استروئیدها و عوارض جانبی آنها قسمت دهم و پایانی,عوارض مصرف استروئید های آنابولیک,مصرف استروئید های متابولیز,عوارض استروئید اکس در زنان,عوارض مصرف پرپیونان,عوارض مصرف هورمون,عوارض مصرف تستسترون
4.5

استروئیدها و عوارض جانبی آنها قسمت دهم و پایانی

  • عوارض استروئیدها
  • 31 مارس 15
  • محمدرضا امیدی
  • 3,514 بازدید
  • بدون دیدگاه

مضرات استفاده از استروئیدها
بحث سوء مصرف استفاده از داروها و استروئیدها این روزها به صورت معضلی برای تمام رشته های ورزشی در آمده است و متاسفانه به علت بیان بعضی مطالب غلط و نادرست در زمینه استفاده از آنها و جهل و ناآگاهی بعضی از مربی نماها و نیز تبلیغات غیر مستقیمی که در ارتباط با بسیاری از استروئیدها می شود بخشی از ورزشکاران را به سویاستفاده نا آگاهانه و غیر علمی از این ترکیبات مضر سوق می دهد .
از جمله مهمترین و عمومی ترین عوارض این داروها و ترکیبات استروئیدی میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:


-مشکلات قلبی – عروقی
-افزایش فشار خون
-ریزش موی سر
-سردرد
-آسیبهای جدی کلیوی
-تغییر سیستم ایمنی بدن
-افسردگی
-بزرگ شدن سینه در آقایان یا ژنیکوماستی
-آکنه و جوش
-بروز خلق و خوی تهاجمی
-انواع سرطانها
-بزرگ شدن پروستات
-اختلالات **** و مشکلات هورمونی
-***اهی قد در نوجوانان
-احتباس بیش از حد آب و املاح
-ظهور صفات ثانویه مردانه در خانمها
و بسیاری از موارد دیگر که هر کدام در نوع خود بسیار مضر و خاطره انگیز می باشند و قصد ما این است که تاهر هفته یک یا چند مشکل را برای شما بازگو نمائیم تا شاید با دانستن عوارض استفاده از استروئیدها و دانش کافی در این زمینه بتوان از درصد استفاده کنندگان داروها کاست .
آسیب های جدی کلیوی :
همانطور که اشاره شد یکی از عوارض شایع مصرف استروئیدها آسیب های کلیوی می باشد . کلیه نقش تصفیه مواد زائد بدن و دفع آنها را به عهده دارد به همین دلیل در زماناستفاده از استروئیدها بخصوص اگر استروئیدها بصورت قرص مصرف شوند فشار بیش از اندازه ای به کلیه وارد می شود . در این حالت اگر شخص مصرف کننده به بیماریهایی همچون فشار خون بالا مبتلا باشد در صد آسیب های کلیوی در وی افزایش می یابد .
براساس تحقیقات انجام شده بین مصرف استروئیدها و ابتلا به تومور استفاده از آنها نیز بیاندیشید و اگر در طول دوره استروئیدی خود متوجه تیره شدن رنگ ادرار شدید و یا با دفع همراه با درد و سوزش ادرار مواجه شدید حتما آسیب های کلیوی را جدی بگیرید و در صدد درمان آنها باشید . از جمله علائم هشدار دهنده در آسیب های کلیوی می توان به تیره شدن بیش از حد رنگ ادرار ، وجود درد در ناحیه کمر و تب کردن های بی مورد اشاره نمود بنابراین به محض مشاهده چنین علائمی همراه با سوزش و درد در هنگام دفع ادرار و یا بدون آن حتما استروئید خود را قطع کرده و به پزشک مراجعه نمائید تا شاید بتوانید از عوارض و مضرات سوء مصرف استروئیدها بکاهید . لازم به ذکر است که بعضی از عوارض مصرفاستروئیدها برگشت پذیر می باشند اما بعضی دیگر هرگز قابل جبران نیستند .

استروئیدها و عوارض جانبی آنها قسمت هشتم

کی از دلایلی که حتی پزشکان در تجویز مصرف داروهای استروئیدی به ورزشکاران خودداری می ورزند آن است که نیک میدانند مصرف غیرپزشکی داروهای آنابولیکی یا هورمونی چه عوارضی به اندام های بدن انسان و به ویژه با مصرف داروهای غیرمجاز به مغز و توابع آن یعنی اعصاب به شدت تاثیر مخرب میگذارند .

مغز پس از مصرف داروهای ممنوعه یک دوره ی 3 تا 6 ماه به شدت از فعالیت اجباری استروئیدهای تصنعی که خارج از فرمان مغزوارد بدن میشود و به آن آسیب زده و فرماندهی کنترل اندامهای بدن و اعصاب را از دست می دهد . بدین علت برای تشکیل تستسترون و رشد عضلانی و ؟؟؟ استاندارد ؟؟؟؟ ها را بیاد نمی آورد و آتروفی ؟؟؟؟ ها (عکس شماره ی 1 ) ناشی از همین پروسه است.


به تصور غلط مربیان مبنی بر مصرف کوتاه مدت یا بلند مدت داروهای استروئیدی پس از یک دوره ی عقیمی بهبود می یابد خیال خامی است که مربیان مدعی به جوانان جاهل به علوم ورزشی با وعده و وعید سبب آسیب به گنادهای جن سی و اثرات سوء در روابط زناشویی می شوند. ابتدای مصرف هر دارو با افزایش کاذب میل جن سی همراه است اما پس از قطع دوره و عواقب بعدی پیام آور بی میلی شدید جن سی وکاهش تعداد اسپرم استاندارد مردانه میگردد. در برخی موارد با استراحت طولانی دوره شاید حجم و اندازه ی ؟؟؟؟ ها منتهی به بازگشت به حالت اولیه شود لاکن علیرغم بهبودی فرد حاوی ؟؟؟ کافی نخواهد بود . بنابراین عقیمی مسجل خواهد بود . در این مواقع مراجعات به پزشکان مقاربتی فزونی یافته و در برخی مواقع عقیمی دائم حادث میشود
این پروسه با تحلیل شدید عضلانی و به عبارتی توام با کاتابولیک عضلانی همراه خواهد بود . کاهش شدید وزن و حجم به گونه ای اتفاق می افتد که فرد از تغییر و افت شدید بدنی در کوتاه مدت شرمسار و از حضور در جمع باشگاهی پرهیز و از محافلی که وی را می شناخته اند دوری می ورزد . وجود غدد دردناک نوک سینه, تغییرات ژینکوماسیتی ( شکل سینه ای زنانه) عارض و همچنین وجود برخی جوش های زخم دار که با بی قراری خواب شبانه و خون آلود شدن پیراهن و رختخواب همراه است نیز مشاهده میشود.
جدای از خطرات بیماری های کلیوی و در نهایت از دست دادن کلیه ها و سرطان کبد , سرطان خون , ایست مغزی و ایست قلبی همه و همه آسیب های جسمانی را شامل میشود که با مرگ این تراژدی به پایان می رسد.

استروئیدها و عوارض جانبی آنها قسمت نهم

اما اگر از مرگ سخنی به میان نیاید عوارض شدید روحی و تنش و تحریکات عصبی , بدخلقی , پرخاشگری و بی قراری روحی بیماری محرزی است که گریز از آن تقریبآ در اکثر قریب به اتفاق مصرف کنندگان داروهای غیر استروئیدی غیر ممکن است.
این داروها عبارتند از :
وینسترول
دکابولین
اکسی متان
اکسی متالون
ناندرولن
سروستیم
پروتروپین
هورمون های رشد
استانولوزوییک
سیپونات
انان تات
و….

آواتار محمدرضا امیدی
نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات