جانبی در تحقیقی ذکر شده‌اند که مصرف کننده گان در آن ۳.۵ گرم آگماتین را روزانه به مدت ۳ هفته مصرف کرده بودند.

فشار خون پایین

آنهایی که از قبل دچار فشار خون پایین هستند، هنگام مصرف آگماتین باید هوشیار باشند. زیرا آگماتین میتواند از طریق اتساع عروق روی سطح فشار خون اثر بگذارد.

 

سوالات متداول در مورد آگماتین

 

۱ . آیا آگماتین در مواد غذایی رایج یافت میشود؟

از آنجایی که آگماتین محصول جانبی باکتری‌ها می‌باشد، شما میتوانید آن را در هر ماده غذایی تخمیر شده یافت کنید نظیر آبجو، شراب و برخی‌ قهوه‌های فوری. اما به هر حال، مقدار آگماتین موجود در این مواد غذایی بسیار اندک است و می‌توان آن را نادیده گرفت.

 

۲ . چه میزان آگماتین در روز می‌توانم مصرف کنم؟

تحقیقات نشان داده اند که در صورت مصرف صحیح، آگماتین غیر سمی می‌باشد. با این بیان، تحقیقات اندکی‌ روی تعیین میزان دوز مناسب انجام شده است. در اکثر تحقیقات انسانی‌ از دوز ۲.۶ گرم در روز یا کمی‌ بیشتر استفاده شده است.

 

دوز پیشنهادی بر اساس وزن بدن به شرح زیر است :

۱۲۰ پوند : ۸۷ میلی‌ گرم تا ۳۴۹ میلی‌ گرم در روز

۱۴۰ پوند : ۱۰۰ میلی‌ گرم تا ۴۰۷ میلی‌ گرم در روز

۱۶۰ پوند : ۱۱۶ میلی‌ گرم تا ۴۶۵ میلی‌ گرم در روز

۱۸۰ پوند : ۱۳۰ میلی‌ گرم تا ۵۲۳ میلی‌ گرم در روز

۲۰۰ پوند : ۱۴۵ میلی‌ گرم تا ۵۸۱ میلی‌ گرم در روز

۲۲۰ پوند : ۱۶۰ میلی‌ گرم تا ۶۴۰ میلی‌ گرم در روز

۲۴۰ پوند : ۱۷۵ میلی‌ گرم تا ۶۹۸ میلی‌ گرم در روز

 

به یاد داشته باشید که معمولا روی لیبل‌های مکملها، آگماتین با عنوان آگماتین سولفات درج میشود. مقدار آن در هر اسکوپ میتواند چیزی بین ۲۵۰-۱۰۰۰ میلی‌ گرم باشد. بسیاری از مکملهای حاوی آگماتین سولفات در دسته مکمل‌های قبل از تمرین و پمپ قرار میگیرند، بنابراین دوز پیشنهادی در این دست مکملها حدود ۱-۲ گرم در روز می‌باشد.

 

۳ . از چه مکملهایی به شکل ترکیبی‌ نباید با آگماتین استفاده کرد؟

برخی‌ مواد رایج در مکمل‌های غذایی، گیاهان دارویی و مواد غذایی میتوانند در تقابل با اثرات آگماتین باشند و اثر آن را کاهش دهند. این مواد عبارتند از آرژنین، سیترولین، یوهیمبین و دی آسپارتیک اسید.

آرژنین اینطور گمان میشود که میتواند باعث افزایش سطح نیتریک اکسید شود (nNOS و eNOS). اما از طرف دیگر، آگماتین باعث کاهش سطح (nNOS) میشود، بنابراین این دو ماده با هم خوب جور نمیشوند. آرژنین از طریق کاهش اثر گذاری آگماتین، میتواند باعث مهار مزیت‌های عصبی و فیزیولوژیکی آگماتین شود. سیترولین و آگماتین نیز با هم تداخل دارند. سیترولین باعث مهار (nNOS) میشود.

به منظور دریافت بهترین نتایج هنگام مصرف آگماتین، شما همچنین باید از مصرف آن همراه پروتئین اجتناب کنید. هر نوع پروتئین باعث کاهش جذب آگماتین میشود.

 

۴ . آیا هنگام مصرف آگماتین می‌توانم از الکل استفاده کنم؟

به منظور ایمنی، احتمالا باید از مصرف آگماتین در روزهایی که الکل مصرف می‌کنید اجتناب کنید و بلعکس. آگماتین هیچگاه نباید با الکل ترکیب شود زیرا در تحقیقات گزارش شده است که انجام این کار میتواند احتمال بروز زخم معده را بیشتر کند.

 

سخن پایانی در مورد آگماتین

محبوبیت آگماتین در این روز‌ها در حال افزایش بیشتر و بیشتر می‌باشد، که دلیل اصلی آن این است که تحقیقات اولیه روی آن امید بخش بوده‌اند. خوشبختانه، در آینده، تحقیقات علمی‌ پاسخ‌های بیشتری را برای ما مهیا خواهند کرد تا ببینیم که واقعا مصرف این مکمل برای مفید است یا خیر. تا آن زمان، علیرغم گمانه زنی‌ ها، دلیلی‌ مبنی بر عدم امتحان این مکمل وجود ندارد.

امتحان کردن انواع مکملها به منظور ارزیابی کارامدی آنها ایرادی ندارد، البته مکملهایی که ایمن در نظر گرفته میشوند و شما نیز از دوز‌های مناسب آن استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که نتایج احتمالی‌ ممکن است مشابه نتایج اثبات شده نباشند.

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
4/5 - (7 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات