استروئیدها و عوارض جانبی آنها قسمت اول,عوارض استروئید ها,عوارض وین استرول,عوارض پریموبلان,عوارض ناندرلون,عوارض پرپیونات,عوارض دیانابول,عوارض ترنبولان,عوارض پارابولان,عوارض مسترون,عوارض بولدنون,عوارض,عواض استنازول,عوارض سوستانون
0.0

استروئیدها و عوارض جانبی آنها قسمت اول

  • عوارض استروئیدها
  • 18 مارس 15
  • محمدرضا امیدی
  • 4,200 بازدید
  • بدون دیدگاه

سلام مجدد خدمت همه بازدید کنندگان محترم سایت مکملها برای این ساعت ازسایت با مقاله ای چند قسمتی در باب استروئیدها و عوارض جانبی آنها در خدمت شما ورزشکاران عزیز هستیم امیدوارم نهایت استفاده از این مقاله را ببرید.

این قسمت:ساختار استروئید ها

استروئید: ( steroid ) نوعی لیپید و لذا نوعی چربی است. استروئیدها به صورت کلی دارای چهار حلقه کربنی هستند که سه تا از آنها سیکلو هگزان و آخری سیکلوپنتان ( پنج کربنه ) است . تفاوت استروئیدها در اکسیداسیون حلقه ها و گروههایی است که به این حلقه‌ها وصل می شوند.

 استروئیدها در بدن جانوران و گیاهان دیده می شوند . مهمترین نوع استروئید در بدن انسان کلسترول ( Cholesterol ) نام دارد علاوه بر این در بدن انسان، استروئیدها بصورت هورمونهایی همچون استروژن ( Estrogen ) ، تستسترون ( Testosterone )  و کورتیزول ( hydrocortisone ) دیده می‌شوند.

یکی از بهترین روشهای طبقه بندی استروئیدها طبقه بندی بر اساس تعداد اتمهای کربن است

۱. بیست و هفت کربنه مانند کلسترول ( cholesterol )

۲. بیست و چهار کربنه مانند اسید کولیک

۳. بیست و یک کربنه مانند هورمونهای زنانگی مثل پروژسترون  Progesterone)

۴. نوزده کربنه مانند هورمونهای مردانگی مثل تستوسترون  Testosterone )

۵. هجده کربنه مانند استرادیول ( ۱۷β-estradiol )

در اعضای مختلفی از بدن انسان استروئیدها ساخته می شوند . کلسترول در غشاء تمام سلولهای بدن وجود دارد . تستوسترون در غدد جنسی ( به خصوص بیضه )، استروژن و پروژسترون در تخمدان و جفت ساخته می شوند .

استروئیدهایی که در بخش قشری غده فوق کلیوی ( آدرنال , Adrenal ) ساخته می شوند کورتیکواستروئید نامیده می شوند مانند آلدوسترون و کورتیزول .

استروییدها در بدن دو نقش مهم بازی میکنند اول آنابولیک دوم آندروژنیک.

استروئیدها و عوارض جانبی آنها قسمت هشتم

آنابولیک اثراتی می‌باشد که باعث رشد توده عضلانی در بدن میشوند و آندروژنیک اثرات تغیرات هورمون‌های جنسی میباشد.از انجایی که رشد توده عضلانی ( آنابولیک ) توسط تستوسترون طبیعی در بدن انجام میگیرد از این رو تقریبا ٪۹۰ استروئیدها در بدن با این هورمون کار دارند. ولی استفاده از استروییدها هر دو اثر را روی بدن به جا میگذارد.به همین دلیل تمام استروئید هابه علاوه اثرات انابولیکی قوی دارای عوارض اندروژنیکی هستند. چون مقدار هورمون مردانه را در بدن بالا میبرندکه این امرباعث اختلال در سیستم هورمونی بدن میشود.به خصوص در زنها عوارض استفاده از استرییدها چندبرابر مردان میباشد.

استروئیدهای آنابولیک ، استروئید هایی هستند که باعث آنابولیسم پروتئین ها در بدن می شوند.

در قسمت بعدی در باه عوارض جانبی استروئیدها صحبت خواهیم کرد

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات